حجامت چیست

حجامت چیست

حجامت چیست


حجامت چیست

آیا می دانید حجامت چیست و چه فوایدی دارد؟ حجامت یکی از راهکار های طب سنتی برای درمان بسیاری از بیماری هاست. همراه ما باشید تا با مزایا و فواید حجامت بیشتر آشنا شوید.

فواید حجامت چیست

حجامت یک روش درمانی سنتی در طب اسلامی است که فواید فراوانی برای بهبود برخی از بیماری ها دارد اما اگر می خواهید از این روش استفاده کنید باید بدانید که این روش مقررات خاص و زمان خاصی برای انجام دارد و برای برخی از افراد مضر است .

حجامت، یک فرم باستانی از طب جایگزین است که در آن درمانگر یک فنجان مخصوص را روی پوست شما برای چند دقیقه قرار میدهد، تا مکش ایجاد کند مردم ،آن را برای بسیاری از اهداف، از جمله برای کمک به درد، التهاب، جریان خون، آرامش و به عنوان یک نوع ماساژ عمیق بدن ،استفاده میکنند ؛ فنجان ممکن است ،از موارد زیر ساخته شده باشد:

شیشه ، بامبو ، سفال ، سیلیکون

تحقیقات انجام شده نشان‌گر اثربخشی این روش در تسکین درد در زمانی است که به عنوان مکمل داروهای متعارف استفاده شوند. مدافعان این روش درمانی ادعا می‌کنند که حجامت درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌های مختلف است و حتی در پیشگیری از بیماری‌ها اثر دارد. این بیماری‌ها شامل چربی خون، فشار خون، دردهای عضلانی، کمردرد، سردردهای عصبی و میگرنی، بیماری‌های پوستی شامل آکنه، پسوریازیس، حساسیت‌های دارویی و… است. از دیگر مزایای حجامت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • گردش خون را افزایش می‌دهد.
  • اکسیژن رسانی به بافت‌ها را تقویت می‌کند.
  • مواد زائد و سمی خون را از بدن دفع می‌کند.
  • باعث ساخت عروق خونی جدید می‌شود.
  • باعث افزایش خاصیت ارتجاعی و انبساط رباط‌ها و سایر بافت‌های پیوندی می‌شود.

چه کسانی می توانند حجامت کنند؟

حجامت برای افراد تنومند و دارای خون غلیظ فایده ای ندارد، چون از این طریق نمی توان به سهولت خون غلیظ و مواد زاید را از بدن آنان خارج کرد و تنها این روش سبب خروج خون رقیق فرد می شود که بر این اساس، احتمال افزایش غلظت و کم حجم شدن خون زیادتر خواهد شد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سفارش ساخت صفحه در ویکی پدیا

مگر آن که افراد با خون غلیظ یک ساعت قبل از حجامت حمام بروند تا خون غلیظ کمی رقت پیدا کرده و به سطح بدن نزدیک شود. اما افرادی که خونشان رقیق است، از دوازده ساعت قبل از حجامت، نباید استحمام کنند.

بهترین زمان برای حجامت

بهترین فصول برای حجامت به ترتیب شامل بهار، پاییز، تابستان و زمستان است که حجامت در دو فصل تابستان و زمستان فقط در مواقع ضرورت انجام می گیرد.

انواع حجامت چیست؟

در طب سنتی ایران حجامت به طور كلی به دودسته تقسیم می شود:

حجامت خشك یا بادكشی (Dry cupping)

حجامت تر (Wet cupping) که ترکیبی از بادکش و خروج خون است.

حجامت خشك: در این روش خونی از بدن خارج نمی‌شود، بلكه تنها عمل مكش یا Suction روی پوست انجام می‌گیرد که خود بر دو قسم است:

الف : سرد و خشك

ب ـ گرم و خشك


در هر دو روش، از یک ماده اشتعال‌زا مثل الکل استفاده می‌شود که آن را آتش زده و در داخل یک لیوان قرار می‌دهند. سپس لیوان سریعا بر روی قسمتی از پوست بدن قرار داده می‌شود. از آنجایی که هوای بیرون لیوان سرد است، داخل لیوان خلا ایجاد می‌شود. مکش ناشی از خلا همراه با گرمای داخل لیوان باعث ورم و قرمزی رگ‌های خونی می‌شود.

حجامت گرم و خشك اصطلاحاً به كوزه یا لیوان گذاری معروف می‌باشد. حجامت خشك در نقاط مختلفی از بدن انجام می‌گیرد و در درمان بسیاری از دردها و بیماری‌ها نقش موثری دارد. این‌گونه از حجامت موجب انبساط عروق و رفع انسداد آنها و تحریك دیواره مویرگ‌ها می‌شود و در افزایش توان سیستم ایمنی بدن نقش مهمی دارد.

حجامت تر: این روش با خارج نمودن مقداری از خون بیمار همراه می‌باشد.

عوارض حجامت چیست ؟

  • انتقال بیماری‌های عفونی مثل ایدز و هپاتیت ب
  • خونریزی و عوارض ناشی از آن (بیماری‌های قلبی عروقی در افراد مستعد و…) و ایجاد یا تشدید کم‌خونی در صورت ایجاد خراش‌ها پوستی بیش از حد مجاز
  • اسکار یا اثر زخم بر روی بدن در صورت ایجاد شکاف‌های‌های خطی توسط تیغ ]درحجامت سوزنی (ایجاد زخم با نوک تیغ حجامت) جای زخم کوچک بوده و پس از مدتی اثر آن ناپدید می‌شود.[
  • افزایش ریسک بروز لخته‌های خونی و سکته مغزی در پی حجامت گردن (به همین دلیل متخصصان حجامت توصیه می‌کنند بعد انجام حجامت شخص دراز نکشد و حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی همچون دویدن انجام دهد تا احتمال بروز لخته کاهش یابد.)
  • هموفیلی اکتساب
بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص دومپریدون ۱۰ برای چی خوبه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیاه افتیمون x بخوانید...