بنت قونسول

بنت قونسول

بنت قنسول از دسته گیاهانی است که دارای شیوه نگهداری ساده‌ای است و به دلیل آنکه در نزدیکی سال نو میلادی گل می‌دهد، بانام گل کریسمس نیز از آن یاد می‌شود. این گیاه زیبا در آمریکا و در زمان کریسمس یکی از گیاگانی است که برای تزیین دکوراسیون بکار می‌رود و جالب است بدانید 12 دسامبر روز ملی بنت قنسول در این کشور نامیده شده است. بنت قنسول در مکزیک به‌صورت درختچه‌هایی رشد می‌کند که ارتفاع آن حدود یک متر و پهنای آن به 45 سانتی می‌رسد، البته باید بدانید که در شرایط مناسب این گیاه برگ قرمز زیبا تا حدود 4 متر هم رشد کرده و توانایی تحمل دمایی زیر ده درجه سانتی گراد را نخواهد داشت. لازم است بدانید این گیاه از دسته گیاهان شیره دار به‌حساب می‌آید و از تماس کودکان با این شیره سفیدرنگ باید خودداری شود.

بنت قنسول گیاهی روزکوتاه است،

یعنی در شرایطی گل‌های آن پدیدار می‌شوند که ساعات روز از شب کوتاه‌تر باشند. این گیاه در اواخر پاییز شروع به گل دادن می‌کند و در تمام طول زمستان گل‌های خود را نگه می‌دارد. برای آنکه گیاه شما در فصل‌های سرد سال گل دهد، باید آن را در محیط‌هایی قرار دهید که شب‌ها هیچ نوری به آن نرسد، برای این منظور می‌توانید در شب تا زمانی که خانه شما روشن است، یک کیسه‌زباله مشکی بر روی آن کشیده و زمانی که لامپ‌ها را خاموش کردید رویش را بردارید. تنها نکته مهم در نگهداری بنت قنسول این است که دمای خانه خود را زیاد بالا نبرید، چراکه دمای بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می‌کند.

نحوه آبیاری گیاه بنت القنسول

گیاه بنت القنسول به آب کافی و خاک مرطوب نیاز دارد. آبیاری باید در حدی باشد که حتماً از منافذ زیرین گلدان آب اضافی بیرون آید. اما از طرفی زهکش گلدان و نوع خاک باید به صورتی باشد که بعد از آبیاری گل آلود و غرقاب نماند و به خوبی آب اضافی را از خود عبور دهد. آبیاری بیش از اندازه می‌تواند منجر به کم رنگ شدن رنگ سبز برگ‌ها و یا زرد شدن برگ‌های گیاه و ریزش برگ‌های جوان و نابالغ گیاه شود. خشکی کشیدن نیز موجب زرد شدن و ریزش برگ‌ها می‌شود. بنابراین زمانی که گیاه را می‌خواهید آب دهید سطح خاک را بررسی کنید و اگر سطح خاک نیمه‌خشک، نیمه مرطوب بود این عمل را انجام دهید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نگهداری ارکیده

رطوبت

پر کردن زیر گلدانی بهترین روش رطوبت دهی میباشد

باغ شیشه ای توصیه میکند که هرگز روی برگها آب نریزید!

تغذیه

هنگام گلدهی گیاه را با کود کامل ماهی یکبار تغذیه کنید همچنین این گیاه به کمبود نیتروژن حساس است

و کمبود آن باعث ریزش برگ می شود!

خاک مناسب

مخلوطی از خاک باغچه و خاک پیت برای گیاه مناسب است.

تعویض گلدان 

اگه ریشه ی گل از زیرش زده باشه بیرون باید گلدونش عوض بشه !

تمیز نمودن برگها

پس از پایان گلدهی در اردیبهشت برای تحریک جوانه زنی شاخه ها را تا ۱۵ سانتی متر هرس کنید. هرس دیگر، سبُک تر، در اواخر تابستان، به گل دهی کمک خواهد کرد. شیره ی شیر مانندش سخت تند است، لذا باید دستکش بپوشید و مواظب چشمانتان باشید.

آیا گیاه بنت قنسول سمی است؟

گیاه بنت قنسول ، در بخش ساقه شیرابه دارد و این شیرابه لاتکس نامیده میشود.

این گیاه اگرچه سمی نیست، اما کسانی که به لاتکس حساس هستند ممکن است

نسبت به آن واکنشهای آلرژیک نشان دهند.

بنت قنسول در چه فصل هایی گل میدهد؟

بنت قنسول ، گیاهی روز کوتاه میباشد؛ یعنی گیاه در فصولی گل میدهد

که در آنها، مجموعِ ساعاتی که هوا روشن است

از مجموع ساعاتی که هوا تاریک است، کوتاه‌تر باشد.

بنابراین این گیاه در فصل پائیز گل میدهد و در تمام فصل زمستان نیز دارای گل میباشد.

برای آنکه گیاه شما در فصلهای سرد سال نیز گل دهد، باید گلدان گیاهتان را در محیط هایی قرار دهید که حتی در شب‌ هم هیچ نوری به آن نرسد.

بدین منظور میتوانید در شب، تا زمانی که چراغهای خانه شما روشن است، یک کیسه‌ زباله مشکی بر روی گیاهتان بکشید.

سپس زمانی که لامپها را خاموش کردید، میتوانید کیسه را از روی گیاه بردارید تا گیاهتان نفس بکشد.

تنها نکته مهم در نگهداری بنت قنسول این است که دمای خانه خود را زیاد بالا نبرید، چراکه دمای بالا از قرمز شدن گیاه شما جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تکثیر برگ بیدی

نحوه تکثیر بنت قنسول

بنت قنسول در ماه اسفند، بهار و حتی تابستان که گل وجود ندارد توسط قلمه چوب نرم تکثیر می‌یابد. اگر می‌خواهید گیاه کوتاه‌تر و پرپشت‌تری داشته باشید

باید قلمه گیری از گیاه را در ماه شهریور انجام دهید؛ به دلیل آنکه قلمه‌هایی که

در فصولی غیر از شهریور رشد می‌کنند دارای شاخه‌های بلندتری هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تراریوم کاکتوس x بخوانید...