توضیح کامل درباره “درمان راکوتان”

توضیح کامل درباره "درمان راکوتان"

توضیح کامل درباره "درمان راکوتان"


درمان راکوتان چیست

آیا درباره ی درمان راکوتان برای از بین بردن جوش چیزی شنیده اید؟ در این پست به توضیح کامل درباره “درمان راکوتان” پرداخته ایم.

درمان هورمون مردانه در زنان طب اسلامی

راکوتان درمان قطعی جوش

عليرضا فیروز متخصص پوست و مو با بیان اینکه راکوتان یکی از روش‌های درمان جوش صورت است، عنوان کرد: راکوتان دارویی است که از مواد قوی تشکیل شده است؛ در کسانی که هیچ روش درمانی در درمان جوش صورت جوابگو نبوده کار برد دارد، اما باید حتما با تجویز پزشک مصرف شود، چراکه مقدار مصرف راکوتان بستگی به نوع بدن افراد دارد و میزان مصرف آن با تشخیص پزشک باشد در غیر این صورت فرد دچار آسیب های جبران ناپذیری می شود.

وی با تاکید بر اینکه افراد برای نتیجه گرفتن از مصرف داروی راکوتان باید دوره درمان آن را کامل کنند، بیان کرد: دارو را بر اساس یک سری عوامل برای بیمار تجویز می‌کنند؛ وزن بیمار، سیستم ایمنی  بدن فرد در تجویز داروی راکوتان موثر است، داروی راکوتان را در زمان بارداری و یا شیردهی نباید استفاده کرد، زیرا باعث سقط جنین و یا عقب ماندگی نوزاد می‌شود و عوارض نامطلوبی روی نوزاد برجا می‌گزارد.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: سازمان جهانی (who) نشان می دهد که حدود 70 الی 80 درصد راکوتان درمان قطعی دارد و بازگشت پذیر نیست، اما 20 الی 30 درصد افراد به خصوص آن‌هایی که از ابتدای سن بلوغ بسیار جوش می ‌زدند یا پوست خیلی چربی داشتند، احتمال بازگشت جوش وجود دارد، اما به شدت قبل نیست.

قرص برای درمان بوی بد دهان

راکوتان چیست؟

راکوتان یا ایزوترتینوین دارویی از مشتقات ویتامین A است که بیشتر جهت درمان آکنه‌های شدید پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین این دارو به میزان کمتر جهت پیشگیری سرطان پوست از نوع scc، سرطان مغز، پانکراس و غیره  استفاده می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص اسفرزه

درمان درد استخوان لگن

عوارض

مهمترین نکته در مورد این دارو اینست که عوارض احتمالی ان برگشت پذیر است مثلا اگر فردی به علت مصرف این دارو دچار چربی خون شود بدنبال قطع این دارو چربی خون نرمال میشود ، لذا زمانی یک دارو را پر عارضه و پر ریسک وخط می نامند که اگر فرد مصرف کننده دچار عوارض مهمی شد عوارض ان دارو بعد از قطع دارو هم پابرجا باقی بماند و حتی با مرور زمان هم از بین نرود که در مورد این دارو یعنی اکوتان این نکته صدق نمیکند فقط نکته مهمی که در تجویز این دارو باید دقت کرد این است که

اولا این دارو در خانم هایی که احتمال بار دار شدن دارند تجویز نشود و دوم اینکه این دارو به فردی که دچار چربی خون وخصوصا دچاربیماری یا نارسایی کبد و کلیه هست یا زمینه بیماری کبدی و کلیه دارد تجویز نشود که البته این دو نکته در مورد تجویز بسیاری از داروها صدق میکند.

توضیح کامل درباره “درمان راکوتان”

باور اشتباه

در ضمن در بعضی از اذهان اینطور جا افتاده که اگر خانمی این دارو را مصرف کند به علت عوارض شدید جنینی تا چند سال نمیتواند بچه دار شود که این مورد هم صحت ندارد و درواقع خانمی که این دارو را مصرف کرده اگر بخواهیم خیلی با احتیاط توصییه کنیم میتواند شش ماه بعد باردارشود

( هر چند طبق کتب علمی معتبر شخص میتواند بعد از سه ماه بدون نگرانی ازایجاد عوارض جنینی باردار شود وحتی بعضی کتب علمی یک ماه را هم ذکر کردند ) ولی نکته مهم این است که پزشک و فرد مصرف کننده یقین حاصل کند که باردار نمیشود و تنها راه مطمئن استفاده از قرص جلوگیری یا ای یو دی است . البته دارویی شبیه اکوتان به نام تیگازون وجود دارد که در بعضی از بیماری های صعب العلاج مثل صدف یا پسوریازیس نوع شدید تجویز میشود ودر مورد این قرص خانم مصرف کننده نباید تا دو سال بچه دار شود وشاید بعضی از داروسازان این قرص یعنی تیگازون را با اکوتان اشتباه میگیرند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص تاخیری گیاهی بدون عوارض برای مردان

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...