خواص خارمریم

خواص خارمریم

خواص خارمریم

خار مریم گیاهی با خواص درمانی است که با نام‌های دیگری مانند خار شیری یا خار اسکاتلندی هم شناخته می‌شود. خار مریم، گیاهی خاردار با گلبرگ‌های بنفشی است که رگه‌های سفید دارند. مواد فعال در خار مریم، گروهی از ترکیبات گیاهی موسوم به سیلیمارین هستند. از عصاره خار مریم برای درمان‌ خانگی مشکلات مختلفی استفاده می‌شود. در این عصاره حدود ۶۵ تا ۸۰ درصد سیلیمارین وجود دارد. این ماده دارای خواص ضدالتهابی، ضدویروسی و آنتی اکسیدانی است. به طور سنتی هم از خواص خار مریم برای درمان اختلالات کیسه صفرا و کبد، افزایش شیر مادر، جلوگیری و درمان سرطان و مراقبت از کبد در مقابل زهر نیش مار، الکل و سموم محیطی دیگر استفاده می‌شده است.

خواص خارمریم چیست

جوان سازی پوست صورت

مقادیربالای آنتی اکسیدان های موجود در گیاه خار مریم به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و با رفع چین و چروک به جوان سازی پوست صورت و رفع لکه های تیره پوستی کمک می کند.

 ضد آفتاب طبیعی

تحقیقات اولیه نشان می دهد که سیلیمارین موجود در خار مریم از پوست در برابر اشعه مضر نور خورشید محافظت کرده و خطر ابتلا به التهاب پوست و آفتاب سوختگی را کاهش می دهد.

خواص خارمریم نیوشا

سم زدایی و پاک سازی کبد

گیاه خار مریم به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها و سیلیمارین که دارد یکی از از بهترین روش های طبیعی برای پاک سازی و سم زدایی کبد از سموم، الکل و آفت کش هاست. در طب سنتی از خار مریم برای پیشگیری و درمان بیماری های کبد از جمله هپاتیت ویروسی حاد و مزمن، سیروز، یرقان یا زردی و اختلالات کیسه صفرا استفاده می شود.

 سرطان

مقادیر بالای سیلیمارین موجود در خار مریم که در واقع نوعی آنتی اکسیدان است به کاهش رادیکال های آزاد بدن کمک کرده و با تقویت سیستم ایمنی، خطر ابتلا به تومور و سرطان را کاهش می دهد. مطالعات محققان دانشگاه مینه سوتا در سال 2007 نشان داده که خار مریم به مهار رشد سلول های سرطانی پروستات، پوست و پستان کمک می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طبع کدو حلوایی

خواص خارمریم گلی

کلسترول خون

سیلیمارین موجود در گیاه خار مریم دارای خواص ضد التهابی است که می تواند به کاهش کلسترول خون بالا کمک کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش دهد.

دیابت و قند خون

مقادیر بالای آنتی اکسیدان ها از جمله سیلیمارین موجود در خار مریم به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک می کند؛ یک مطالعه در سال 2006 نشان می دهد که مصرف خار مریم به مدت 4 ماه، میزان قند خون ناشتا و سطح انسولین افراد مبتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

 سنگ کلیه

سنگ کلیه هنگامی تشکیل می شود که کلسترول و مواد دیگر در صفرا زیاد شوند؛ گیاه خار مریم به پاک سازی و سم زدایی کبد و کیسه صفرا کمک می کند به همین دلیل گفته شده که می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

خواص خارمریم برای دیابت

مصرف مکمل‌های خار مریم به عنوان درمان جانبی و تکمیلی در کنار روش‌های درمانی دیابت نوع دوم هم مفید است. به نظر می‌رسد، یکی از ترکیبات موجود در خار مریم مشابه داروهایی عمل می‌کند که برای درمان دیابت نوع دوم به کار می‌روند. این ماده موجب بهبود حساسیت انسولینی می‌شود و کلسترول و قند خون را پایین می‌آورد.

پژوهشی که اخیرا در این زمینه انجام شده، نشان می‌دهد، افرادی که به طور منظم سیلیمارین مصرف می‌کنند، شاهد کاهش HbA1c و سطح قند خون ناشتای خود هستند. HbA1c هم معیاری برای کنترل قند خون است. علاوه بر اینها، خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی خار مریم باعث کاهش خطرات و عوارض جانبی دیابت مانند ابتلا به بیماری‌های کلیوی می‌شود. البته باز هم لازم به ذکر است که تحقیقات انجام‌شده کیفیت مطلوبی ندارند و نیاز به بررسی‌های بیشتر در زمینه تعیین اثرات مفید خواص خار مریم وجود دارد.

خواص خارمریم برای کلیه

سنگ کلیه هنگامی تشکیل می شود که کلسترول و

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عسل قنقال

مواد دیگر در صفرا زیاد شوند؛ گیاه خار مریم به پاک سازی

و سم زدایی کبد و کیسه صفرا کمک می کند به همین دلیل گفته شده

که می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را کاهش دهد.

خواص خارمریم برای لاغری

تحقیقات اولیه در سال 2016 نشان داده که سیلیمارین موجود در گیاه خار مریم

می تواند باعث لاغری و کاهش وزن در افراد شود،

اما با این حال تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز می باشد.

بسیاری از متخصصان تغذیه معتقدند که دمنوش خار مریم به

افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند، اشتها را کاهش داده

و با افزایش چربی سوزی باعث لاغری و کاهش وزن افراد می شود.

خواص خارمریم

گیاه خار مریم حاوی نوعی فلاونوئید پیچیده به نام سیلیمارین است

که اثر سم زدا داشته و به پاکسازی سیستم لنفاوی،

کیسه صفرا و سموم ناشی از فلزات مضر کمک می کند.

عصاره گیاه خار مریم سرعت درمان بیماری های کبد را افزایش داده و به بهبود اختلالات کبدی

همچون سیروز کبدی که به دلیل مصرف بیش از حد الکل رخ داده کمک می کند.

خار مریم برای پیشگیری از کبد چرب، زردی، هپاتیت و کاهش عوارض بعد از پیوند کبد مفید است و عصاره آن از کبد در برابر آسیب های ناشی از مصرف بیش از حد داروهای شیمیایی محافظت می کند.

خواص خارمریم برای پوست صورت

آنتی اکسیدان های موجود در این گیاه از پوست در برابر آسیب ناشی از

رادیکال های آزاد و آلودگی های محیطی محافظت کرده و اعمال موضعی عصاره آن

روی پوست از آسیب پوست در مقابل اشعه مضر خورشید جلوگیری می کند.

خار مریم با افزایش رشد سلول های پوست از پیری زودرس

پیشگیری کرده و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد.

خار مریم با تاثیر مثبت روی اندام های داخلی بدن همچون کبد، کلیه، خون، روده بزرگ

بیشتر بخوان بیشتر بدان  انگور شانی

و غیره به سلامت پوست کمک کرده و پوست را درخشان و زیبا می کند.

گیاه خار مریم به دلیل خاصیت سم زدا به تقویت موها

کمک کرده و به عنوان درمان خانگی ریزش مو شناخته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص اسطوخودوس x بخوانید...