خواص خار مریم

خواص خار مریم

خواص خار مریم


خواص خار مریم

خواص خار مریم برای پوست، لاغری، کبد و .. انکار ناشدنی است. در این مقاله خواص و نحوه ی مصرف این گیاه را به شما آموزش می دهیم. امیدواریم استفاده کنید.

پیشنهاد: خواص حرز امام جواد

خواص خار مریم برای پوست

خارمریم که به عنوان Silybmommarianum شناخته می شود گیاه گلدار سالیانه با گل های قرمز مایل به بنفش است هم چنین ممکن است خار مریم را با نام های دیگر بسته به جایی که در دنیا هستید، از جمله مدیترانه ، کنگر اسکاتلندی، و …بشناسید.
این گیاه به طور گسترده شناخته شده و به خاطر اجزای قوی آلی موجود در دانه ها تعریف می شود. عصاره دانه های گرفته شده شامل غلظت های بالا و ترکیبات فعال در عصاره نیز می باشد. این عصاره همچنین شامل اسیدهای چرب متعدد شامل لینولئیک اسید است اگرچه این گیاه بومی جنوب اروپا و مناطق خاصی از آسیا بود، اکنون در بسیاری از مناطق جهان وجود دارد.
 تحقیقات گسترده ای در مورد فواید پزشکی خارمریم وجود دارد که بسیاری از نتایج متناقض و یا مورد بحث هستند. آنچه که در مورد آن توافق شده است، تاثیر مهمی است که عصاره می تواند بر عملکرد کبد و سلامتی داشته باشد، این گیاه برای قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته است.
خارمریم به کاهش التهاب ناشی از مقدار آنتی اکسیدان غنی آن کمک می کند هم چنین از پیری پوست جلوگیری می کند و درخشندگی طبیعی آن را نمایان می کند.
مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۵ نشان داد استفاده از این گیاه روی پوست موش‌ها به بهبود بیماری‌های پوستی التهابی کمک می‌کند. همچنین خار مریم دارای تاثیرات ضد پیری و آنتی اکسیدان روی سلول‌های پوست انسان است که در بررسی‌های آزمایشگاهی به خواص آن پی برده شد.

خواص خار مریم برای لاغری

بررسی‌های اولیه روی حیوانات آزمایشگاهی در سال ۲۰۱۶ نشان داد ماده سیلیمارین موجود در خار مریم موجب کاهش وزن در موش‌ها می‌شود و به همین دلیل کارشناسان این طور عنوان کردند که گیاه خار مریم برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند مفید است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت علائم بارداری پوچ

خواص خار مریم برای کبد

به خاطر فلاونوئیدی به نام سیلی مارین خار مریم مشهور به اثرات سم زدایی درکبد شناخته می شود. مطالعه ای در سال 2017 تایید می کند که می تواند به تسریع فرآیند التیام در کبد کمک کند، مقدار زیادی از آسیب ناشی از نوشیدن بیش از حد و یا دیگر رفتارهای آسیب رسان در کبد، از جمله سیروز را خنثی کند. هم چنین ممکن است از بیماری هایی مثل سندرم کبد چرب، یرقان و هپاتیت جلوگیری کند؛ با این حال، تحقیقات بیشتری برای مطالعه پتانسیل درمانی گیاه دارویی لازم است.

یکی از رایج ترین موارد کاربرد خار مریم درمان مشکلات کبدی است. مطالعه انجام گرفته در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد این گیاه آسیب دیدگی کبدی ناشی از رژیم غذایی نامناسب را در موش‌ها بهبود می‌دهد. هرچند لازم است شواهد بیشتری به دست آید تا خواص خار مریم را برای کبد انسان تایید کند.

نحوه مصرف خار مریم (طرز استفاده و میزان مصرف)

از گیاه خار مریم به شکل دم کرده، تنتور و یا مستقیما از عرق آن، استفاده می‌کنند، همچنین برای استفاده بیشتر از خواص گیاه خار مریم می‌توان گلچه‌های آن را همانند کنگر فرنگی خورد.

طرز تهیه تنتور:

یکی از بهترین اشکال دارویی گیاهان که از زمان‌های قدیم مورد استفاده بوده‌اند محلول‌های هیدروالکلی تنتور (مخلوط آب و الکل) عصاره گیاهان میباشد.

در این روش گیاه خشک و یا تازه در محلول ۲۵ درصد الکل و آب (۲۵ قسمت الکل و ۷۵ قسمت آب) قرار می‌گیرد. کلیه قسمت‌های گیاه ممکن است مورد مصرف قرار گیرد.

تنتور خار مریم را تا دو سال میتوان استفاده کرد.

مقدار استفاده از این تنتور، ۱۵ تا ۲۵ قطره و روزانه ۴ الی ۵ مرتبه است و بهتر است قبل از مصرف، تبخیر الکل انجام گیرد. طرز تهیه دم کرده: ۵/۳گرم دانه‌های نیمکوب شده خار مریم را در ۱۵۰ سی سی آب جوش به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه دم کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  لوراتادین

روزانه ۳ نوبت و نیم ساعت قبل از غذا مصرف شود.

طرز تهیه عرق خار مریم:

برای تهیه عرق خار مریم، ابتدا آب و گلچه‌های گیاه را می‌جوشانند. پس از تبخیر آب، عملیات سرد کردن بخار و تقطیر به صورت سنتی یا صنعتی انجام می‌شود و مایعی که با تقطیر به دست آمده، همان عرق خار مریم است.

فراورده‌های دارویی خار مریم: از خار مریم قرص گیاهی با نام لیورگل ۷۰ و ۱۴۰ میلی در داروخانه‌ها موجود است که همراه داروهای تجویزی دیگر توسط پزشک معالج برای درمان بیماری‌های کبدی و جلوگیری از پیشرفت دیابت و کنترل آن به جای اصل گیاه می‌توان استفاده نمود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...