خالواش

خالواش

خالواش

خالیواش یا خالواش نوعی سبزی فوق العاده خوش عطر و خوشمزه ای است.

که کاربرد های فراوانی در آشپزی و تهیه فرآورده های مکمل غذایی مانند درار ( نمک سبز) دارد.

از خالیواش در تهیه و طبخ مرغ و ماهی استفاده می شود

همچنین خوشمزگی انواع خورشت های محلی شمال مانند خورشت مرغ ترش مدیون استفاده از خالیواش میباشد.

خالواش و چوچاق

خالواش به جز مصارف آشپزی، خواص دارویی هم دارد و در گذشته برای دفع حشرات از آن استفاده می‌کرده‌اند. درست است که اسانس خالواش در عطرسازی استفاده می‌شود، اما ماده‌ای سمی (پولِگون) درون آن وجود دارد که استفاده از روغن پونه را به طور کلی منع می‌کند. سمی بودن اسانس پونه غلیظ به حدی جدی است که در زمان‌های دور پیشنهاد می‌شده که برای کشتن مار زنگی از آن استفاده کنند.

خالواش در فصل تابستان رشد می‌کند، اما محیطی که سایه روشن است و آفتاب به آن نمی‌تابد را بیشتر از مکان‌های گرم و سوزان می‌پسندد. خاک محیط باید غنی و مرطوب باشد تا پونه وحشی بتواند به خوبی رشد کند و قلمرو خودش را گسترش دهد.

خالواش چیست

سبزی خالواش یا پونه طبعی گرم و خشک دارد. زیاده‌روی در مصرف این سبزی برای افرادی که طبع‌شان گرم است، گرگرفتگی و حساسیت‌هایی مانند قرمزی پوست و جوش را به همراه خواهد داشت.

خالواش یکی از بهترین سبزیجات طبیعی برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش است. اگر معده درد دارید و دچار سوء هاضمه شده‌اید، مقداری پونه را با ماست ترکیب کرده و بخورید. دم کرده پونه و نبات هم می‌تواند مشکلتان را حل کند.

خالواش سبزی

همیشه آنتی‌بیوتیک‌ها و دارو‌های چرک خشک کن بهترین انتخاب برای درمان سرماخوردگی نیستند، این بار سبزی خالواش را به جای آن‌ها امتحان کنید و معجزه آن را ببینید. خالواش درد‌های ناشی از سرماخوردگی را کم می‌کند.

این سبزی خلط آور است و تمام مخاطی که درون گلو و سینوس‌ها وجود دارد را خارج می‌کند. خالواش تب‌بر است و یک داروی قوی برای ریشه کن کردن عفونت‌هاست. با مصرف یک لیوان دمنوش پونه می‌توانید به سرماخوردگی غلبه کنید و سلامتی‌تان را مجدداً به دست بیاورید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سورنجان

خواص گیاهان دارویی

خالواشخالواش انگلیسیخالواش به انگلیسیخالواش چيستخالواش چیستخالواش چیهخالواش سبزیخالواش و چوچاقخالواش و چوچاق چیستخالواش ویکی پدیاخالواش یا کوتکوتو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گیاه خارمریم x بخوانید...