جنتامایسین

جنتامایسین

جنتامایسین

دارو جنتامایسین یک آنتی بیوتیک است که با باکتری‌ها مبارزه می‌کند. برای درمان بیماری‌های جدی عفونی ناشی از باکتری، از این دارو استفاده می‌شود.

میزان مصرفی برای عفونت باکتریایی و پوکی استخوان:

بزرگسالان: تزریق ۱ میلی گرم در کیلوگرم، هر ۸ ساعت و به مدت ۷ تا ۱۰ روز

نوزادان نارس و با کمتر از یک هفته سن: ۵/۲ میلی گرم در کیلوگرم، هر ۱۲ ساعت و به مدت ۷ تا ۱۰ روز

نوزادان و کودکان: ۵/۲ میلی گرم در کیلوگرم، هر ۸ ساعت و به مدت ۷ تا ۱۰ روز

جنتامایسین چشمی

اين دارو در عفونتهاي سطحي چشم ناشي از ميكروارگانيسم هاي حساس به دارو (مانند التهاب عفوني پلكها، ملتحمه، قرنيه، و مجراي اشكي) مصرف مي شود.
از آنجا كه مصرف پماد چشمي ممكن است موجب تاري ديد شود بهتر است از پماد در شب و به عنوان داروي كمكي براي قطره چشمي استفاده شود.

جنتامایسین چیست

جنتامایسین یک آنتی بیوتیک آمینوگلیکوزیدی است که مانند سایر داروهای این گروه با عبور فعال ازغشای باکتری مانع بیوسنتز پروتیئن توسط ریبوزوم ها می شود.معمولا از این دارو در درمان عفونت­های جدی دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، استخوان­ها و بافت نرم و پریتونیت استفاده می­ شود.

جنتامایسین آمپول

داروی جنتامایسین (آمپول)، در عفونت‌های وخیم ناشی از میکرو ارگانیسم‌های حساس استفاده می‌شود. آمپول جنتامایسین همچنین در مننژیت، پیشگیری از آندوکاردیت در جراحی‌ها و روشهای تشخیصی-درمانی دستگاه ادراری-تناسلی یا گوارشی، عفونتهای باکتریایی اولیه یا ثانویه، سوختگی‌های سطحی، زخم‌های پوستی، گزیدگی حشرات یا زخم‌ جراحی‌های کوچک و بیماری التهابی لگن (PID) استفاده می‌شود. این دارو با توقف رشد باکتری‌ها عمل می‌کند.

جنتامایسین دامی

جنتامکس | Gentamax در درمان بیماری های عفونی حساس به جنتامایسین مانند اکثر باکتری های گرم منفی و همچنین برخی استافیلوکوک ها و استرپتوکوک در اسب، گاو، گوساله، سگ، گربه، گوسفند و بز مانند آنتریت، متریت، باکتریمی، پیومتر، سپتی سمی کره اسب ها و گوساله ها ناشی از پروتئوس و پسودوموناس، عفونت های ادراری، پوستی، گوارشی و تنفسی کاربرد دارد.‌

بیشتر بخوان بیشتر بدان  اکوفن

جنتامایسین برای چیست

توجه کنید که آمپول جنتامایسین فقط برای عفونت‌های باکتریایی استفاده می‌شود و عفونت‌های ویروسی از جمله سرماخوردگی را درمان نمی‌کند.

جنتامایسین ۸۰

جنتامایسین در درمان عفونت های جدی مانند سپتی سمی و سپسیس نوزادان، مننژیت وسایر عفونت های CNS، عفونت مجاری صفراوی، پیلونفریت حاد یا التهاب عفونی حاد پروستات و همراه با یک پنی سیلین در درمان اندوکاردیت ناشی از استرپتوکوکوس ویریدانس یا استرپتوکوکوس فکالیس، پنومونی در بیماران بستری ومننژیت لیستریایی مصرف می شود.

جنتامایسین در بارداری

عوارض مصرف آمپول جنتامایسین در بارداری نیز در رده C قرار گرفته و این بدان معناست که نتایج بدست آمده از آزمایشات بر روی حیوانات مصرف این دارو در بارداری برای جنین عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

اما تاکنون بروی انسان ها آزمایشی صورت نگرفته است. از این رو پزشکان جنتامایسین را در صورتی که منافع استفاده از آن برای زنان باردار از مضرات دارو بیشتر باشد، ممکن است که تجویز شود.

جنتامایسین دامپزشکی

جنتامایسین ۵% | Gentamicin 5% به شکل داخل عضلانی یا آهسته وریدی به میزان ۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن. روز اول هر ۱۲ ساعت یکبار و روزهای بعد هر ۲۴ ساعت به مدت ۵-۳ روز استفاده شود.‌

جنتامایسین دارویاب

اين دارو در عفونتهاي سطحي چشم ناشي از ميكروارگانيسم هاي حساس به دارو (مانند التهاب عفوني پلكها، ملتحمه، قرنيه، و مجراي اشكي) مصرف مي شود.

جنتامایسین قطره چشمی

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه ای بروز نمی دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می روند. در صورت بروز مستمر هریک از عوارض می بایست به پزشک اطلاع داده شود:

سوزش، قرمزی یا ناراحتی چشم (مانند خشکی یا خارش) و آبریزش چشم: این علائم بعد از مصرف این قطره چشمی ، معمولاً خفیف و گذرا است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عوارض کلونازپام

تاری دید: اگر این عارضه برای شما اتفاق افتاد، تا بازگشت دید کاملتان، از رانندگی بپرهیزید.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می کنید به خاطر استفاده از قطره چشمی جنتامایسین می باشد، با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد قطره چشمی جنتامایسین (مسمومیت دارویی)

این قطره چشمی را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت دارویی شده است و علائمی مانند تنگی نفس یا غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص سایمتیدین x بخوانید...