تفاوت بین فایروال و آنتی ویروس

تفاوت بین فایروال و آنتی ویروس

تفاوت بین فایروال و آنتی ویروس

تفاوت بین آنتی ویروس و فایروال در چیست ؟ | هم آنتی ویروس و هم فایروال که به دیواره آتش نیز معروف است. به نرم افزارها و معیارهای امنیتی که در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند معروف هستند. یک فایروال در واقع یک نرم افزار و یا یک سخت افزار است که اجازه عبور یا عدم اجازه عبور به ترافیک عبوری از یک سیستم یا شبکه را بر اساس قوانین تعریفی، می دهد یا نمی دهد. فایروال ها بیشتر برای محافظت از شبکه در برابر دسترسی های ناخواسته مورد استفاده قرار می گیرند. در همین حین به ترافیک ها و دسترسی های مجاز نیز باید اجازه عبور بدهند. از طرفی دیگر آنتی ویروس نرم افزاری است که برای جلوگیری، شناسایی و حذف کدهای مخرب و ویروس های کامپیوتری طراحی و ایجاد می شود و هیچ کاری تقریبا به ترافیک شبکه شما ندارد.

فایروال یا Firewall که در زبان فارسی به دیواره آتش معروف است یک موجودیت است (یک یا گروهی از دستگاه ها) که برای کنترل کردن ( اجازه عبور یا عدم اجازه عبور ) ترافیک در شبکه یا در یک سیستم عامل با استفاده از یک سری قوانین تعریف شده از قبل گفته می شود. شما می توانید از فایروال به عنوان سگ نگهبان یاد کنید، این سگ از درب ورودی منزل شما حفاظت می کند و فقط به افرادی که از قبل برایش مشخص هستند اجازه عبور می دهد و به سایرین اجازه عبور نخواهد داد و به این شکل از ورود سارقین به منزل جلوگیری می کند.

حتما به این نکته توجه کرید که اسم این دستگاه دیواره آتش است و چون آتش همیشه به عنوان یک مکانیزم زدودن آلودگی مورد استفاده قرار می گیرد این برداشت می شود که واژه فایروال از ایران باستان گرفته شده باشد، البته سندی در این خصوص وجود ندارد و فقط یک احتمال است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت گوشی a12

فرق فایروال و آنتی ویروس

فایروال به گونه ای طراحی می شود که فقط اجازه عبور ترافیک های مجاز از شبکه یا سیستم عامل را بدهد. یک فایروال هم می تواند بصورت نرم افزاری و هم بصورت سخت افزاری وجود داشته باشد. در خصوص تفاوت فایروال سخت افزاری و نرم افزاری می توانید به مقالات مرتبط با موضوع در سکو ایران با عنوان تفاوت فایروال نرم افزاری و سخت افزاری در چیست مراجعه کنید.

بیشتر فایروال های نرم افزاری درون سیستم عامل هایی که ما از آنها استفاده می کنیم وجود دارند از جمله همین Windows Firewall ای که همگی از آن استفاده می کنیم از جمله فایروال ها هستند که بر روی سیستم عامل ویندوز نصب می شوند. اما روترها یا مسیریاب های شبکه نیز برای خود مکانیزم های فایروال دارند. می توانند از شبکه داخلی شما در برابر دسترسی های غیرمجاز حفاظت کنند. حتما از مودم های ADSL یا وایمکس استفاده کردید در واقع آنها نیز به عنوان یک فایروال عمل می کنند و نمی گذارند کسی از بیرون بتواند مستقیما به سیستم شما متصل شوند.

همانطور که اشاره کردیم آنتی ویروس یا ضد ویروس یا Antivirus همانطور که از اسمش پیداست و واژه آنتی یعنی مقابله در کنار آن قرار می گیرد به نرم افزاری می گویند که برای شناسایی، جلوگیری و حذف کردن بدافزارها از سیستم عامل یا شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. فقط باید به این نکته توجه کنید واژه آنتی ویروس امروزه فقط برای جلوگیری از مشکلات ناشی از ویروس بکار نمی رود. در واقع امروزه ما به جای استفاده از واژه آنتی ویروس از واژه آنتی X یا AntiX استفاده می کنیم. زیرا بدافزارها یا Malware ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها ویروس، کرم، اسب تروجان، جاسوس افزارها و تبلیغ افزارها هستند. یک نرم افزار آنتی ویروس بروز بایستی بتواند همه این موارد را شناسایی و حذف کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  فال قهوه ني ني سايت

تفاوت بین آنتی ویروس و فایروال در چیست ؟

خوب تا اینجا متوجه شدید که فایروال و آنتی ویروس هر دو از مکانیزم های امنیتی در شبکه و سیستم عامل به حساب می آیند. هر دوی آنها از قوانین و دستورالعمل های قبلی برای انجام کارهای خود استفاده می کنند. اما تفاوت های فاحشی نیز بین آنها وجود دارد. فایروال ها از دسترسی پیدا کردن نرم افزارها و ترافیک های غیرمجاز به سیستم شما جلوگیری می کنند. آنتی ویروس ها از اجرا شدن نرم افزارها و کدهای مخرب بر روی سیستم عامل شما جلوگیری می کنند. برخلاف آنتی ویروس ها، فایروال ها قادر به شناسایی کدهای مخرب و ویروس ها نیستند. نمی توانند تهدیداتی از این قبیل را براحتی شناسایی کنند چون برای کار دیگری ساخته شدند.

توجه کنید که امروزه آنتی ویروس هایی وجود دارند که با ترکیب شدن با یک نرم افزار فایروال به شما می فروشند. در ماهیت عمل در واقع شما دو نرم افزار را خریداری می کنید. اما این نرم افزار هم کار آنتی ویروس و هم کار فایروال سیستمی را برای شما انجام می دهد. برای مثال هرگاه محصول Internet Security را شنیدید باید به دید یک فایروال بیشتر به این محصول نگاه کنید تا یک آنتی ویروس. به هر حال امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شکر قهوه ای x بخوانید...