ختم ذکر یونسیه نی نی سایت

ختم ذکر یونسیه نی نی سایت

ختم ذکر یونسیه نی نی سایت


ختم ذکر یونسیه

یکی از اذکار مهم در اسلام که به آن اشاره شده اسیت ذکر یونسیه است.در این مقاله با ختم ذکر یونسیه اشنا می شویم. با هلث کده همراه شوید.

ذکر یونسیه چیست؟

ذکر یونسیه دعای حضرت یونس(ع) برای نجات خویش از شکم ماهی است. این ذکر در آیه ۸۷ سوره انبیا آمده و در رکعت اول نماز غفیله خوانده می‌شود. از پیامبر(ص) نقل شده است که این دعا، اسم اعظم خداوند است که اگر خدا به آن خوانده شود، اجابت می‌کند. بزرگان اخلاق و عرفان نیز درباره مداومت بر گفتن این ذکر به‌ ویژه در حال سجده تأکید دارند.

دعای یونس در شکم ماهی

آنگونه که در قرآن و روایات آمده است حضرت یونس(ع) مدتی در میان قوم خود تبلیغ کرد و چون ایمان نیاوردند، آنان را نفرین کرد و از نزد آنان رفت و سوار بر کشتی شد. خداوند یونس را به خاطر عدم پایداری در دعوت مردم، در شکم ماهی گرفتار ساخت و او توبه کرد و برای نجات خود دست به دعا برداشت. قرآن کریم دعای یونس را چنین نقل کرده است:

لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ
معبودی جز تو نیست، منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم.

جایگاه و تاثیر

در برخی منابع اهل سنت از پیامبر(ص) نقل شده است که این دعا، اسم اعظم خداوند است که اگر خدا رابه آن بخوانند، اجابت می‌کند. پیامبر در پاسخ به سوال اصحاب که آیا این دعا تنها برای نجات یونس بود، به ادامه همین آیه قرآن استناد کرد که «و مؤمنان را [نیز] چنین نجات می‌دهیم.»[۵] در حدیث دیگری از پیامبر تاکید شده است که هر مسلمانی برای حاجت خود، این ذکر را بخواند، خداوند خواسته او را برآورده می‌کند.

از امام صادق(ع) نیز روایت شده است که در شگفتم از کسی که‌اندوه دارد چگونه به این آیه قرآن «لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ» پناه نمی‌برد در حالی که خداوند در ادامه آیه فرموده است: ما دعای او را پذیرفتیم و او را از اندوه نجات دادیم

و مومنان را این گونه نجات می‌بخشیم.

آیات ۸۷ و ۸۸ سوره انبیا که اشاره به ماجرای یونس و دربردارنده ذکر یونسیه است، در رکعت اول نماز غفیله بعد از سوره حمد خوانده می‌شود.

اهمیت آن در عرفان

بزرگان اخلاق و عرفان بر گفتن ذکر یونسیه تأکید بسیار دارند و

مداومت بر آن را در هر حال راه‌گشای سالک می‌دانند.

از سید علی قاضی طباطبایی عالم و عارف شیعه،

توصیه به چهارصد بار گفتن ذکر یونسیه نقل شده است.

از سید عبدالکریم رضوی کشمیری نیز نقل شده که

بهترین کار برای سالک، سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود.

وی بعد از هر نماز، ۴۰ بار ذکر

یونسیه در سجده به مدت یک اربعین (۴۰ روز) را برای قضای حوائج توصیه می‌کرد.

 آیت‎الله انصاری همدانی می‌گوید: ذکر یونسیه برای سالک، همانند سوخت برای ماشین است.[نیازمند منبع] همچنین از علامه طباطبایی، شاگرد آیت‌الله قاضی، نقل شده که اول دستوری که آیت‌الله قاضی می‌دادند، ذکر یونسی بود که به مدت یک سال در وقت خاص و در سجده خوانده شود.

جایگاه ادبی

در ادبیات فارسی گذشته از آنکه ماجرای زندانی شدن حضرت یونس در شکم ماهی در ابیات فراوانی به نظم درآمده، به دعا و مناجات او با خدا نیز اشاره شده است از جمله:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  یه ذکر معجزه گر ازدواج نی نی سایت
رها شد از شکم ماهی و شب و دریابه یک سخن چو شنودیم یونس بن متی
اندر شکم ماهی دم با که زند یونسجز او که بود مونس در نیم شب تاری

تک‌نگاری

کتابی با عنوان سبحانک ذکر یونسیه تالیف روح‌الله لک‌علی‌آبادی توسط انتشارات عطش در سال ۱۳۹۳ش چاپ شد.

در این کتاب ضمن معرفی حضرت یونس و داستان این پیامبر الهی و نجات او و قومش، به تبیین ابعاد مختلف ذکر منسوب به او معروف به ذکر یونسیه و آثار و ثواب‌های مترتب بر آن پرداخته شده است. نویسنده در این زمینه به انعکاس سخنانی از برخی از بزرگان اخلاق همچون هاشم حداد، میزرا احمد کربلایی تهرانی، میرزا جواد کربلایی، محمدتقی بهجت، سیدعبدالکریم کشمیری، سیدعلی قاضی، سیدرضا بهاءالدینی، اسماعیل دولابی، رجبعلی خیاط، جواد انصاری همدانی، شیخ عباس قمی، حسینقلی همدانی، جواد ملکی تبریزی، حسن حسن‌زاده آملی، علی زاهد قمی، ملا احمد نراقی، امام خمینی و برخی دیگر از علمای معاصر در مورد ابعاد مختلف دنیوی و اخروی ذکر یونسیه پرداخته و طریقه ختم این ذکر و نیز تأکید آنان بر مداومت داشتن بر آن را بیان کرده است. وی همچنین دستورالعمل‌ها، داستان‌ها و روایاتی در این زمینه نقل نموده است.

منبع:ویکی شیعه

معرفی ذکر یونسیه

ذکر یونسیه دعای حضرت یونس (ع) برای نجات از شکم ماهی است که در آیه ۸۷ سوره انبیا آمده و در رکعت اول نماز غفیله نیز خوانده می‌شود.

از پیامبر (ص) نقل شده است که این دعا، اسم اعظم خداوند است که اگر خدا به آن خوانده شود، اجابت می‌کند.

بزرگان اخلاق و عرفان نیز درباره مداومت بر گفتن این ذکر به‌ویژه در حال سجده تاکید دارند.

معرفی ذکر یونسیه

معرفی ذکر یونسیه

آنگونه که در قرآن و روایات آمده است حضرت یونس (ع) مدتی در میان قوم

خود تبلیغ کرد و چون آن ها ایمان نیاوردند، آنان را

نفرین کرد و از نزد آنان رفت و سوار بر کشتی شد.

خداوند حضرت یونس را به دلیل عدم پایداری

در دعوت مردم، در شکم ماهی گرفتار ساخت و او توبه کرد و ب

رای نجات خود دست به دعا برداشت.

قرآن کریم دعای یونس را چنین نقل کرده است:

لا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

معبودی جز تو نیست، منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم.

سید بن طاوس دعای یونس را که مشتمل بر ذکر یونسیه است چنین نقل کرده است:

یا رَبِّ مِنَ الْجِبَالِ أَنْزَلْتَنِی وَ مِنَ الْمَسْکنِ أَخْرَجْتَنِی وَ فِی الْبِحَارِ صَیرْتَنِی وَ فِی بَطْنِ الْحُوتِ حَبَسْتَنِی فَلا إِلهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحانَک إِنِّی کنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ

ختم‌های ذکر یونسیه

ختم‌های این ذکر شریف «۴۰۰» «۷۰۰» «۱۰۰۱» «۳۰۰۰» «۴۰۰۰» «۷۰۰۰» بار گفته اند؛ که بستگی به دستور استاد و قابلیت طالب دارد، اما عدد ۴۰۰ برای همه، آن هم شب‌ها بعد از نماز عشاء تا هر وقت شب در سجده، نافع است.

ختم‌های ذکر یونسیه

ختم‌های ذکر یونسیه

با توجه به این که ذکر یونسیه به معنی استغفار است در آن هیچ عوارضی نیست. برای دیدن حالات برزخی مؤثر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چله حاجت روایی نی نی سایت

برای تقویت نفس و قلب و مکاشفات بسیار خوب است و برای رفع حجب و نورانیت مؤثر است و استجابت دعا و نجات مؤمنین، از طرف خدا شامل گوینده آن می‌شود.

پیشنهاد شده از سراسر وب

مرحوم آخوند ملا حسنقلی همدانی:هر قدر، در هر وقت بتوانید؛ این ذکر را بگوئید.

مرحوم شیخ محمد بهاری در تذکره المتقین:سالک در اواسط کارش این ذکر را بگوید. حضرت استاد از قول مرحوم سیدهاشم حداد نقل کردند که ذکر یونسیه برای معرفت نفس و معرفت ربّ مؤثر است، و خودش به ذکر یونسیه مشغول بود.

اعمال و برکات ذکر یونسیه

وقتی سـوال کردم در ایام فراغت، همانند راه رفتن و نشستن، چه ذکری برای نورانیت قلب و رفع حجب خوب است؟

فرمود: ذکر یونسیه .

می‌فرمود:عدد ۳۰۰۰ به بعد برای کاملین «سالکینی که از مراحلی و منازلی عبور کرده اند» می‌باشد. جناب استاد مدت زیادی در نجف ۳۰۰۰ مرتبه این ذکر را در سجده می‌گفتند. ازبسیاری از بزرگان این ختم با عدد ۴۰۰ مرتبه در سجده خصوصاً در میان نماز مغرب وعشاء و یا قبل از اذان صبح و یا قبل از اذان صبح و یا بین الطلوعین جهت افاضات روحانی نقل شده است، و این یکی از ختوماتی است که معمولاً اساتید در ابتدای سلوک به شاگردانشان توصیه می‌کنند.

ناگفته نماند که این ختم به منزله‌ی توبه‌ای حقیقی است اگر خالصانه برای خدا بجای آورده شود، اثر شگرفی در پیشبرد انسان دارد. وقتی از مرحوم آیةالله کشمیری پرسیدند بهترین کار برای سالک در کدام یک از اعمال عبادی است؟

فرمودند: بهترین آن سجده است که ذکر یونسیه در آن گفته شود؛ و فرمودند: امان ذکر یونسیه موجب اتصال به ارواح و باز شدن چشم برزخی میگردد. این ذکر شریف اثر بسیار عجیبی در رفع غم و اندوه دارد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: تعجب می‌کنم از چهار کس که چهار نوع گرفتاری دارند چگونه به این چهار چیز پناه نمی‌برند. از جمله این‌ها فرمودند: تعجب می‌کنم از کسی که دچار غم و اندوه شده است، اما به این سخن پناه نمی‌برد، زیرا که حق تعالی در دنباله آن فرموده: «و نجیناه من الغم و کذلک ننجی الموءمنین» یعنی ما او را «حضرت یونس را به سبب این سخن» از

غم و اندوه نجات دادیم و اینگونه ما مؤمنان را نجات می‌بخشیم.

ختم چهل روزه (عجیب و شگفت آور) ذکر یونسیه که مرحوم کشمیری (ره) فرموده اند:

اول اینکه عامل (فردی که ختم را انجام می‌دهد) بر یگانگی خداوند ایمان داشته باشد، نه در زبان بلکه با تمام وجود؛ و با شناخت اندکی که دارد که سرلوحه همه آن‌ها یکتایی و بی همتایی خداوند در تمام صفات ثبوتی و مبرا بودن او از تمام صفات سلبی است. توجه کامل به وجود بی همتای خداوند، و این که عامل بداند خداوند در همه حال ناظر بر عمل اوست. همان طور که هنگامی که با یک نفر صحبت می‌کنید تمام حواس شما به اوست در اینجا نیز باید حالتی مشابه داشته باشید. حال آنکه در هنگام گفتن این ذکر با سرچشمه وجود و هستی صحبت می‌کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ذکر یونسیه در نی نی سایت

پشیمانی از گذشته سرشار از کوتاهی و ناسپاسی، زیرا که این ذکر طبق گفته بزرگان اهل معرفت خود نوعی توبه به درگاه باری تعالی است. نیاز نیست که تنها به معنی آیه اکتفا کنید، بلکه به رابطه مضموم آیه با خودتان نیز باید اهمیت بدهید. منظور اینکه

در قسمت اول آیه که در یگانگی و یکتایی و منزه بودن خداوند گواهی داده می‌شود،

به عظمت خداوند در جهان هم توجه شود. به نظم و هماهنگی در کره زمین و

در سیارات و ستاره‌ها و خورشید یا حیات در خشکی‌ها و دریا‌ها و

سایر نشانه‌های عظمت حق تعالی؛ و در قسمت بعدی ذکر گناهان و کوتاهی‌ها و

ناسپاسی‌هایی که انجام شده به یاد آورده، مثل کفران نعمت

یا کوتاهی در انجام اعمال پسندیده و…

و غرض این نیست که در هر بار خواندن ذکر تمام این مطالب دوره شود بلکه هر کدام از این دو قسمت را که باعث می‌شود شما بیشتر در آن لحظات، قرب به حضرت دوست پیدا کنید، انتخاب کنید؛ که اکثر اوقات به هر دو معنی توجه می‌شود. زمان

مناسب بعد از عشاء است (حدودا ساعت ده به بعد) و دلیل ان هم قبلا ذکر شد.

در مورد تعداد این ختم هم باید از ۴۰۰ شروع شود

و کم کم زیاد شود البته نیازی نیست حتما شما تعداد بشمارید بلکه از ۲۰ دقیقه که زمان تقریبی ۴۰۰ ذکر است شروع کنید و

ذره ذره (مثلا سه دقیقه یا پنج دقیقه) آن را زیاد کنید.

آیا نیاز نیست که انسان‌ها بخشی از شبانه روز را به مناجات باری تعالی بپردازند؟ حال آنکه چنین نتایج عظیمی همچون (چشم برزخی، ارتباط با عالم ملکوت و را هیابی به دنیای ارواح، نورانی شدن قلب، زدودن لکه‌های سیاه گناه از روح آدمی و بسیار چیز‌های دیگر))). حاصل این عمل گرانبها نزد علمای اهل معرفت و استادان و بزرگان است.

از امام باقر (ع) روایت شده است که:یونس علیه السلام سه روز در شکم ماهی درنگ کرد و در تاریکی‌های سه گانه (تاریکی شکم ماهی، تاریکی شب، تاریکی دریا) ندا در داد و گفت:لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ (آیه ۸۷، سوره انبیا)

آنگاه خداوند دعایش را اجابت کرد و سپس ماهی وی را بر حال خود افکند.

مرحوم استاد علامه طباطبائی فرمودند که مرحوم قاضی (استاد آنجناب عارف عظیم و سالک مستقیم حضرت

آیت الله حاج سید علی قاضی تبریزی) اول دستوری که می‌دادند ذکر یونسی بود

لا إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ (آیه ۸۷، سوره انبیا) که

در مدت یک سال در وقت خاص به حالت سجده ات بازخوانده شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاجت گرفته ها از نماز شب ني ني سايت x بخوانید...