بازی با سگ

بازی با سگ

بازی با سگ


بازی با سگ

اگر میخواهید سگ سرزنده و سرحالی داشته باشین بازی کردن با اون رو فراموش نکنین.هلث کده در مقاله بازی با سگ روش هایی برای بازی و شاد کردن سگ ها رو آموزش میده.

سگ ها چه بازی دوست دارند؟

سگ شما هیچ چیزی را بیشتر از برقرای ارتباط با شما دوست ندارد . شادی و نشاطی که او هنگام بازی با شما پیدا می کند بهترین جایزه برای او می باشد. بازی با سگ فقط یک بخش جالب برای زندگی با سگ نیست، بلکه یک ویژگی اساسی برای چگونگی سالم ماندن هر دوی شما از نظر عاطفی و جسمی است. علاوه بر این که او را سرگرم و خوشحال می کنید با این کار می توانید به سگ خود آموزش داده و او را تربیت کرده و به کاهش اضطراب او کمک کنید. بنابراین برای سلامتی جسمی و اجتماعی خودتان هم شده روزانه با سگ خود بازی کنید.

باید بدانید بازی های شما به نژاد سگ شما نیز بستگی دارد. مثلاً Retriever (سگ مخصوص یافتن شکار و مجروحین) دوست دارد چیزی را پیدا کند، Collie (سگ گله اسکاتلندی) تعقیب و گریز را دوست دارد، Hound (سگ تازی) دوست دارد از بینی خود برای یافتن بوها و پیدا کردن اسباب بازی های خود استفاده کند و البته بسیاری از سگ ها از بازی های کشیدنی و فکری خوششان می آید و دوست دارند با شما طناب کشی و قایم باشک بازی کنند.

از مطالب زیر هم دیدن کنید

قوانین و اصول بازی با سگ

 • قبل از شروع بازی مطمئن شوید که چیزهای خطرناک دور و بر شما وجود نداشته باشند.
 • بازی های کُشتی مانند جست و خیزی و غلت زدنی را انجام ندهید یا به سگ خود اجازه ندهید کودکان را تعقیب کند. هر دو برای سگ شما هیجان انگیز هستند اما می توانند تشویق کننده بازی هایی باشند که از کنترل شما خارج است.
 • اسباب بازی ها را پایین تر از کمر نگه دارید تا سگ خود را به پریدن تشویق نکنید.
 • روزانه هنگام پیاده روی یا استراحت در خانه، به بازی با سگ خود مشغول شوید.
 • حدود ۵ تا ۱۵ دقیقه با سگ خود بازی کنید و به این زمان متعهد بمانید حتی زمانی که سگ شما هنوز هم مشتاق بازی است از بازی دست بکشید.
 • هنگام بازی از یک صدای مهیج با انواع تشویق و تمجیدها استفاده کنید.
 • زمانی بازی با سگ های علاقمند را شروع کنید که کاری را که شما می خواهید انجام دهند مانند خوابیدن بی سر و صدا. این کار باعث تشویق رفتار خوب می شود.
 • اسباب بازی ها را در پایان هر جلسه بازی دور از دسترس سگ قرار دهید چون این کار باعث می شود سگ شما بیش از حد با اشیاء آشنا نشده و اشتیاق زیادی برای بازی نشان دهد.
 • اسباب بازی ها را بعد از هر بازی تمیز کنید.
 • از استفاده از انگشتان دست یا انگشتان پا به عنوان سرگرمی خودداری کنید و گرنه به زودی به اسباب بازی مورد علاقه جویدنی سگ خود تبدیل خواهید شد!
 • هرگز سگ خود را به بازی مجبور نکنید.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ توسا اینو

 

قوانین و اصول بازی با سگ

قوانین و اصول بازی با سگ

۴ نوع بازی که می توانید با سگ تان انجام دهید!

بازی هایی که شما می توانید با سگ تان انجام دهید به ۴ گروه اصلی تقسیم می شوند:

بازی هایی که می توانید با سگ تان انجام دهید

۱بازی ‌های ذهنی-بدنی

 • Hide and seek (قایم باشک): این نوع بازی با سگ را می توان در خانه یا پارک انجام داد. به سگ خود بگویید که قبل از قایم شدن در پشت درخت یا یک قطعه مبلمان، بنشیند یا بماند؛ وقتی پنهان شدید به او بگویید که بیاید و شما را پیدا کند. یا اینکه چیزی را قایم کنید و از او بخواهید تا آن را پیدا کند.
 • Fetch یا Chase and retrieve (بگیر و بیار): یک نوع بازی گرم کردن بوده و ورزش هم به شمار می آید! یک اسباب بازی نرم را به اندازه کافی پرتاب کنید تا سگ برود و برای شما بیاورد.

۲بازی ‌های ذهنی

 • پیدا کردن خوراکی از زیر لیوان
 • گل یا پوچ

غذا یا تشویقی مورد علاقه سگ تان را داخل یکی از دست هایتان یا زیر چند لیوان پنهان کنید و از سگ تان بخواهید تا با بو کشیدن بفهمد آن تشویقی در کدام یک از دست های شما یا زیر کدام لیوان قرار دارد. حتماً بعد از انتخاب درست، او را نوازش کرده و تشویقی یا غذای زیر لیوان را به او بدهید.

۳بازی ‌های بدنی

 • Tug-of-war (بکش بکش یا بازی کشیدن و پرتاب اسباب بازی): یک بازی عالی برای بازی با سگ شما می باشد. طناب مخصوص این بازی را از فروشگاه لوازم حیوانات خانگی خود خریداری کنید و بازی خود را با سگ خود شروع کنید!

نکته مهم: این بازی باید به آرامی انجام شود تا هنگام کشیدن طناب یا اسباب بازی از میان دهان سگ، دندان ‌های او آسیب نبیند. در صورت مشاهده علائمی از عصبانیت و تغییر رفتار سگ سریعاً بازی را متوقف نمایید.

 • دنبال کردن حباب: یک حباب ساز بخرید که زیاد هم گران نیست و می توانید مدت زمان زیادی با آن، بازی با سگ را انجام دهید. با این اسباب بازی حباب درست کرده و از سگ خود بخواهید تا حباب ها را بگیرد.
 • پریدن از توی حلقه
بیشتر بخوان بیشتر بدان  لاک مغسول

 

۴بازی های آموزشی

بیشتر این بازی‌ ها با حضور یک مربی حرفه‌ای انجام می شود و مهارت‌ های خاصی به سگ آموزش داده می‌شود. شما برحسب شناختی که از سگ تان دارید موظف هستید نوع بازی دلخواه سگ تان را پیدا کرده و سعی کنید همان بازی را به او آموزش دهید.این نوع بازی ها نیاز به مکان و تجهیزات خاصی ندارند و می توان به راحتی آنها را انجام داد. برخی از روش های آموزشی بازی با سگ که شما می توانید خودتان هم انجام دهید عبارتند از:

 • آموزش انتظار یا صبر

کمی از غذای سگ را پشت تان پنهان کرده و به طرف سگ بروید. سگ شما تلاش می کند با هر ترفندی شده غذا را از شما بگیرد. حتی ممکن به طرف شما شیرجه بزند و شما را بغل کند. شما باید پس از سعی و تلاش سگ تان، چند ثانیه صبر کرده و بعد از این مدت با دست دیگرتان غذا را به سگ تان بدهید. در دفعات بعدی ثانیه های انتظار را افزایش داده تا زمانی که سگ یک جا بنشیند و منتظر شود تا شما برایش غذا بدهید.

 • نگاه معنا دار

شما با نگاه کردن به سگ تان می توانید به سگ خود آموزش دهید تا به دنبال کاری برود یا چیزی را جستجو کند . بعد از این کار شما حتماً به او پاداش بدهید. هنگام پیاده روی به یک وسیله مثلاً توپ خیره شوید و به او یک کلمه‌ای را بگویید تا دستور شما را اجرا کند مثلا بلند بگویید زود باش برو! سگ به سمتی که شما به آنجا نگاه کرده اید می رود و آن را برای شما می آورد. ممکن است دفعات اول این کار درست انجام نشود ،اما شما صبور باشید چون بعد از چند بار سگ شما می تواند این بازی را به خوبی انجام دهد. این کار باعث می شود تا هنگامی که با سگ تان بیرون می روید حواسش به شما باشد و کمتر پارس کند.

مزایای بازی با سگ

 • تخلیه انرژی و خوشحال شدن سگ
 • یادگیری ترفندهای مختلف در حین بازی
 • مؤثر در کاهش اضطراب هنگام بازی با اسباب بازی
 • کنترل هیجان و مهار کردن ضربه‌های دست و پا در سگ‌ ها
 • کاهش پارس کردن و مؤدب تر شدن
 • ایجاد زمینه‌ای برای تمرین بیشتر فرمان ها
 • روش شاد و سرگرم کننده‌ای برای تربیت سگ
 • مهارت آموزی (یادگیری کارهایی که تاکنون انجام نداده اند)
 • تقویت عضلات و استخوان‌ بندی حیوان
 • افزایش هماهنگی اندام ‌های حیوان
 • تحریک بهتر حواس سگ

چرا هنگام بازی با سگ خود باید از قایم کردن غذا استفاده کنید؟

تغذیه سگ ها همچنین باید بیشتر یک بازی باشد تا صرفاً پر کردن یک کاسه غذایی.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  غزل های فاضل نظری

از بعضی از جیره های روزانه حیوان خانگی خود به عنوان پاداش ،در جلسات تمرین منظم یا برای اطاعت در سگ ها یا حتی یادآوری ترفندهایی مانند ملق زدن و مرده بازی استفاده کنید. مثلاً بخشی از غذای سگ خود را در مکان های مختلف اطراف خانه خود مخفی کنید. حیوان خانگی شما برای بدست آوردن مواد غذایی، باید خانه را جستجو کند که این یک دورنمای بسیار چالش برانگیز و تحریک کننده تر از گذاشتن غذا داخل ظرف غذا می باشد .

چون بازی های غذایی بسیار سرگرم کننده بوده و سگ شما هم این نوع بازی ها و چالش ها را دوست دارد. به طور خلاصه سگ شما دارای هوش طبیعی زیادی است که باید آنها را رعایت کنید و یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار مشغول ساختن آنها به پیدا کردن غذای خودشان است.

سگی که غذای خود را به روشی آسان یا خسته کننده بدست می آورد، خود را با کارهای دیگری مثل جویدن مبل برای جلب توجه شما مشغول می سازد که در صورت عدم توجه می تواند به یک مشکل رفتاری تبدیل شود. همچنین ممکن است حیوانات خانگی بی حوصله زیاد بخوابند. که به نوبه خود باعث می شود آنها بی حوصله تر شده، ورزش کمتری انجام داده و چاق شوند. به جای تکرار روزانه این چرخه، غذا را با ورزش ترکیب کنید. در حقیقت دادن وعده های غذایی همراه با بازی با سگ به معنای این است که آنها هرگز از خوردن غذا خسته نمی شوند و احتمالاً شما هم سرگرم خواهید شد!

بازی با سگ به عنوان نوعی ورزش

توله سگ ها از حدود چهار هفتگی شروع به بازی می کنند و بیشتر وقت خود را صرف تعقیب و بازی با توله های دیگر، مادر و حتی خود شما می گذرانند! پس حتماً برخی بازی ها را برای سرگرم کردن آنها امتحان کنید. سگ‌ها صدها نژاد گوناگون دارند که بیشتر آن‌ها در چند صد سال اخیر به وسیلهٔ اصلاح نژادی توسط انسان‌ها ایجاد شده‌اند. انسان‌ها از طریق تولید نسل از سگ‌های دارای صفات جسمی و رفتاری مخصوص برای انجام کارهای خاص استفاده می‌کنند .که باعث ایجاد نژادهای متفاوتی از سگ‌ها شده‌اند که تفاوت‌های ظاهری قابل توجهی با یکدیگر دارند. بلندی قد انواع سگ از سطح زمین تا بین دو کتف از حدود ۱۵ سانتی‌متر در نژاد چی‌واوا تا حدود ۷۶ سانتی‌متر در تازی ایرلندی متغیّر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. بلندی موی آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی‌متر و موی زبر تا پشم صاف، فِر یا نرم متفاوت است.

منبع: ویکی پدیا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ صدف بیوتی x بخوانید...