تشخيص سرطان سينه

تشخيص سرطان سينه

تشخيص سرطان سينه


تشخيص سرطان سينه در منزل

در این پست میخواهیم راه های تشخيص سرطان سينه را به شما عزیزان آموزش دهیم. با تشخیص به موقع و اقدام سریع برای درمان می توانید از پیشرفت سرطان جلوگیری کنید.

علائم اوليه ام اس

تشخيص سرطان سينه با سونوگرافي

مقدمه و هدف:

در سال‌های اخیر سرطان پستان شایع‌ترین سرطان دربین زنان میباشد و میانگین سنی بروز آن روبه کاهش است. با توجه به نسج متراکم پستان (Dense Breast) در زنان جوان‌تر (کمتر از 49 سال) که باعث کاهش حساسیت ماموگرافی در تشخیص کارسینوم می‌شود، استفاده از سونوگرافی با وضوح بالا به عنوان مکمل ماموگرافی در تشخیص آن بسیار مفید است. این مطالعه به نقش سونوگرافی در تشخیص سرطان پستان به عنوان روش مکمل تشخیصی اشاره می‌کند و هدف نهایی آن همخوانی نتایج ماموگرافی با نتایج مثبت سونوگرافی است.

روش کار:

از تاریخ 88/8/1 تا 88/9/30 ، 300 نفر جهت سونوگرافی پستان به کلینیک رادیولوژی خصوصی مهر همدان مراجعه نمودند و در بیمارانی که پس از سونوگرافی توده مشکوک یافت شد، ارزیابی آگزیلا نیز به صورت همزمان به عمل آمد. در کلیه بیماران مشکوک ، ماموگرافی (قبل یا بعد از سونوگرافی) انجام شد و نتیجه آن توسط رادیولوژیست دیگری گزارش گردید. در نهایت کلیه موارد مشکوک جهت بیوپسی یا جراحی ارجاع شدند و نتایج قطعی توسط پاتولوژیست اعلام شد. جهت آنالیز یافته‌ها از نرم‌افزار آماری SPSS و آماره های توصیفی و استنباطی استفاده گردید.

نتایج:

متوسط سن بیماران 46 سال با محدوده سنی 76 -32سال بود از 22 مورد توده مشکوک گزارش شده با سونوگرافی 21 مورد سرطان و 1 مورد آبسه گزارش شد. متوسط قطر توده 29 میلی متر و متوسط قطر لنف نودهای درگیر 17.3 میلی متر بود. یافته‌های ماموگرافی به دلیل بافت متراکم پستان، 14.3% موارد منفی و یا تنها یک دانسیته آسیمتریک را گزارش کرده بود و بقیه موارد (85.7%) مثبت بود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علت پارگی رباط صلیبی

نتیجه نهایی:

هرچند ماموگرافی روش استاندارد طلایی تشخیص سرطان پستان است اما با توجه به بروز آن در سنین پایین‌تر در سال‌های اخیر و وجود بافت متراکم پستان در این سنین سونوگرافی تکمیلی (روش غربالگری تکمیلی) به خصوص در گروه سنی پایین‌تر جهت افزایش حساسیت تشخیص بسیار موثر خواهد بود.

 

علایم اولیه آنفولانزا

علائم سرطان سینه

الفت‌بخش درباره علائمی که با سرطان سینه ظهور می‌کند، گفت: مهم‌ترین و شایع‌ترین علامت سرطان سینه، وجود توده‌ای در سینه فرد است که درد ندارد. این توده با قوام سفت در هر سایزی ممکن است وجود داشته باشد. در اکثر موارد این توده متحرک نیست و به بافت یا پوست سینه چسبیده است. این نوع شایع‌ترین فرم توده سرطانی سینه است. اما در حدود ۱۰ درصد موارد ممکن است این توده درد داشته باشد یا در درصدی از موارد متحرک است.

او با بیان اینکه ترشح از نوک سینه از علائم سرطان سینه است، افزود: ترشح ازنوک سینه همانقدر که ممکن است بی ‌اهمیت باشد، همان اندازه حائز اهمیت و یکی از نشانه‌های سرطان سینه است. اگر فرد ترشح خودبخودی از نوک سینه‌ به رنگ زرد شفاف، خونی یا خونابه ای داشته باشد و حس کند لباس زیرش خونی و خیس شده‌ است و این ترشح فقط از یک مجرا و از یک سینه باشد، میتواند علامت سرطان سینه باشد.

این جراح عمومی از دیگر نشانه‌های سرطان سینه، به علائم مربوط به نوک سینه اشاره کرد و گفت: اگر در سینه فرد فرو رفتگی نوک سینه که از ابتدا وجود نداشته و اخیرا ظاهر شده، دیده شود؛ مخصوصا اگر در یکی از سینه‌ها باشد یا زخم نوک سینه به صورت مدت‌دار وجود داشته باشد که با اگزما تفاوت دارد و با درمان‌های موضعی بهبود نیافته است، از دیگر علائم سرطان پستان هستند. همچنین توکشیدگی پوست قسمتی از سینه، زخم روی پوست سینه، التهاب و قرمزی و ورم پوست به صورت پوست پرتقالی از علائم دیگر سرطان سینه هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت وسواس فکری کودکان

علائم آنفولانزا خوکی 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

علائم کیست مویی x بخوانید...