بنت قنسول

بنت قنسول

بنت قنسول

گیاه بنت قنسول که با نام‌های سرخ‌برگه یا گل کریسمس هم شناخته می‌شود گیاهی زیبا با برگ‌های درخشان و گل‌هایی سبز و زرد در مرکز آن است.
بنت قنسول در طیف‌های رنگی مختلفی از سفید تا نارنجی وجود دارد اما محبوب‌ترین رنگ آن قرمز است.
بنت قنسول یکی از زیباترین گیاهان زمستانی است. گل‌های قرمز و درخشان این گیاه زیبایی چشم‌نوازی دارند. البته در واقع این‌ها گل نیستند بلکه برگ‌های تغییر یافته‌ای هستند که به آن برگک گفته می‌شود. این برگک‌های درخشان قرار است حواس حشرات را به سمت گل‌های زرد میان آن جلب کند.

گیاه بنت قنسول بومی آمریکای مرکزی است. آزتک‌ها از این گیاه برای استفاده پزشکی یا دکور محل زندگی خود استفاده می‌کردند. امروزه از این گیاه برای زیبایی بخشیدن به محیط استفاده می‌شود، از مکان‌های عمومی گرفته تا ایوان خانه‌ها.

برای این‌که این گیاه همیشه درخشان و سرزنده باشد باید مراقبت کافی از آن انجام شود و از آنجایی که بنت قنسول‌ها گل دارند، در فصل زمستان (فصل گل‌دهی) نیاز به مراقبت بیشتری دارند. برای دیدن هر سالهٔ گل‌های بنت قنسول شاید آسان‌ترین راه، خرید گیاه جدید باشد اما می‌توانید با مراقبت از همان گیاه قبلی، گل‌های جدید بگیرید.

شرایط نگهداری بنت قنسول :

نور :

گیاه بنت قنسول به نور زیاد علاقه دارد اما روز کوتاه است یعنی زمانی که ساعات روز از شب کوتاه تر باشد ، شروع به گلدهی می کند و این شرایط به طور معمول در فصل پاییز و زمستان اتفاق می افتد. توجه کنید که این نور باید غیر مستقیم باشد و نور مستقیم به گیاه آسیب وارد می کند. پنجره های جنوبی و نورگیر ها بهترین مکان برای قرار دادن گلدان این گیاه هستند. سبز شدن برگ ها نشان دهنده کمبودن نور مورد نیاز گیاه است.

دما :

بهترین دما برای گل بنت قنسول ، دمای مابین 15 الی 25 درجه سانتی گراد میباشد و دمای مناسب برای آن در طول روز 21 الی 19.5 درجه سانتیگراد و 16.5 الی 15.5 درجه سانتیگراد در طی شب است. توجه داشته باشید که دمای محل نگهداری این گیاه به زیر 10 درجه نرسد و هر مقدار که دما از 22 درجه گرم تر شود عمر گل های این گیاه نیز کمتر می شود. گلدان را به دور از جزیان مستقیم هوای گرم یا سرد یعنی کولر و بخاری و رادیاتور نگهدارید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن گل کاغذی

آبیاری :

جهت آبیاری گیاه ، اجازه دهید رویه خاک تماما خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید و باید بدانید که آبیاری بیش از اندازه منجر به ریزش برگ ها و پوسیدگی گیاه می شود. حتما دقت کنید که در هنگام آبیاری ، آب بر روی برگ ها ریخته نشود چون باعث ایجاد لکه های سفید روی برگ ها می شود. برای آبیاری از اب جوشیده سرد شده استفاده کنید.

رطوبت :

گیاه بنت قنسول دوستار رطوبت است و برای تامین رطوبت آن می توانید از روش های مختلف مانند قرار دادن یک ظرف آب در کنار گیاه dh درست کردن جزیره استفاده کنید.

خاک :

بنت قنسول به خاک سبک با زهکشی بالا نیاز دارد و ترکیبی از پیت، خاک باغچه، کمپوست و ماسه با نسبت های مساوی یا خاک و کود آماده برای آن مناسب می باشد.

کود دهی :

برای رشد بهتر گیاه بنت قنسول بهتر است

از تقویت کننده مخصوص گیاهان استفاده کنید

اما به این نکته توجه داشته باشید

که هنگامی‮ که گیاه در مرحله شکوفه دادن است ،

کود دادن به آن به هیچ وجه توصیه نمی‮ شود.

بنت قنسول را تنها در صورتی‮ که آن را

بعد از زمستان نیز نگهداری می‮کنید، تقویت کنید.

از یک تقویت کننده گیاهان آپارتمانی

استفاده کنید و هر دو هفته یک

بار و یا 1 بار در ماه در بهار و تابستان گیاهتان را تقویت نمایید.

گلدهی :

بنت قنسول گیاه حساسی است ولی اگر شرایط نگهداری آن در حالت ایده آل فراهم شود، از اواخر تابستان شروع به گل دهی و قرمز شدن برگ ها می کند و از اردیبهشت ماه به دلیل گرم شدن هوا رنگ برگ های آن به سبز متمایل می شود .

هرس :

در فصل بهار و در پایان اردیبهشت ماه و در اواخر تابستان، برای تحریک جوانه زنی گیاه، سرشاخه ها را هرس کنید.انواع بنت قنسول

بیشتر بخوان بیشتر بدان  پرورش نخل مرداب

شناخته شده‌ترین نوع بنت قنسول رنگ قرمز آن است اما این گیاه رنگ‌های دیگری نیز دارد مانند کرم، زرد و صورتی.
باید بدانید که بعضی رنگ‌های خاص آن مانند آبی در واقع رنگ شده هستند و گیاه در گل دهی مجدد دیگر این رنگ را تکرار نمی‌کند.

– سه رنگ که برگک‌هایی به رنگ قرمز، سفید و صورتی دارد
– پودینگ آلو که یک گیاه دوست داشتنی بنفش است
– مارون که برگ‌های آن به رنگ مارون است
– قطره لیمو که برگک‌هایی زرد دارد
– جینگل بلز که برگک‌هایی قرمز با نقطه‌های صورتی دارد.

سمی بودن

برای سال‌ها بنت قنسول‌ها به خاطر سمی بودنشان بدنام بودند و گفته شده نباید این گیاه توسط انسان یا حیوانات خورده شود زیرا ممکن است باعث ایجاد ناراحتی در معده شود.

درباره این گیاه چیزی که باید مواظب باشیم ایجاد التهابات پوستی در اثر تماس مستقیم است. گیاهان خانواده یوفوریا که بنت قنسول هم شامل آن می‌شود در هنگام شکستن شیره‌ای را از خود بیرون می‌ریزند. بیشتر آدم‌ها نسبت به این شیره حساسیت دارند و در صورت تماس با پوست‌شان باعث ایجاد جوش‌های خارش‌دار می‌شود.

مواظب باشید هیچ‌گاه بعد از تماس با این گیاه به چشمان خود دست نزنید. بهتر است پس از دست زدن به این گیاه دستان خود را بشویید.

بنت قنسول در چه فصل هایی گل میدهد؟

بنت قنسول ، گیاهی روز کوتاه میباشد؛ یعنی گیاه در فصولی گل میدهد که در آنها، مجموعِ ساعاتی که هوا روشن است از مجموع ساعاتی که هوا تاریک است، کوتاه‌تر باشد.

بنابراین این گیاه در فصل پائیز گل میدهد و در تمام فصل زمستان نیز دارای گل میباشد.

برای آنکه گیاه شما در فصلهای سرد سال نیز گل دهد، باید گلدان گیاهتان را در محیط هایی قرار دهید که حتی در شب‌ هم هیچ نوری به آن نرسد.

بدین منظور میتوانید در شب، تا زمانی که چراغهای خانه شما روشن است، یک کیسه‌ زباله مشکی بر روی گیاهتان بکشید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قلمه زدن افوربیا

سپس زمانی که لامپها را خاموش کردید، میتوانید کیسه را از روی گیاه بردارید تا گیاهتان نفس بکشد.

تنها نکته مهم در نگهداری بنت قنسول این است که دمای خانه خود را زیاد بالا نبرید، چراکه دمای بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کاکتوس اشک تمساح x بخوانید...