بتامتازون

بتامتازون

بتامتازون

بتامتازون از دسته داروهای کورتیکواستروئیدی (در اصطلاح عامیانه کورتون) می باشد. این داروی استروئیدی در اشکال متنوع دارویی خوراکی، تزریقی و موضعی تولید می شود و در موقعیت های مختلفی تجویز می گردد.
‎فرم خوراکی و تزریقی بتامتازون به علت اثرات کاهش دهنده ایمنی که دارد، در درمان برخی بیماری های خود ایمنی (که سیستم دفاعی بدن به بخش هایی از نقاط بدن آسیب می رساند) مانند لوپوس، هپاتیت ناشی از بیماری های خود ایمنی، بیماری های عضلانی و مفصلی مانند رماتیسم، آلرژی و آسم تجویز می گردد.
‎این دارو همچنین در درمان برخی سرطان ها به عنوان داروی کمکی استفاده می شود.
‎بتامتازون با مهار آزاد سازی برخی ناقل های شیمیایی که مسئول ایجاد التهاب می باشند منجر به فروکش علائم التهابی و حساسیتی می گردد.
‎این دارو همچنین برای افرادی که مبتلا به اختلالات غده ی فوق کلیوی هستند و در بدن آن ها کورتیکواستروئید ها (کورتون) به مقدارکافی تولید نمی شود، به عنوان درمان جایگزین استفاده می شود.

بتامتازون پماد

پماد بتامتازون (Betamethasone) از داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی است که دارای خواص ضدالتهابی می‌باشد. از این دارو برای رفع انواع ناراحتی‌ها و التهابات پوستی مثل پسوریازیس (یک بیماری پوستی که در برخی از نقاط بدن تکه‌های قرمز رنگ بر جای می‌گذارد)، اگزما (نوعی بیماری پوستی که باعث می‌شود پوست خشک شده و خارش داشته باشد)، خارش، خشکی، قرمزی و… استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که پماد بتامتازون یک درمان برای بیماری نیست، اما برای تسکین علائم کمک خواهد کرد. اشکال دیگر این دارو شامل آمپول، قطره و لوسیون می‌باشد.

بتامتازون چشمی

اين دارو در بيماري هاي قارچي چشم و گوش، التهاب سطحي حاد قرنيه ناشي از تب خال، سوراخ شدن پرده گوش، سل چشمي يا گوشي و بيماري ويروسي در مرحله عفوني حاد نبايد مصرف شود.

بتامتازون آمپول

آمپول بتامتازون از دارو های کورتیکو استروئیدی (کورتون) می باشد. این دارو در انواع متنوع دارویی : خوراکی، تزریقی و موضعی عرضه شده و برای بیماری های مختلف تجویز می گردد. به علت اثرات کاهش دهنده ایمنی، این آمپول در درمان برخی بیماری های خود ایمنی که سیستم دفاعی بدن به بخش هایی از نقاط دیگر بدن آسیب می رساند، مانند : لوپوس، هپاتیت ناشی از بیماری های خود ایمنی، بیماری های عضلانی و مفصلی مانند رماتیسم، آلرژی و آسم برای بیماران تجویز می شود. آمپول بتامتازون همچنین در درمان برخی سرطان ها به عنوان داروی کمکی نیز می تواند استفاده شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  جنتامایسین

بتامتازون برای جوش

 • مصرف آمپول بتامتازون در درمان علامتی اختلالات التهابی و آلرژيک برای سركوب نمودن سيستم ايمنی استفاده می شود.
 • جهت درمان و بهبود هيپرپلازی مادر زادی غده فوق كليوی استفاده می گردد.
 •  تحريك بلوغ ريوی جنين در زايمان های زودرس استفاده می گردد.
 • جهت درمان و بهبود ادم مغزی استفاده می گردد.
 • درمان شرایط آلرژیک
 • درمان بیماری‌ های پوستی
 • بهبود اختلالات معده
 • درمان و بهبود اختلالات خون
 • درمان مشکلات چشمی
 • مشکلات کلیه مثل وجود پروتئین در ادرار
 • درمان اختلالات تنفس
 • بهبود آسم
 • درمان سرطان
 • درمان آرتروز
 • بیماری‌ های هورمونی مثل مشکلات غده تیروئید
 • درمان و بهبود بیماری ‌های خود ایمنی مانند لوپوس

بتامتازون در بارداری

آمپول بتامتازون در بارداری زمانی تجویز میشود که علائم زایمان زودرس شما توسط پزشک تشخیص داده میشود. پس از تزریق، حرکت جنین نیز کاهش می یابد.
– بعضی از زنان خیلی زود زایمان می کنند. اگر قبل از هفته 34 بارداری زایمان کنید، از تزریق کورتیکواستروئید برای افزایش شانس بهبودی نوزاد استفاده می شود. این تزریق به ریه های کودک کمک می کند تا به خوبی کار کنند.
استروئیدها معمولا به یکی از عضلات بزرگ (بازو، پاها یا باسن) تزریق می شوند. تزریق به مدت دو روز، دو تا چهار بار، بسته به نوع کورتون انجام می شود. شایعترین کورتون ، بتامتازون (Celestone)  در دو دوز، هر 12 میلیگرم، 12 یا 24 ساعت به صورت جدا تجویز می شود. داروها از دو تا هفت روز بعد از اولین دوز موثر هستند.

بتامتازون ناژو 1 درصد

– کورتیکواستروئیدها همانند استروئیدهای بدن سازی که توسط ورزشکاران استفاده می شوند، نیستند. مطالعات متعدد نشان داد که کورتیکواستروئیدهای دوران بارداری برای مادران و نوزادان ایمن هستند.درمان با بتامتازون خطر ابتلا به بیماری ریه را برای نوزادانی که به زودی متولد می شوند، به ویژه برای کسانی که در بین هفته 29 تا 34 بارداری متولد می شوند، کاهش می دهد.  این درمان استروئیدی خطر ابتلا به بیماری ریه را به نصف کاهش می دهد و خطر ابتلا به زایمان زودرس نوزاد را تا 40 درصد کاهش می دهد. تمام نوزادان متولد شده قبل از هفته 28 بارداری مشکلات ریه داشتند، اما مشکلات برای کسانی که قبل از تولد استروئید مصرف می کردند، خفیف تر بود.
– بتامتازون همچنین ممکن است عوارض دیگر را در نوزادان کاهش دهد. مطالعات نشان می دهد در صورت مصرف قرص بتامتازون توسط مادر مشکلات روده و خونریزی جنین کاهش می یابد. اگر بیمارستان زایمان زودرس را تایید کند یا به دلیل مشکل پزشکی نیاز به زایمان زودرس باشد، به احتمال زیاد یک دوره بتامتازون تجویز می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زاکسیم 400

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...