حجامت بین دو کتف

حجامت بین دو کتف

حجامت بین دو کتف


خاصیت حجامت بین دو کتف

در این مقاله از هلث کده، شما را با حجامت بین دو کتف و عوارض و مزایای آن آشنا خواهیم کرد. پیش تر شما را با حجامت کبد آشنا کردیم. در صورت تمایل می توانید این مقاله را در اینجا بخوانید.

عوارض حجامت بین دو کتف

تنها عارضه احتمالی این حجامت، ضعف دهانه معده است که البته در صورتی این عارضه رخ می دهد که لیوان حجامت، پایین تر از محل صحیح خود قرار داده شود.

در درمان سرفه و خلط خونی ( هموپتیزی)، بهتر است لیوان را کمی پایین تر قرار دهیم. در سایر موارد به شیوه معمول عمل می شود. لیوان باید کاملا در خطّ وسط قرار گیرد.

 

محل حجامت بین دو کتف

حجامت عام از جمله حجامت های ناحیه تنه می باشد که محل آن بین دو کتف، (در رأس مثلث بین دو کتف)؛ حدود مهره های سوم و چهارم سینه ای(T3 و T4) قرار دارد و به عبارتی لبه بالایی لیوان حجامت، زیر مهره هفتم گردنی قرار می گیرد.در طب اسلامی به حجامت بین دو کتف، توجه ویژه ای مبذول گردیده است این حجامت، در جایی به عنوان حجامت، فریادرس و در جای دیگر ‏حجامت نافع نام گذاری شده است.

محل حجامت بین دو کتف

محل حجامت بین دو کتف

دلیل حجامت بین دو کتف

در روایتی است که در حالی که رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله حجامت می فرمود ، حضرت ‏جبرئیل علیه السلام نازل شد و جای حجامت را به ایشان نشان داد و فرمود اینجا را حجامت کن و بالاتر را حجامت نکن که موجب ‏فراموشی است ، بنابراین جای حجامت کتف با هدایت فرشته وحی نشان داده است و این امر ما را به ساختار ویژه فیزیولوژیک این ‏ناحیه بدن و اهمیت بالای آن معطوف می سازد. ناحیه حجامت عام به دستگاه های مهم و کلیدی بدن مثل سر ، ریه ها ، قلب ، کبد ، طحال ، دستکاه گوارش ، لوزالمعده ، سیستم لنفاوی ،سیستم دفاعی و عصبی بسیار نزدیک و بسیار اثر گذار است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  مضرات عرق کاسنی

حجامت عام در فصل بهار و پائیز بر همه مزاجها تأثیر دارد و در فصول تابستان و زمستان باید طبق نیاز بعضی ‏مزاجها در صورت نیاز انجام گردد. خصوصاً در زمستان مزاجهای سرد نباید حجامت کنند و در بهار و پاییز جهت تازه شدن خون، پیشگیری از ازدیاد خون و تقویت سیستم ایمنی و کاهش حساسیت فصلی و دیگر ‏بیماریهای سال می توان انجام داد که برای همگان توصیه می شود . بیشترین توصیه انبیاء و اولیاء و دانشمندان طب سنتی به انجام حجامت در همین نقطه از بدن می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمپول هیدروکورتیزون x بخوانید...