بیوتین چیست

بیوتین چیست

بیوتین چیست

بیوتین جزو ویتامین های گروه B است که ویتامین B-7 یا ویتامین H نیز نامیده می شود و حرف H از لغات آلمانی “Haar und Haut” گرفته شده که به معنی مو و پوست می باشد. بیوتین یک ویتامین محلول در آب است. بدن، ویتامین های محلول در آب را ذخیره نمی کند بنابراین لازم است که این ویتامین از طریق رژیم غذایی جذب شود. بیوتین برای کارکرد آنزیم های متعددی که کربوکسیلاز نامیده می شوند، ضروری می باشد. این آنزیم ها بخشی از فرآیندهای مهم متابولیکی مثل تولید گلوکز و اسیدهای چرب هستند. میزان مورد نیاز بیوتین 30 میکروگرم برای بزرگسالان از جمله زنان باردار و 35 میکروگرم هنگام شیردهی است.

بیوتین چیست ؟

کمبود بیوتین نسبتا نادر است، با این حال برخی افراد مانند زنان باردار و افرادی که میزان زیادی مشروبات الکلی مصرف می کنند، ممکن است دچار کمبود خفیف این ویتامین شوند. هم چنین خوردن تخم مرغ خام به صورت منظم می تواند منجر به کمبود بیوتین شود زیرا سفیده تخم مرغ خام حاوی پروتئینی بنام آویدین است که با بیوتین پیوند می شود و از جذب آن در بدن جلوگیری می کند. پختن تخم مرغ، آویدین را غیرفعال می کند.

بیوتین چیست نی نی سایت

بیوتین، به بسیاری از آنزیم های دخیل در شکستن و تجزیه کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین ها در بدن کمک می کند، در نتیجه در تبدیل مواد غذایی به انرژی موثر است.
گلوکونئوژنز: گلوکونئوژنز فرایند ساخت و تولید گلوگز از منابعی غیر از کربوهیدرات ها مانند اسیدهای آمینه می باشد و آنزیم های حاوی بیوتین به شروع این فرایند کمک می کنند.
ساخت و تولید اسید چرب: بیوتین به آنزیم هایی که در واکنش های تولید اسیدهای چرب مهم هستند، کمک می کند.
تجزیه اسید آمینه: آنزیم های حاوی بیوتین در متابولیسم چندین اسید آمینه مهم از جمله لوسین نقش دارند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نحوه مصرف شربت دیفن هیدرامین

بیوتین چیست ویکی پدیا

از مهم ترین فواید بیوتین سلامت موها است. رژیم غذایی می تواند نقش مهمی در سلامت پوست و مو داشته باشد. برخی غذاهای موثر برای داشتن موی سالم، شامل: تخم مرغ، آجیل و ماهی چرب می باشند. بسیاری از محصولات تقویت کننده مو، حاوی بیوتین هستند. کمبود بیوتین می تواند منجر به ریزش مو شود که این نشان دهنده نقش این ویتامین در حفظ سلامت مو می باشد. با این وجود تعداد خیلی کمی از تحقیقات، مصرف بیوتین را در افرادی که دچار کمبود بیوتین نبودند، در سلامت مو موثر دانسته اند.

بیوتین چیست امپول

از فواید بیوتین حفظ سلامت ناخن ها است. ناخن های سست براحتی می شکنند و ترک می خورند. کمبود بیوتین می تواند منجر به شکنندگی ناخن ها شود. برای افرادی که از کمبود بیوتین رنج می برند، مصرف مکمل حاوی بیوتین می تواند مقاومت ناخن هایشان را بهبود بخشد. تغییر رژیم غذایی و سایر عوامل در سبک زندگی می تواند به اندازه برخی محصولات تجاری به بهبود سلامت ناخن ها کمک کند.

قرص بیوتین چیست

بیوتین برای زنان باردار یا شیرده بسیار مهم است. درحالیکه حالت علامت دار کمبود بیوتین، بندرت رخ می دهد، کم بودن سطوح بیوتین در طول بارداری شایع است. در واقع حدود 50 درصد از زنان باردار در ایالات متحده امریکا ممکن است دچار کمبود بیوتین حداقل به صورت خفیف باشند. کمبود خفیف بیوتین می تواند بر سلامت فرد تاثیر بگذارد اما به اندازه ای نباشد که موجب بروز علایم قابل توجهی شود. از آنجاییکه در دوران بارداری، بدن، بیوتین را سریع تر تجزیه می کند، پزشک ها بر این باورند که کمبود بیوتین در دوران بارداری شایع است. درنتیجه یک زن باردار در مقایسه با یک زن غیرباردار ممکن است به بیوتین بیشتری از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها نیاز داشته باشد.

ویتامین بیوتین چیست

به احتمال زیاد هم اکنون بیوتین مورد نیاز بدن خود را دریافت می‌کنید، اما اگر مایلید دریافت بیوتین خود را افزایش دهید می‌توانید غذا‌هایی که حاوی بیوتین هستند را بیشتر در رژیم غذایی خود بگنجانید، مانند:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بارداری بعد از سقط

جگر و قلوه
زرده تخم مرغ
مغز‌ها مانند بادام، گردو و بادام زمینی
دانه‌های سویا و سایر حبوبات
غلات کامل
موز
گل کلم
قارچ
هویج
سیب
کاهو
اسفناج
گرما می‌تواند از اثرگذاری بیوتین کم کند، بنابراین بهتر است این مواد غذایی را خام مصرف کنید یا خیلی کم حرارت دهید. مقدار بیوتین در هر غذایی متفاوت می‌تواند باشد، پس بهتر است هر وقت تردید داشتید، اطلاعات مربوط به ارزش تغذیه‌ای را چک کنید. این کار کمک‌تان می‌کند آیتم‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین بیوتین را دارند.

مکمل بیوتین چیست

به گفته برخی از متخصصان این ویتامین بیشتر از اینکه با چاقی در ارتباط باشد در لاغری و کاهش وزن مؤثر است. بیوتین به تشکیل اسیدهای چرب و گلوکز کمک کرده و در متابولیسم کربوهیدرات‌ها و آمینواسیدها نقش دارد؛ عملکرد این دارو در بدن بخش قابل توجهی از انرژی موردنیاز را تأمین می‌کند که با افزایش سوخت و ساز بدن به واسطه مصرف بیوتین بیشتر از اینکه افزایش وزن ایجاد شود، کاهش وزن انجام می‌شود؛ البته از آنجایی که تحقیقات در این زمینه کامل نیست نمی‌توان به طور دقیق این مسئله را تأیید کرد.‌

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص اسطوخودوس x بخوانید...