تاوانکس

تاوانکس

تاوانکس

  • تاوانکس نام دارو: تاوانکس®
  • ﻧﺎم ژﻧﺮﯾﮏ: لووفلوکساسین
  • ﻃﺒﻘﻪ داروﯾﯽ: آنتی بیوتیک (ضد باکتری)
  • ﺷﮑﻞ دارو: قرص روکشدار 500 میلی‌گرم و 750 میلی‌گرم
  • ﺗﺮﮐﯿﺒﺎت دارو: لووفلوکساسین
  • مکانیسم عمل: لووفلوکساسین، از طریق مهار فعالیت آنزیم DNA gyrase و DNA Topoisomerase 4 در همانند سازی DNA باکتری اختلال ایجاد می‌کند و در نتیجه سنتز DNA باکتری مهار می‌شود. به این ترتیب از تکثیر باکتری جلوگیری می‌شود و اثرات باکتریسیدی ایجاد می‌کند
  • موارد مصرف: این دارو در درمان عفونت‌های باکتریایی پوست ( پیچیده و ساده)، سینوزیت حاد باکتریایی، کلیه، مثانه و پروستات استفاده می‌شود. لووفلوکساسین همچنین در درمان بیماری‌های تنفسی با عامل عفونی باکتریال همچون برونشیت و ذات الریه (پنومونی) استفاده می‌شود. لووفلوکساسین برای درمان بیماری‌های سیاه زخم و طاعون هم کاربرد دارد.

تاوانکس ۵۰۰

بارداری: مطالعات دقیق و به‌خوبی کنترل‌شده در زنان باردار انجام نشده‌است، لذا مصرف این دارو طی این دوران باید فقط تحت نظر پزشک متخصص و با احتیاط انجام گیرد.
شيردهی: این دارو ممکن است در شیر مادر ترشح شود و به دلیل امکان بروز عوارض جانبی جدی در نوزادان شیرخوار، مصرف آن در دوران شیردهی توصیه نمی‌گردد.

تاوانکس 500 عبیدی

– دارو ممکن است با معده خالی یا همراه با غذا مصرف شود.
۲- این دارو را همراه با مایعات فراوان مصرف نمایید. مصرف مایعات فراوان به جلوگیری از بروز برخی اثرات ناخواسته دارو کمک می‌نماید.
۳- به منظور حفظ مقدار ثابتی از دارو در خون یا ادرار، مصرف هیچ‌یک از نوبت‌ها را فراموش نکنید. همچنین دارو را مطابق با زمان‌ها و فواصل زمانی تعیین‌شده مصرف نمایید. اگر دارو را یک بار در روز مصرف می‌کنید، آن را هر روز در یک زمان مشخص میل نمایید.
۴- درصورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یادآوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرارسیده باشد، نوبت مصرف‌نشده را فراموش کرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دوبرابرکردن مقدار دارو خودداری کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص کامکوات

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دارو سفیکسیم x بخوانید...