باکلوفن

باکلوفن

باکلوفن

دارو باکلوفن یکی از متداول‌ترین و شناخته‌ شده‌ترین داروها برای درمان گرفتگی‌ها و اسپاسم عضلانی است. این دارو در دسته داروهای نسخه‌ای قرار گرفته و خرید آن تنها با نسخه پزشک امکان پذیر خواهد بود. دارو باکلوفن همچنین هیچ نام تجاری دیگری نداشته و تنها با نام باکلوفن عرضه می‌شود.

باکلوفن (به انگلیسی Baclofen) یک نوع دارو شل کننده عضله و ضد اسپاسم است. از دارو Baclofen معمولا برای درمان درد، گرفتگی و اسپاسم عضلات در افراد مبتلا به بیماری اسکلروز چندگانه یا همان ام اس و همچنین بیماران دچار به آسیب نخاعی استفاده می‌شود. قرص باکلوفن متداول‌ترین نوع این دارو است اما از باکلوفن به صورت تزریق مستقیم نخاعی و همچنین مایع خوراکی نیز استفاده می‌شود.

باکلوفن ۱۰

این دارو بصورت قرص خوراکی ۱۰و ۲۵ میلی گرمموجود می باشد که معمولا بهتر است آن را سه بار در روز در فواصل مشخص مصرف کنید.این دارو در دردهای جدی عضلانی در بیماری های عصبی،باید چند هفته به صورت مداوم مصرف شود تا اثرات مطلوب آن مشاهده شود در نتیجه مصرف این دارو را بدون نظر پزشک تجویزکننده ی آن نباید قطع کرد.خصوصاً اگر دارو به مقدار زیاد و برای مدت طولانی تجویز شده باشد.

باکلوفن

باکلوفن ترک اعتیاد

قرص باکلوفن می‌تواند با سایر دارو‌ها، ویتامین‌ها و یا داروهای گیاهی که مصرف می‌کنید تداخل داشته باشد که این مسئله در تاثیرگذاری داروی باکلوفن یا سایر داروهایی که مصرف می‌کنید نقش آفرین خواهد بود. به همین دلیل، بسیار مهم است که لیستی از تمام داروها‌، ویتامین‌ها یا داروهای گیاهی یا سنتی مورد مصرف خود به پزشک معالج ارائه دهید. به طور کلی اما داروهای زیر پتانسیل بیشتری برای ایجاد تداخل با دارو باکلوفن دارند:

  • انواع بنزودیازپین‌‌ها مثل تریازولام و میدازولام
  • انواع مخد‌رها مثل اکسکودون و کدئین

باکلوفن ویکی پدیا

عوارض جانبی دارو Baclofen بیشتر در نوع خوراکی این دارو نمایان می‌شوند که می‌توان آن‌ها را به دو دسته عمومی و اضطراری تقسیم کرد. عوارض جانبی قرص باکلوفن که در دسته عمومی قرار می‌گیرند نمی‌توانند تهدیدی جدی برای سلامت شما باشند اما بسیار مهم است که در صورت مشاهده عوارض جانبی اضطراری باکلوفن، حتما به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید. ازجمله عوارض جانبی عمومی قرص باکلوفن عبارتند از:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  دیفن هیدرامین شربت

عوارض جانبی اضطراری قرص باکلوفن نیز موارد زیر را شامل می‌شوند:

  • علائم سندرم ترک مثل توهم یا تشنج
  • احساس خواب آلودگی غیر طبیعی
  • پریشانی
  • مشکل در ادرار کردن

باکلوفن ۱۰ چه قرصی است

مصرف دارو باکلوفن در برخی گروه‌ها می‌تواند شرایط بیماریشان را حادتر کرده و یا مشکلات جدیدی برای آن‌ها پدید آورد؛ این گروه‌ها که در لیست زیر به آن‌ها اشاره شده باید نسبت به سایر افراد در مصرف قرص باکلوفن دقت بیشتری به خرج دهند:

چه احتیاط خاصی در مورد این دارو وجود دارد؟

پیش از مصرف باکلوفن لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود را (به ویژه داروهای شل کننده عضلانی، قرص های خواب آور و آرامبخش و ویتامین ها) در اختیار پزشک یا داروساز خود قرار دهید.
در صورت سابقه ی بیماری های کلیوی، صرع، زخم گوارشی ،سکته، رماتیسم، پارکینسون و بیماری های روان به پزشک خود اطلاع دهید.
در صورت بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
از آنجا که مصرف این دارو ایجاد خواب آلودگی یا گیجی می کند، تا ۲ ساعت پس از مصرف دارو از رانندگی و سایر فعالیتهایی که به تمرکز و هوشیاری کامل نیاز دارند خودداری کنید.
مصرف همزمان این دارو با الکل سبب تشدید خواب آلودگی می شود که می تواند عوارض خطرناکی در پی داشته باشد.

مدت زمان اثر قرص باکلوفن

زمان تاثیرگذاری قرص باکلوفن در بیماران مختلف متفاوت است؛ در برخی بیماران تنها ساعت‌ها پس از شروع مصرف قرص باکلوفن تاثیرگذاری این دارو بر روی گرفتگی عضلات گزارش شده است اما در برخی دیگر این مسئله ممکن است تا هفته‌ها به طول انجامد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمپول هیدروکورتیزون x بخوانید...