تالیدومید

تالیدومید

تالیدومید

تالیدومید دارویی آرام‌بخش است. مصرف آن در دورهٔ آبستنی به نقص عضو شدید کودک منجر می‌شود. این دارو بدون بررسی کافی وارد بازار شد، با مشاهدهٔ نقائص مادرزادیِ شدید در کودکانی که مادرانشان در دوران حاملگی از این دارو استفاده کرده‌بودند مصرف آن ممنوع شد. از ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۱ رایج بود و در آن سال فروش آن متوقف شد.

تالیدومید در بارداری

شرکت آلمانی گروننتال در سال ۱۹۵۷ میلادی، برای درمان تهوع حاملگی، دارویی آرام‌بخش با نام تجاری «کونترگان» را که حاوی مادهٔ «تالیدومید» بود به بازار عرضه کرد. پیش از این‌که این دارو در سال ۱۹۶۱ میلادی، برای همیشه از بازار خارج شود، حدود ده‌هزار کودک در سراسر جهان بر اثر مصرف این دارو توسط مادرانشان با نقض عضو متولد شدند. این کودکان کر یا نابینا بودند یا از مشکلات قلبی رنج می‌بردند. بسیاری هم با دست و پای کوتاه یا اختلال‌های مغزی و.. به‌دنیا آمدند.

تالیدومید موارد مصرف

– درمان انواع زود تشخیص یافته مولتپل میلوما
– درمان اولیه و نگهدارنده تظاهرات پوستی اریتم ندوزوم لپروزوم ( ENL )
موارد مصرف Unlabaled:
– درمان بیماری کرون راجعه
– درمان بیماری مزمن پیوند علیه میزبان ( GVHD ) در پیوند خونی سلول های بنیادی
– درمان استوماتیت آفتی وابسته به AIDS
– درمان ماکرو گلوبینمی والدنشترم
– درمان نگهدارنده مولتیپل میلوما ( به دنبال پیوند اتولوگ سلول های بنیادی )

تالیدومید مولتیپل میلوما

تالیدومید در درمان ونگهداری تظاهرات پوستی متوسط تا شدید لپروزوم نودوزوم اریتما (ENL)و درمان مولتیپل میلوما ( سرطان مغز استخوان) تازه تشخیص داده شده بکار می رود.

–برای مولتیپل میلوما:بزرگسالان:200 میلی گرم خوراکی ، یک بار در روز همراه با آب، ترجیحا هنگام خواب ، حداقل 1 ساعت پس از شام.

 

تالیدومید دارو

– خصوصیات تنظیم کنندگی سیستم ایمنی و ضد آنژیوژنز دارد. اثرات ایمنی آن ممکن است بنابر شرایطی بسیار متغیر باشد. می تواند تولید اضافی TNF-α را در بیماران مبتلا به ENL مهار کند و یا سطوح TNF-α را در بیماران مبتلا به ایدز افزایش دهد. در مالتیپل میلوما، تالیومید باعث افزایش سلول های طبیعی کشنده، اینترلوکین 2 و اینترفرون گاما می شود. سایر مکانیسم های احتمالی شامل سرکوب آنژیوژنز، جلوگیری از آسیب DNA توسط رادیکال های آزاد، افزایش اثرات سایتوتوکسیک سلولی و تغییر بیان مولکول های چسبان سلولی می باشد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  عوارض مصرف ال آرژنین

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زولپیدم چیست x بخوانید...