آلکسی تایمیا چیست؟

آلکسی تایمیا چیست؟

آلکسی تایمیا چیست؟

لکسی تیمیا یا الکسی تایمیا یک مشکل روحی و روانی است که تا به حال در خصوص آن صحبت نشده است، ولی شیوع زيادي در بین مردم دارد که بهتر است با این بیماری روحی بیشتر اشنا شوید.

خصوصیت های اصلی شخص مبتلا به الکسی تیمیا عبارتند از:

– اختلال در اگاهی عاطفی

– مشکل در ارتباطات اجتماعی

– مشکل در برقراری رابطه با اشخاص دیگر

به علاوه افرادی که به الکسی تایمیا مبتلا هستند در تشخیص عواطف و احساسات دیگران و قدر دانی از آنها نیز مشکل دارند که این مسئله منجر به داشتن روابطی سرد و بی تاثیر می شود.

آلکسی تایمیا چیست

الکسی تایمیا (alexithymia) یا نارسایی هیجانی یک ساختار شخصیتی است که ویژگی اصلی آن ناتوانی در تشخیص و توصیف یا واکنش نسبت به احساسات خود و دیگران است. افراد مبتلا به نارسایی هیجانی اغلب دارای مشکلات دیگری در حوزه سلامت روان مانند تاخیر در رشد یا اختلال طیف اوتیسم هستند. (علائم آلکسی تایمیا به اندازه اوتیسم آشکار نیست.) این وضعیت می‌تواند به مشکلاتی در همدلی کردن منجر شود. ویژگی‌های اصلی این افراد اختلال در آگاهی هیجانی، مشکل در روابط اجتماعی و مشکل در برقراری ارتباط با دیگران است.
بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال به خاطر ناتوانی در تشخیص و ارزیابی عواطف خود و دیگران در روابط با همسر، دوستان و خانواده خود دچار مشکل می‌شوند. این مشکلات به ویژه به خاطر سردی عواطف و ناتوانی آن‌ها در شناخت تأثیرات گفتار و کردارشان روی دیگران به سختی قابل حل یا پیشگیری است.

بیماری الکسی تایمیا چیست

الکسی تیمیا وضعیتی که علل خاصی دارد و اغلب موقت است. اختلال استرس بعد از سانحه که به دلیل تجربه یک رویداد ناگوار بروز می کند، مثالی است که معمولاً منجر به بروز الکسی تیمیا وضعیتی می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پولیپ رحم چیست

الکسی تیمیا شخصیتی که جزء خصوصیت های شخصیتی شخص به حساب می آید و معمولاً ارثی است. الکسی تیمیا شخصیتی معمولاً از همان دوران کودکی با شخص همراه است و یا به علت اتفاقاتی که در ابتدای دوران کودکی رخ داده، به طورمثال نادیده گرفتن کودک یا مورد سوء استفاده قرار گرفتن ، شخص به این مشکل دچار می شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فشار خون x بخوانید...