خارخاسک

خارخاسک

خارخاسک

خارخاسک گیاهی بوته‌ای است که میوه‌های آن چهاربخشی و نرم می‌باشد اما این گیاه دارای خارهای بسیار تیزی است. این گیاه در مناطقی که دارای آب‌وهوای گرم و کویری هستند دیده می‌شوند.

این گیاه، گیاهی علفی و یک‌ساله است که ساقه‌های خوابیده با انشعابات گسترده بر سطح خاک و همچنین برگ و ساقه‌های آن پوشیده از تارهای ظریف ابریشمی است. برگ‌های این گیاه نامساوی است و برگچه‌های آن کوچک و ریز هستند که در اطراف دم برگ اصلی قرار دارند.

گل‌های گیاه خارخاسک زرد و منفرد است و میوه‌های آن در هنگام رسیدن قسمت‌های پنج‌گانه آن از یکدیگر جدا و پراکنده می‌شوند همچنین این قسمت‌های پنج‌گانه در سطح بیرونی خاردار می‌باشند.

قسمت‌های مورداستفاده‌ی گیاه خارخاسک، دانه، میوه، ریشه، برگ و در برخی مواقع از تمامی قسمت‌ها هم‌زمان استفاده می‌کنند اما میوه‌ی این گیاه را بیشتر از قسمت‌های مختلف گیاه استفاده می‌کنند. میوه‌های گیاه خارخاسک در اواخر تابستان و اوایل پاییز جمع‌آوری می‌شود.

خارخاسک خواص

عرق خارخاسک برای عفونت ادرار

عرق خارخاسک دارای خاصیت ادرار آوری است و موجب افزایش دفعات ادرار شده و همجنین خاصیت ضد عفونی کنندگی نیز دارد. عرق خارخاسک با داشتن این خواص موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی مجاری ادراری و عفونت ادراری می‌شود.

عرق خارخاسک برای جوش

عرق خارخاسک یک نرم‌کننده طبیعی و گیاهی برای پوست است. عرق خارخاسک با خواص خود و داشتن خاصیت ضد عفونی کنندگی می‌تواند موجب درمان و پیشگیری از جوش، آکنه، سوزش و التهابات پوستی است.

عرق خارخاسک برای رفع اگزما

مصرف هرق خارخاسک می‌تواند از ابتلا به اگزما در کودکان و بزرگسالان جلوگیری کند.

خارخاسک هفت دنده

عرق خارخاسک برای سنگ صفرا

عرق خارخاسک سرشار از مواد مغذی و معدنی بسیار مفیدی برای بدن است. عرق خارخاسک دارای خاصیت ضد انگل بوده و با داشتن این خاصیت می‌تواند برای درمان سنگ صفرا یک گزینه درمانی مناسب باشد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شربت زینک سولفات

عرق خارخاسک برای کلیه

عرق خارخاسک دارای خواص و فوایدی برای حفظ سلامت کلیه‌ها است. عرق خارخاسک دارای خاصیت ادرارآوری است و با افزایش دفعات ادرار موجب سلامت کلیه‌ها می‌شود. علاوه بر این عرق خارخاسک خواص ضد عفونی کنندگی نیز دارد. این دو خاصیت عرق خارخاسک موجب سلامت سنگ کلیه می‌شود. از جمله دارو‌های تجویزی برای درمان سنگ کلیه قطره سنکل است که یکی از ترکیبات موجود در قطره سنکل خارخاسک است.

خارخاسک چیست

عرق خارخاسک برای درمان دیابت

عرق خارخاسک دارای خواص مفید و موثری در کاهش قند خون است. از جمله دارو‌هایی که متخصصان طب سنتی برای درمان دیابت و کاهش قند خون بالا تجویز می‌کنند عرق خارخاسک است.

عرق خاررخاسک برای درمان فشار خون

یکی دیگر از خواص مصرف عرق خارخاسک کمک به کاهش فشار خون است. عرق خارخاسک موجب کاهش تری گلیسرید و کلسترول شده و این موضوع موجب کاهش فشار خون در فرد می‌شود.

عرق خاارخاسک برای کاهش علائم یائسگی

مصرف عرق خارخاسک در دوران یائسگی موجب ترشح هورمون LH می‌شود. ترشح هورمون LH در بانوان موجب کاهش عوارض و علائم ناراحت کننده یائسگی از جمله عرق شبانه و گرگرفتگی می‌شود.

خارخاسک نعوظ

عرق خارخاسک خواص و فواید بسیار فرلوانی دارد. یکی از خواص این عرق گیاهی رفع مشکلات نعوظ در مردان و کاهش سطح تستوسترون و عوارض ناشی از آن می‌شود.

عرق خارخاسک می‌تواند موجب درمان مشکلات نعوظ در آقایان شود. عرق خارخاسک می‌تواند موجب افزایش اسپرم و بهبود کیفیت اسپرم‌ها در آقایان شود. مصرف عرق خارخاسک می‌تواند موجب تقویت میل جنسی در آقایان و خانم‌ها شود. از جمله عوامل ناباروری در خانم‌ها سندروم تخمدان پلی کیستیک است که عرق خارخاسک می‌تواند موجب درمان آن شود.

خارخاسسک دارویی

عرق خارخاسک می‌تواند یک گزینه درمانی مناسب برای رفع مشکلات پروستات از جمله تورم پروستات باشد. از علل بزرگ شدن پرستات می‌توان به فعالیت ماده آندروژنی ۵- آلفا دی هیدروتستوسترون اشاره کرد. عرق خارخاسک خاصیت مهارکنندگی آنزیم ۵- آلفا ردوکتاز را دارد که عامل اصلی تبدیل تستسترون به شمار می‌آید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شربت اکسپکتورانت

میزان مصرف از عرق خارخاسک روزانه دو فنجان همراه آب است. بهتر است که عرق خارخاسک پیش از غذا میل شود.

خارخخاسک عرق

بیماری قلبی منجر به مرگ بسیاری در دنیا می شود و به عنوان یک مشکل جدی ملاحظه می شود که میلیون ها نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می دهد. نه تنها خارخاسک می تواند التهاب را کاهش دهد بلکه این باور وجود دارد که نقش اصلی را در سلامت قلب ایفا می کند و از طرفی نشان داده شده است که چندین عامل ریسک بیماری های قلبی را نیز کاهش می دهد.

خارخاسک و اسپرم

استفاده از عرق خارخاسک موجب افزایش انرژی و فعالیت در فرد مصرف کننده می‌شود. مصرف عرق خارخاسک موجب افزایش استقامت، قدرت، سلامت عضلات و حتی بهبود متابولیسم در بدن می‌شود. ورزشکاران و به ویژه بدنسازان می‌توانند از عرق خاارخاسک در مکمل‌های غذایی خود و پیش از تمرین برای افزایش انرژی خود استفاده کنند.

خارخاسسک طب سنتی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که مصرف مواد محتوی خارخاسسک و ادویه کاری به مدت 12 هفته می تواند علائم تجویز دارویی مانند تامسولوسین در افراد مبتلا به بزرگی پروستات را کاهش می دهد. تحقیقات اولیه دیگری نشان می دهد که مصرف مکمل های حاوی خارخاسسک، جلبک قهوه ای، کیتوزان و دانه نخل به مدت دو ماه علائم و کیفیت زندگی در افراد مبتلا به کمبود عملکرد دستگاه ادراری را بهبود می دهد.

خارخااسک در بدنسازی

خاخاسک همچنین در غلبه ی به مشکلات ناباروری مفید است. خارخااسک می تواند به مردان و زنانی که دچار مشکلات مرتبط با ناباروری هستند کمک کند. این گیاه هم چنین به طور فوق العاده ای در بهبود گر گرفتگی، تعریق، افسردگی، بی خوابی و اضطراب بدون تاثیر بر هورمون های زنانه، موثر است. مانند FSH و LH و غیره. استفاده از خارخاسک روش بهتری برای درمان مشکلات ناباروری مردان به خصوص مشکلات مرتبط با اسپرم است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  حجامت تخمدان

اخیرا مشخص شده است که گیاه خارخاسک مناسب ترین روش درمان ناتوانی جنسی است. این گیاه برای بازگرداندن و بازسازی انرژی مفید است و به افزایش استحکام و بهبود عملکرد فیزیکی بدن کمک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زاکسیم x بخوانید...