انواع سادیسم

انواع سادیسم

انواع سادیسم


انواع بیماری سادیسم

در پست های قبل درباره سادیسم توضیح دادیم. امروز میخواهیم درباره ی انواع سادیسم صحبت کنیم. سادیسم چند نوع است؟ و به چند دسته تقسیم می شود؟

سادیسم چیست

سادیسم

سادیسم یا دگرآزاری  Sadism یا تمایل به آزاررسانی دیگران، در طبقه‌بندی‌های تازه روانپزشکی یک ویژگی شخصیتی محسوب می‌شود.

در گفتگوهای معمول بین عامه مردم، البته همیشه سادیسم به‌جا و برای اشاره به دگرآزاری استفاده نمی‌شود و گاهی برخی از آن به اشتباه استفاده می‌کنند.

سادیسم عبارت است از علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی، طوری که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان شود. این افراد از تحقیر و تمسخر و آزار روحی یا جسمی و جنسی افراد به خصوص در حضور دیگران لذت زیادی می‌برند و گاهی رفتارهای پرخاشگرانه یا جنایتکارانه از خود بروز می‌دهند.

روان‌درمانی تحلیلی و رفتاردرمانی، شرکت در گروه‌های خودیاری و همچنین خانواده درمانی، کاهش استرس‌های محیطی و دارو برای درمان به کار می‌رود.

چند نوع سادیسم داریم؟

سادیسم ذهنی:

 شخص صحنه‌های سادیستی را تجسم می‌نماید و از آن‌ها لذت می‌برد ولی اقدام به آزار دیگران نمی‌نماید.

سادیسم احساسی یا سمبولیک:

 شخص از تحقیر و آزار روحی دیگران لذت می‌برد و از پایمال کردن شخصیت دیگران ارضا می‌شود. در این حالت شخص به‌جای زجر و شکنجه‌ بدنی دیگران، با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر و پایمال کردن شخصیت دیگران به رضایت ذهنی کافی دست می‌یابد.

سادیسم بدنی:

 در این حالت شخص از تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد درد و رنج جسمی در دیگران لذت می‌برد و این اعمال خشونت‌بار را به‌تدریج تا مراحل مرگبار و قتل قربانی خود ادامه می‌دهد. شخص به آزار دیگران می‌پردازد و از ضرب و جرح ساده تا قتل و سوزاندن افراد مورد نظر خود پیش می‌رود. این افراد در روابط زناشویی، همسر خود را مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار داده و احساس لذت می‌کنند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  استازولامید

 

آیا سادیسم درمان دارد

انواع سادیسم به عنوان اختلال شخصیت

سادیست قانونی

در این نوع معمولا افراد در پست‌های مسئولیتی مهمی قرار دارند مانند افسر نظامی، افسر پلیس، سرپرست زندان و سرپرست دانشگاه. این افراد در موقعیتی قرار دارند که احساس می‌کنند باید مسئول کنترل، نظارت و تنبیه اشخاصی که بر خلاف قانون یا مقررات عمل کرده‌اند، باشند. ممکن است عقیده این افراد این باشد که برای منافع مشترک تلاش می‌کنند. اما در وقع انگیزه‌های عمیق و خطرناک دیگری در آن تاثیر گذار است.

سادیست انفجاری

افرادی که درگیر این نوع سادیسم هستند به خشونت غیرقابل‌پیش‌بینی در شرایطی که از زندگی معمولی خود خسته یا دلسرد شده‌اند، شناخته می‌شوند. این افراد هنگامی که احساس تحقیر یا ناامیدی می‌کنند کنترل خود را از دست می‌دهند. رفتارهای خشن از راه ایجاد ترس و وحشت و بداخلاقی نسبت به دیگران بروز پیدا می‌کند.

سادیست استبدادی

این نوع شخصیت سادیستی ظالمانه‌ترین و وحشتناکترین نوع است. این افراد از عمل وحشی‌گری و تهدید دیگران لذت می‌برند.

به نظر میرسد مجبور کردن قربانی‌های بی‌تمایل به تسلیم و هراسان موجب احساس رضایت خاصی در این افراد می‌شوند. این نوع اختلال شخصیت سادیستی تا حدی مشابه سادیست انفجاری است. فرد مبتلا از عدم اعتماد به نفس و عزت نفس رنج می‌برد.

سادیست ترسو

این فرد دگرآزار کاملا با سه نوع دیگر متفاوت است. چرا که این افراد به شدت احساس عدم امنیت کرده و مانند فرد بزدل و ترسو عمل می‌کنند. این افراد خطرات واقعی را پیش بینی می‌کنند. اگر چه مبتلایان از چیزهای زیادی می‌ترسند، اما در زمان‌های استرس سعی می‌کنند دشمنانش را وادار به ترس کنند.

آیا من سادیسم دارم؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...