الپرازولام

الپرازولام

الپرازولام

قرص الپرازولام برای درمان اختلال اضطراب و یا تسکین کوتاه مدت علائم اضطراب، نگرانی غیرواقعی و بیش از حد تجویز می‌شود. این دارو همچنین برای درمان اضطراب مرتبط با افسردگی و همچنین مشکلاتی نظیر اختلالات هراس و بی خوابی استفاده می‌شود و با نام های تجاری Xanax ،Niravam و Xanax XR و در دوزهای مختلف موجود است.

الپرازولام متعلق به گروهی از داروها به نام بنزودیازپین است. بنزودیازپین ها داروهایی با خواص ضد اضطراب هستند. همه بنزودیازپین ها داروهای افسردگی هستند که بدن و ذهن مصرف کننده را کند می‌کنند و در نتیجه باعث کاهش اضطراب و افزایش آرامش می‌شوند.

الپرازولام ۵

این دارو ممکن است عادت ایجاد کند و می‌تواند در برخی از بیماران باعث وابستگی شدید یا سوء مصرف شود. بنابراین باید توسط پزشک تجویز شود و فقط توسط فردی که برای او تجویز شده است مصرف شود. عوارض جانبی که بیشتر با مصرف این دارو بوجود می‌آید خواب آلودگی و سبکی سر است. بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند باید در مورد مشکلات ناشی از استفاده از این دارو و عوارض جانبی که برایشان بوجود می‌آید به پزشک خود حتما اطلاع بدهند.

آلپرازولام چیست

در صورتی که متخصص قرص آلپرازولام را برای شما تجویز کرده است، اطمینان داشته باشید که فوائد آن بیش از عوارضش بوده است. از عوارض شایع مصرف داروی آلپرازولام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برخی از افرادی که از داروهای افسردگی و تثبیت روحیه مانند آلپرازولام استفاده می‌کنند، ممکن است دچار عوارض دیگری مانند ریزش مو یا تپش قلب نیز بشوند. در صورت تشدید یا تداوم هرکدام از این علائم با پزشکتان صحبت کنید.

آلپرازولام نیم

تداخل دارویی می‌تواند اثربخشی داروی شما را افزایش یا کاهش دهد. به عنوان مثال، اگر شما به طور هم‌زمان دارویی را با آلپرازولام مصرف کنید که اثربخشی آن را افزایش می‌دهد، ممکن است موجب بروز عوارض یا خطراتی برای شما گردد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت تپل شدن صورت

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می‌گردد تا قبل از مصرف الپرازولام، سایر داروهای مصرفی خود را به پزشک نشان دهند تا در صورت احتمال تداخل دارویی، داروی مناسب شما توسط پزشک تجویز گردد. نمونه‌ای از داروهایی که باعث تداخل دارویی آلپرازولام می‌شوند، در زیر آمده است:

ملاتونین، پروپرانول، آسپرین، سایمیتیدن، دیلتیازم و ایزونیازید از دیگر داروهایی هستند که در صورت مصرف با آلپرازولام موجب تداخل دارویی خواهند شد.

الپرازولام برای چیست

آلپرازولام با نام تجاری زاناکس به عنوان داروی ضد اضطراب برای دوره‌های درمانی کوتاه مدت مصرف می‌شود. مکانسیم اثر این دارو افزایش انتقال دهنده عصبی گابا (GABA) در مغز است که باعث کاهش اضطراب می‌شود. همچنین اثرات ضد افسردگی نیز دارد و برای درمان حملات پانیک، سندروم پیش از قاعدگی و مشکلات خواب می‌تواند مفید واقع شود. این دارو اعتیادآور بوده و عوارض جبران‌ ناپذیری برای فرد به همراه دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که مصرف آلپرازولام تحت نظر پزشک باشد و از استفاده خودسرانه آن پرهیز شود.

الپرازولام یک میل

  1. در صورت حساسیت به این دارو یا ترکیبات موجود در آن مصرف آن را کنار بگذارید.
  2. دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.
  3. در صورت مصرف بیش از حد، بلافاصله از پزشک کمک بگیرید.
  4. درمان با این دارو به هیچ وجه به طور ناگهانی متوقف نکنید.
  5. در بیماران مبتلا به نارسایی کبدی یا کلیوی با احتیاط مصرف شود
  6. در موارد بیماری تنفسی، آپنه خواب، افسردگی، افکار خودکشی، سوء مصرف مواد مخدر در مصرف این دارو احتیاط کنید.
  7. این دارو نباید در زنان باردار استفاده شود چرا که ممکن است سلامتی مادر و کودک را تحت تاثیر قرار دهد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت عمل بینی شیراز

الپرازولام ۱

در کارایی و عملکرد قرص آلپرازولام برای درمان اضطراب شکی نیست، زیرا که این دارو ده‌ها سال است که تجویز ‌می‌شود و میزان موفقیت بالایی در درمان اضطراب شدید و حملات هراس داشته است. با این حال قرص آلپرازولام تنها برای کمک به مدیریت علائم اضطراب در کوتاه مدت تجویز می‌شود. بنابراین از این دارو به عنوان گزینه درمانی اصلی استفاده نمی‌شود، بلکه به عنوان مکملی در کنار روش‌های درمانی دیگر، بیشترین تاثیر را خواهد داشت.

اگر پزشک برای شما قرص آلپرازولام تجویز کرده است، هدف او درمان علائم و نشانه‌های بیماری شما است. این دارو برای درمان قطعی و کامل تجویز نمی‌شود، بلکه یک راه حل کوتاه مدت برای درمان اضطراب در شرایط خاص شما تجویز شده است. آلپرازولام به طور کامل اختلال اضطراب را درمان نمی‌کند، در عوض به کاهش علائم کمک می‌کند تا روند درمان اصلی مانند روان‌درمانی را برای بیمار آسان‌تر کند.

الپرازولام تداخل

علت بی‌خوابی خیلی از افراد، عدم کنترل افکار و فعالیت بیش از حد مغز است. یعنی هنگام شب، بدن خسته اما ذهن فعال بوده و به طور غیرارادی به موضوعات مختلف معطوف می‌شود و فرد توان کافی برای مهار این افکار را ندارد.

با مصرف این دارو به مرور زمان مقدار زیادی دوپامین در مغز آزاد می‌شود که موجب بروز حس نشاط و خوشی در بیمار خواهد شد. این امر موجب وابستگی به این حس خوب مصنوعی می‌شود و فرد تمایل به مصرف بیشتر و بیشتر این دارو خواهد داشت تا زمانی که دیگر بدون آن حس خوشی را تجربه نخواهد کرد و در این حالت کاملا به آن اعتیاد پیدا کرده است.

الپرازولام باعث چاقی میشود

قرص آلپرازولام باعث چاقي ميشود. برخی افراد در زمان مصرف آلپرازولام ممکن است دچار چاقی و افزایش وزن شوند که این به علت عوارض جانبی این دارو می باشد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص اسطوخودوس x بخوانید...