تورم غدد لنفاوی نی نی سایت

تورم غدد لنفاوی نی نی سایت

تورم غدد لنفاوی نی نی سایت


تورم غدد لنفاوی کشاله ران

یکی از مهم ترین غدد بدن غدد لنفاوی کشاله ران هست که ممکن است دچار تورم و مشکلاتی شود. هلث کده به بررسی دلایل تورم آن می پردازد.

بیماری لنفوگرانولوما چیست؟

لنفوگرانولوما ونروم (به انگلیسی: Lymphogranuloma venereum) یک بیماری آمیزشی ناشایع است که توسط سروتیپهای L1 ، L2 و L2a یا L3 کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می‌شود. این بیماری در اصل یک عفونت سیستم لنفاوی است. عفونت از طریق پوست وارد سیستم لنفی و غدد لنفی می‌شود. این بیماری ناشایع، بیشتر در کشورهای توسعه یافته خصوصاً در مردان همجنس‌ گرا رخ می‌دهد.

بیماران ممکن است در مراحل اولیه زخم های تناسلی بدون درد داشته باشند که خود به خود بهبود می یابند (سه تا ده روز پس از عفونت) . در مراحل بعدی غدد لنفاوی متورم و دردناک در ناحیه کشاله ران ، اشکال در تخلیه لنفی ، لنفانژیت و لنفادنیت محتمل است. گاه پروکتیت و سرویسیت نیز دیده میشود.

تشخیص و درمان

چون کشت کلامیدیا دشوار است معمولاً تشخیص قطعی با آزمایشهای سرولوژیک یا بررسی آنتی‌ژن کلامیدیا می‌باشد. یکی از بهترین راه‌های تشخیص جستجوی آنتی‌بادی ضد سرووارهای L1، L2 و L3 کلامیدیا تراکوماتیس توسط فیکساسیون کمپلمان یا میکروایمونوفلورسانس تست می‌باشد. درمان با آنتی‌بیوتیک‌هایی مانند داکسی سیکلین و آزیترومایسین است.

منبع:ویکی پدیا

 

غدد لنفاوی در بدن

غدد لنفاوی کشاله ران مانند دیگر غدد لنفاوی از اعضای مهم بدن محسوب می شوند. این غدد نقش ایمن سازی و بالا بردن سیستم ایمنی بدن را ایفا می کنند. چرا که از این نقاط بیشترین گلبول های سفید ترشح می شود و این موضوع برای بدن نقش بسیار حیاتی دارد.

البته این نکته قابل اهمیت است که ما در تمامی قسمت های بدن خود به طور گشترده دارای غدد لنفاوی هستیم اما بیشترین آن ها در ناحیه زیر بغل و کشاله ران ها تجمع کرده اند.

غدد لنفاوی در بدن

غدد لنفاوی در بدن

زمانی که در نواحی نزدیک به غدد لنفاوی اصلی عفونتی وارد شود این غدد شروع به ترشح گلبول های سفید زیادی می کنند و به طور طبیعی برای آگاهی دادن به ما از این موضوع متورم و سفت می شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  غدد لنفاوی گردن نی نی سایت

انواع غدد لنفاوی کشاله ران

یکی از نقاط بدن که غدد لنفاوی در آن بسیار وجود دارد و سریعا به محرک ها واکنش نشان می دهد، غدد لنفاوی کشاله ران می باشد. اما کشاله ی ران ها دارای دو نوع غدد لنفاوی می باشد. این غد مسئولیت ترشح گلبول های سفید در برابر عفونت و باکتری ها را بر عهده دارد.

 • غدد لنفاوی سطحی کشاله ران
 • غدد لنفاوی عمیق کشاله ران

التهاب غدد لنفاوی کشاله ران نشان دهنده ی مشکل و بیماری های در نواحی زیر می باشند.

 • ناحیه لگن
 • بیماری های مقعدی
 • عفونت های دستگاه تناسلی
 • پاها
 • ران ها
 • قسمت های پایین شکم که نزدیک به این غدد می باشند

نشانه های متورم شدن غدد لنفاوی در ناحیه کشاله ران

 • ایجاد تورم و بیرون زدگی توده ای به اندازه نخود از بدن
 • احساس تب و لرز
 • حس سرماخوردگی
 • متورم شدن پاها
 • عرق کردن زیاد هنگام خواب

علت التهابات غدد لنفاوی کشاله ران

زمانی که عفونت وارد خون و یا ناحیه ای نزدیک به کشاله های ران می شود، به طور طبیعی غدد لنفاوی کشاله ران شروع به افزایش تولید گلبول های سفید می کند.

زمانی که گلبول های سفید در بدن افزایش پیدا کند پادتن نیز برای مقابله با عفونت و ویروس نیز ترشح خواهد شد. اما این آزاد شدن گلبول ها در ناحیه کشاله ران نتیجه اش درگیر شدن غدد لنفاوی کشاله ی ران می باشد. اگر غدد این ناحیه دچار التهابات شده باشد می تواند دلیل آن یک یا چند تا از مواردی باشد که در ادامه به آن پرداخته ایم.

 

1. عفونت و غدد لنفاوی کشاله ران

عفونت اصلی ترین علت التهاب غدد لنفاوی کشاله ران می باشد. عفونت ها از راه های مختلفی می تواند نزدیک کشاله های ران شده و غدد لنفاوی مربوط به این ناحیه را تحریک کند.

 • یکی از شایع ترین عفونت ها، عفونت های مقاربتی می باشد. متاسفانه به علت رعایت نکردن نکات بهداشتی بیماری های مقاربتی روزانه رو به افزایش می باشد. این بیماری ها دستگاه تناسلی را دچار عفونت خواهند کرد.
  در نتیجه ی این عفونت ها غدد لنفاوی کشاله ران برای مقابله با آن واکنش نشان خواهد داد. بنابراین واکنش ها غدد لنفاوی شروع به متورم شدن می کنند.
  این تورم ها در اغلب مواقع با درد همراه می باشد. بیماری های مقاربتی نظیر تبخال، عفونت گنوکوکی، سفلیس، شانکروئید، لنفوگرانولوما ونروم باعث تحریک غدد لنفاوی کشاله ران می شود.
 • همانطور که گفته شد غدد لنفاوی در سطح کشاله ی ران نیز وجود دارد. در نتیجه عفونت های باکتریایی از طریق بافت و پوست نزدیک به کشاله ی ران نیز می تواند باعث واکنش های متوسط تا شدید غدد در این ناحیه شوند.
 • بیماری هایی وجود دارد که علاوه عضلات و استخوان های لگن و اندام تحتانی را تحت تاثیر قرار می دهد. غدد لنفاوی کشاله ی ران به عفونت ها و باکتری های این قسمت از بدن نیز واکنش نشان خواهد داد. در نتیجه ی این واکنش غدد لنفاوی بزرگ می شوند و درد های مزمن را برای فرد بیمار به همراه خود می آورند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  آیا من سادیسم دارم؟

پیشنهاد شده از سراسر وب

 • خون در تمام سطح بدن در جریان می باشد؛ اگر عفونت و باکتری وارد خون شود نتیجه ی آن مشخص است یعنی این عفونت در تمام سطح بدن پخش خواهد شد.
  در این مواقع غدد لنفاوی در بدن سریع برای محافظت از بدن شروع به تولید گلبول های سفید خواهند کرد. در این مواقع غدد لنفاوی کشاله ران، غدد لنفاوی زیر بغل و غدد لنفاوی گردن متورم می شود و درد بسیاری را برای بیمار شامل می شود.

ارتباط غدد لنفاوی کشاله ی ران با سرطان و تومور

اغلب سرطان های بدخیم یکی از عوارضی را که برای فرد بیمار به همراه می آورد متورم شدن غدد لنفاوی می باشد. اما برخی از انواع سرطان ها و تومورها مستقیما غدد لنفاوی کشاله ران و غیره را نشانه می گیرند. سرطان هایی که در ادامه از آن ها نام برده ایم باعث می شود غدد لنفاوی متورم شوند و درد های شدیدی را با خود به همراه داشته باشند.

 • سرطان لنفوم
 • سرطان لوسمی
 • سرطان استخوان لگن
 • سرطان مقعد
 • ملانوم (نوعی سرطان پوست)

راهکارهای خانگی برای کاهش تورم غدد لنفاوی در کشاله ران

برای کاهش تورم و درد غدد لنفاوی اغلب راهکار های خانگی وجود دارد که در کنار درمان شیمیایی می توان از آنها برای تسکین درد استفاده کرد. برای آشنایی با روش های خانگی کمک به کاهش درد و تورم غدد لنفاوی کشاله های ران در ادامه با ما همراه باشید.

1. کمپرس آب گرم

2. حمام محلول آب و نمک دریا

3. روغن کرچک و حوله ی گرم

4. ماساژ آرام با روغن خردل

5. مصرف آبلیموی تازه

6. مصرف سیر

 

غدد لنفاوی نقش بسیار مهمی را در بدن ایفا می کنند. غدد لنفاوی کشاله های ران از آنجایی که در قسمت تحتانی بدن و تقریبا نزدیک به مرکز بدن قرار دارند، می توان اینگونه بیان کرد که واکنش و تورم آن ها زنگ خطری از وجود عفونت و بیماری در قسمت های مختلف بدن می باشد. این نکته را همیشه باید به یاد داشت، تورم حتی بدون درد غدد لنفاوی را باید جدی گرفت و سریعا برای پیدا کردن علت آن به پزشک مراجعه کرد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گلو درد نوزاد

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص رینوفکس 180 x بخوانید...