آشنایی با بی دی اس ام

آشنایی با بی دی اس ام

آشنایی با بی دی اس ام


آشنایی با بی دی اس ام

آشنایی با بی دی اس ام موضوع مقاله ی امروز هلث کده است. آیا می دانید bdsm چیست؟ چگونه به وجود آمده است؟ در اینجا شما را با این اصطلاح آشنا خواهیم کرد.

وسایل بی دی اس ام چیست

اصطلاحبي دي اس ام

از ترکیب سه عبارت نشات گرفته :

BD (Bondage & Discipline)1

DS (Dominance & Submission)2

SM (Sadism & Masochism)3

Bondage به معنی اسارت ، بندگی و مهاربندی

Discipline به معنی نظم و ترتیب

Dominance به معنی تسلط

Submission به معنی تسلیم و اطاعت

Sadism در فارسی هم همان واژه سادیسم استفاده می شود

Masochism همان مازوخیسم در فارسی .

“بي دي اس ام” اصطلاحی کلی برای اشاره به نوعی رفتار توافقی بین دو یا بیش از دو نفر است که در آن افراد با رضایت کامل و طبق قرار قبلی نقش هایی را می پذیرند ، این نقش ها مکمل یکدیگرند اما برابر نیستند .

پذیرش این نقش ها به منظور آن است که طرفین با تجربه ی (درد/اعمال درد) ، (تحقیر شدن/تحقیر کردن) ، (کنترل شدن/کنترل کردن) و … به لذت و هیجان روحی ، جسمی و جنسی و آرامش روانی برسند و ارضا شوند .

عکس های بی دی اس امی

“بي دي اس ام” شامل گستره ی وسیعی از فعالیت هاست و هر کس بنابر شناختی که از خود دارد نوع و دامنه ی آن را تعیین می کند .

در این رابطه فردی که اعمال قدرت می کند :

Master (اگر مرد باشد)

Mistress (اگر زن باشد) نامیده می شود . (هر دو در فارسی به معنای ارباب است)

واژه ی  Dominant نیز که به معنای سلطه گر است ویژگی این دسته از افراد است .

و کسی که بر روی او این قدرت (درد ، کنترل شدن و …) اعمال می شود :

Slave (چه زن باشد و چه مرد) نامیده می شود . (به معنای برده)

Submissive به معنای تحت سلطه نیز ویژگی این افراد است .

برخی هم هستند که به نوبت نقششان را عوض می کنند و گاهی ارباب هستند و گاهی برده که به این افراد سوییچ گفته می شود .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نژاد سگ کاوالیر

بهترین معادل Bondage در فارسی اسارت است

ولی اسارت به خوبی معنی را نمی رساند . Bondage یعنی محدود کردن یک نفر برای رسیدن به لذت جنسی ، این محدود کردن می تواند فیزیکی یا روانی باشد و می تواند به تنهایی یا به عنوان جزئی از رابطه ارباب/برده استفاده شود .

Discipline یعنی تحت کنترل و نظم و انضباط در آوردن برده با استفاده از قوانین و تنبیهات . یعنی که ارباب قوانینی برای رفتار برده تعیین می کند و برده ملزم است که همه قوانین را رعایت کند و هیچ حقی برای اعتراض ندارد . Bondage به نوعی جزئی از Discipline است.

گلو درد در بارداری

همان طور که اشاره شد Dominance و Submission به معنای تسلط و اطاعت است که در روابط“بي دي اس ام” استفاده می شود اما خود آن به تنهایی نیز رابطه ای مستقل محسوب می شود . مسأله مهم در این رابطه الزامی نبودن خشونت در آن است . این رابطه بر اطمینان دو طرفه و ارتباط کلامی استوار است ، رابطه ای است که در آن قدرت رد و بدل می شود و نیازی برای مجبور کردن زیردست به قبول قدرت نیست .

Sadism

لذت بردن از ایجاد درد یا تحقیر کردن دیگران است . Masochism لذت بردن از دریافت درد یا حس حقارت است . از آنجایی که این دو در “بي دي اس ام” همواره در ارتباط با هم هستند به کل این فعالیت اصطلاحاً سادومازوخیسم (sadomasochism) گفته می شود .

نکته بسیار مهم این است که استفاده از این کلمات در روانشناسی و روانپزشکی با استفاده از آنها در “بي دي اس ام” تا حد زیادی تفاوت دارد . در آسیب شناسی روانی این سه عبارت برای اشاره به دسته خاصی از بیماری ها به کار می رود که لزوماً هم بار معنایی جنسی ندارد .

مثلاً

بیماری که از لحاظ روانپزشکی سادیست شناخته می شود ممکن است اصلاً از آزار دیگران در س.ک.. س لذت نبرد یا اصلاً از آزار دیگران هیچ لذتی نبرد کلاً و به طور مرضی آزارگر است .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص ادویل

یا یک بیمار که از لحاظ آسیب شناسی روانی مازوخیست محسوب می شود ممکن است از خود آزاری بوسیله مثلاً محروم کردن خود از خواب یا غذا یا خودزنی با وسایل برنده و … لذت ببرد و هیچ تمایلی به دریافت آزار جنسی به شیوه ای که در “بي دي اس ام” انجام می شود نداشته باشد .

سادومازوخیسم از دید آسیب شناسی روانی لزوماً بیماری تلقی نمیشود و باید شرایط خاصی داشته باشد تا به عنون بیماری محسوب شود .

تفاوت سادومازوخیسم با سایر زمینه های “بي دي اس ام” در این است که:

در سادومازوخیسم مسأله لذت بردن از درد مطرح است . در یک رابطه Dominance و Submission ممکن است که فرد تحت سلطه هیچ تمایلی به تجربه درد نداشه باشد ، چنین فردی مازوخیست تلقی نمیشود و ممکن است که فقط از تحت کنترل بودن بوسیله اربابش لذت ببرد .

مهم ترین ویژگی در همه فعالیت های“بي دي اس ام” تحت کنترل بودن برده توسط ارباب است . این کنترل می تواند فیزیکی یا روانی یا هر دو باشد . برده کسی است که با رضایت و تمایل کامل ، خود را تحت کنترل اربابش قرار می دهد .

در این رابطه ممکن است تحقیر شدن ، تنبیه شدن ، درد کشیدن ، تحت محدودیت های فیزیکی یا روانی قرار گرفتن ، انواع س.ک.. س و هر چیز دیگری وجود داشته باشد که مایه لذت برده و ارباب شود .

بی دی اس ام  هم یعنی اعتماد!

شاید افرادی از روی ناآگاهی یا ناآشنایی با بی دی اس ام حرف ها و نظرهایی داشته باشند مثل این که بی دی اس ام abusive هست! یعنی به نوعی سوء استفاده یا آزار بدون رضایت یا ظلم و اجحاف. نمی دانم معنی abuse را به فارسی دقیقا چطوری بنویسم. ولی قطعا بی دی اس ام با abuse بسیار بسیار متفاوت هست. بعضی ها هم ممکن هست بگویند بی دی اس ام کار ها عجیبند!!‌ درد – اختلاف قدرت – شلاق؟! این چیزها دیگر چیست؟!
ولی جدا از این افسانه ها و حرف ها – چیزی که در واقعیت هست اینه که  بی دی اس ام یعنی اعتماد.. و تمامش راجع به اعتماد هست.. اعتماد و اعتماد..  و وقتی اعتماد به طرف مقابلت احتمال خطر یا ضربه روحی و جسمی خوردن از طرفت را از بین می برد چیزی که باقی می ماند تجربه ای است شدیدا صمیمانه و شدیدا لذت بخش..

بی دی اس ام شامل بازی های گوناگون و بسیار متنوعی است..

و شاید اگر با آن آشنایی داشته باشید کلماتی معادل آن از این جنس شنیده باشید: (شاید روزی یک پست جدا بگذارم راجع به کلمه های بی دی اس ام ی و توضیح مفصل تر آن ها)
بازی قدرت (power play)  یا سلطه گری و سلطه پذیری و اطاعت (domination and submission or D/s) به این معنی که معشوق یا یکی از طرفین رابطه کنترل دارد روی طرف مقابل .. یا کلمه سادومازوخیزم – Sadomasochism- که احتمالا شامل زدن های مختلف مثل اسپنکینگ (spanking) و .. بشود یا باندیج (ٰBondage) که مربوط به محدود کردن حرکت های طرفتان هست یا تربیت کردن و تنبیه کردن (Decepline) . به هر حال یکی از کلماتی که الان شایع هست درمورد انواع این  بازی ها همین بی دی اس ام BDSM  هست .
شاید کسانی با نگاهی از بیرون بی دی اس ام را غیر انسانی یا عجیب بدانند. ولی اشخاص زیادی هم هستند که آن را شدیدا عاشقانه – رشد دهنده رابطه – بازی ای لذت بخش و به نوعی ارتباطی شدیدا و شدیدا صمیمانه می دانند.
 شاید در یک رابطه جنسی یا سکس عادی بشود حتی بدون مکالمه ای یا مذاکره ای یا ارتباطی یا حتی ارتباط عاطفی ای سکس داشت.. رابطه ی جنسی داشت.. ولی در بی دی اس ام طرفین رابطه همیشه  قبل از رابطه باید در مکالمه ای صمیمانه و واضح و روشن راجع به مساءل مختلف بازی صحبت کنند و خود چنین مکالمه صمیمانه ای یک رابطه و نزدیکی  و صمیمیت خاصی بین دو نفر ایجاد می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص مرزنجوش x بخوانید...