خصوصیات سگ بوردر کولی

خصوصیات سگ بوردر کولی

خصوصیات سگ بوردر کولی


خصوصیات سگ بوردر کولی

سلام دوستان هلث کده. امروز با یکی از نژاد سگ های باهوش و حتی محافظ گله آشنا میشیم. با خصوصیات سگ بوردر کولی آشنابشین.

نژاد بوردر کولی

بوردر کالی ها گله دارانی با اندازۀ متوسط و ورزشی هستند که 46 تا 56 سانتیمتر در راستای شانه ارتفاع دارند. ظاهر کلی آنها، نشاندهندۀ یک کارگر عضلانی اما زیرک است که جذابیت آن با مدهای زودگذر از بین نمی رود. هم دارای پوشش خشن و هم صاف هستند که در رنگها و نقشهای متنوعی دیده می شوند. چشمان بادامی آنها کانون یک ظاهر هوشمندانه است – بردر، با یک نگاه عمیق، معروف به “چشم گله” است که علامت مشخصه این نژاد است. بردرها، در حال حرکت، در میان چابک ترین، متعادل ترین و با استقامت ترین نژادهای دنیای سگها هستند. هوش ، ورزشکاری و آموزش پذیری بردر بهترین نتیجه را در آموزش چابکی به ارمغان می آورد. داشتن کاری برای انجام، مانند تمرینات چابکی – یا کار گله داری یا اطاعت پذیری – کلید خوشبختی بردر است. در میان دوستان، رفتاری دوستانه دارند اما ممکن است با افراد غریبه راحت نباشند.

امتیاز

انطباق پذیری

 •  سازگاری خوب با زندگی آپارتمانی
 •  خوب برای صاحبان تازه کار
 •  سطح حساسیت
 •  تحمل تنهایی
 •  تحمل آب و هوای سرد
 •  تحمل آب و هوای گرم

رفتار دوستانه

 •  محبت با خانواده
 •  سگ های بسیار علاقمند به کودکان
 •  رفتار دوستانه با دیگر سگ ها
 •  رفتار دوستانه با غریبه ها

نیازهای سلامتی و نظافت

 •  میزان ریزش مو
 •  پتانسیل ریزش آب دهان
 •  راحتی در نظافت
 •  سلامت عمومی
 •  استعداد اضافه وزن پیدا کردن
 •  اندازه

قابلیت آموزش

 •  راحتی آموزش
 •  هوش
 •  علاقمندی به ور رفتن با دهان
 •  تعقیب طعمه
 •  گرایش به واق واق کردن یا زوزه کشیدن
 •  علاقه به ولگردی

نگهداری سگ بوردر کولی

بردر کالی باید با غذای سگ با کیفیت بالا، خواه بصورت تجاری و یا در خانه با نظارت و تأیید دامپزشک تهیه شده باشد، تغذیه شود. هر رژیم غذایی باید متناسب با سن سگ (توله سگ، بزرگسال یا مسن) باشد. برخی از سگ ها مستعد اضافه وزن هستند، بنابراین میزان کالری و وزن سگ خود را تحت نظر داشته باشید. خوراکی های تشویقی می تواند کمک مهمی در آموزش باشد، اما دادن مقدار زیادی از آنها می تواند باعث چاقی شود. در مورد اینکه کدامیک از غذاهای انسانی برای سگ ها بی خطر است و کدام یک مضر است بیشتر بیاموزید. اگر در مورد وزن یا رژیم غذایی سگتان نگرانی دارید با دامپزشک خود مشورت کنید. آب تمیز و تازه باید همیشه در دسترس بردر کالی باشد.

نگهداری سگ بوردر کولی

نگهداری سگ بوردر کولی

ظاهر عمومی

بردر کالی یک سگ کاملاً متعادل و متوسط با ظاهری ورزشی است که سبک و چابکی را به اندازه مساوی با صدا و قدرت نشان می دهد. بدن سخت و عضلانی آن ، حرکتی بدون زحمت و استقامت بی پایان را به شما القا می کند. بردر کالی بسیار باهوش است، ظاهر مشتاق و هوشیار آن از ویژگی های بسیار مهم این نژاد است. هر جنبه ای از ساختار یا خلق و خو که مانع توانایی این سگ به عنوان یک سگ گله شود باید به شدت به عنوان نقص محسوب شود. بردر کالی، یک سگ گلۀ واقعا طبیعی و بکر است که خصوصیات آن در اینجا توضیح داده شده است. زخم های قابل افتخار و دندانهای شکسته در حین انجام وظیفه، قابل قبول است.

تاریخچه

اشغال انگلیس توسط رومی ها، تقریباً بر همه جنبه های زندگی انگلیسی ها تأثیر زیادی داشت. این تاثیرات شامل پرورش سگ نیز بود. لژیونهای اشغال کننده، منبع غذایی خود را به همراه آورده بودند: دامها. و برای کنترل دامها، مطمئنا سگ های گله بهترین راه حل بودند. سگهای گله بزرگ و استخوان دار و سنگین توسط رومی ها وارد شدند و برای بیش از سه قرن به عنوان جزئی از چشم اندازهای انگلیس ثابت باقی ماندند.

در طول انحلال طولانی و آهستۀ امپراتوری روم، مهاجمان خشن وایکینگ نیز به نوبه خود به انگلیس حمله کردند. آنها نیز سگهایشان را به همراه آوردند. اینها گله دارانی کوچکتر، سریعتر و از نوع اسپیتز بودند و از نژاد سگهای معاصر مانند سگهای گلۀ ایسلندی بودند. آمیزش سگهای قدیمی رومی و اسپیتزهای وایکینگ، گله دارانی جمع و جور و چابک تولید می کند که برای کار در مناطق مرتفع تپه ای و سنگلاخی اسکاتلند و ولز مناسب هستند. بدین ترتیب تاریخچه بردر کالی آغاز شد.

بردرها را بزرگترین گله داران جهان می نامن

د و هر کسی که آنها را در هنگام کار دیده باشد – با جاروب کردنهای گسترده، خیزها و خزش های در خفا و انفجارهای پر انرژی – باید با این مسئله موافقت کند. وقتی چوپانی رویای یک سگ کامل را دارد، می توانید شرط ببندید که یک بردر در نظر دارد.

همانطور که در فیلم “عزیزم” جاودانه شده است، بردر برای بیش از صد سال است که بر رقابت نژادهای سگ گله در جزایر انگلیس، حاکم است. بردرها همچنین بر سطح قهرمانی ورزشهای سرعت و چابکی حاکم هستند و به طور معمول در لیست های باهوش ترین نژادهای سگ جهان قرار دارند.

بردر کالی در سال 1995 به گروه سگهای گلۀ AKC  پیوست.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  محبوب ترین سگ های جهان

بُردِر کولی (به انگلیسی: Border Collie) یکی از نژادهای سگ پرورش‌یافته در اسکاتیش بوردرز است که برای نگهداری از گله، مخصوصاً گوسفندان، پرورش یافته‌است. این نژاد به‌طور خاص برای هوش و فرمان‌برداری پرورش داده شد.

این سگ‌ها با توجه به برخورداری از هوش بالا، انرژی بسیار و ساختار بدنی ورزیده، معمولاً در مسابقات سگ‌ها موفق عمل می‌کنند. از آن‌ها اغلب به عنوان باهوش‌ترین سگ‌های خانگی یاد می‌شود. امروزه هنوز هم از آن‌ها برای کار سنتی خود، یعنی گله‌داری، استفاده می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

حیوانات

آشنایی با بوردر کولیآشنایی با سگ بوردر کولیبوردر کولیتاریخچه بوردر کولیتاریخچه سگ بوردر کولیتاریخچه نژاد بوردر کولیتربیت بوردر کولیتربیت سگ بوردر کولیتربیت نژاد بوردر کولیتربیت و نگهداری سگ بوردر کولیتغذیه بوردر کولیتغذیه سگ بوردر کولیتغذیه نژاد بوردر کولیخصوصیات بوردر کولیخصوصیات سگ بوردر کولیخصوصیات نژاد بوردر کولیخلق و خوی بوردر کولیخلق و خوی سگ بوردر کولیراهنمای تربیتی سگ بوردر کولیراهنمای تغذیه سگ بوردر کولیسایز بوردر کولیسایز سگ بوردر کولیسایز نژاد بوردر کولیسگ بوردر کولیسگ بوردر کولی در ویکی پدیاطول عمر بوردر کولیطول عمر سگ بوردر کولیطول عمر نژاد بوردر کولیقد انواع سگ بوردر کولیقد بوردر کولیقد سگ بوردر کولیقد نژاد بوردر کولیمشخصات بوردر کولیمشخصات سگ بوردر کولیمشخصات ظاهری بوردر کولیمعذفی بوردر کولیمعرفی بوردر کولیمعرفی سگ بوردر کولیمعرفی نژاد بوردر کولینژاد بوردر کولینژاد سگ بوردر کولینگهداری بوردر کولینگهداری سگ بوردر کولیوزن بوردر کولیوزن سگ بوردر کولیوزن نژاد بوردر کولیویژگی نژاد بوردر کولیویژگی های بوردر کولیویژگی های ظاهری بوردر کولی

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...