خواص دارویی گل ختمی

خواص دارویی گل ختمی

خواص دارویی گل ختمی

یکی از گیاهان دارویی پرخاصیت و کاربردی، گل ختمی است؛ گل زیبایی که بیشتر با جلوه‌ای که به باغچه‌ها می‌دهد، شناخته می‌شود و شاید از کاربرد‌های دارویی فراوان آن بی‌خبر باشید. خواص گل ختمی و کاربرد‌های دارویی آن را بدانید. البته موارد احتیاطی و هشدار‌ها و روش‌های مصرف آن را نیز شرح داده شده است.

گل ختمی، گیاهی گل‌دار از تیره پنیرکیان (Malvaceae) است؛ گیاهی ایستاده و علفی که طول آن به ۱٫۵ تا ۲ متر می‌رسد. گل ختمی گیاهی چندساله است که البته به‌صورت ۱‌ساله یا ۲ساله هم کشت می‌شود. این گیاه از جنوب غربی آسیا آمده و بومی آسیا و اروپاست. ساقه این گیاه استوانه‌ای و کُرک‌دار و سبز روشن است. برگ‌هایش گرد و سبز متوسط هستند و عرض آن‌ها نیز ۷ تا ۱۵ سانتی‌متر است.

خواص دارویی گل ختمی سفید

اثر بر روی دستگاه قلبی عروقی:
– دمنوش گل ختمی کاهش دهنده قند خون است.
– تقویت کننده و اصلاح کننده گردش خون است.
– معتدل کننده اخلاط خونی است.
– تاثیر بر روی دستگاه ادراری تناسلی:
– ادرار آور است
– پاک کننده کلیه و مجاری ادراری است.

تاثیر بر روی غدد:

– دمنوش گل ختمی عادت ماهانه را منظم می‌کند.
– در درمان امراض کبدی موثر است و می‌تواند تا حدودی التهابات کبدی را مهار کند.

تاثیر بر روی دستگاه تنفسی:

– دمنوش گل ختمی بیماری ‌های تنفسی را بر طرف می‌کند.
سرفه‌های خشک و خس خس سینه را از بین می‌برد.
– برای رفع گلو درد، دمنوش گل ختمی را غرغره کنید.
– دمنوش گل ختمی برای ناراحتی‌های تنفسی مثل آسم و برونشیت به کار می‌رود.
– مرطوب کننده و نرم کننده سینه و آنتی بیوتیک ریوی است.
– برای رفع التهاب ریه، رفع سرماخوردگی و درمان آنفولانزا مناسب است .

تاثیر بر روی دستگاه گوارش:

– دمنوش گل ختمی ، ملین و مسهل قوی است.
– برطرف کننده یبوست است.
– دمنوش گل ختمی علاوه بر خاصیت محافظت کنندگی غشای مخاطی دستگاه گوارشی ، با ورم معده و روده نیز مقابله می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  کدوحلوایی

تاثیر بر روی پوست:

تقویت کننده و لطافت بخش پوست و مو است.
خواص دیگر :
– در تسکین درد موثر است.
– ضد باکتری و ضد سم و ضد کرم است.
– دمنوش گل ختمی محرک سیستم ایمنی بدن می‌باشد.

خواص دارویی گل ختمی زرد

ختمی، ضددرد، ضدباکتری، ضدسم، ضد التهاب، ضدسرفه، ضدعفونی کننده، ضداحتقان، ضد کرم، ادرارآور، خلط آور، کاهش دهنده ی قند خون، محرک سیستم ایمنی بدن، ملین و مسهل است. ختمی ختمی، گیاهی است علفی، پایا به ارتفاع تا 5/1 متر و پوشیده از کرک. برگ های این گیاه با پهنک بزرگ و شامل 5-3 لب دندانه دار است.

ختمی گل هایی به رنگ سفید مایل به گلی یا ارغوانی دارد که در قسمت های انتهایی ساقه اکثرا به صورت 3 تایی دیده می شوند. قسمت مورد استفاده ی ختمی گل، ریشه و برگ آن است. ریشه ی ختمی ریشه ی ختمی به عنوان منبع مهم موسیلاژ بیش از دو هزار سال است که برای درمان گلودرد، سرفه و ناراحتی های معده و به طور موضعی جهت التیام زخم، کاربرد دارد. این موسیلاژ، در تهیه پمادهایی که برای تسکین پوست های ترک خورده تجویز می شود و همچنین به میزان کم (20 ppm)، جهت شکل ظاهری و حجیم کردن غذا مصرف می شود.

خواص دارویی گل ختمی خبازی

ترکیبات مهم مهم ترین ترکیب ریشه ی ختمی، موسیلاژ آن است که در فصول مختلف، درصد آن متفاوت است و در زمستان به حداکثر می رسد. منابع مختلف، درصد موسیلاژ ریشه ی ختمی را بین 10 تا 35 درصد ذکر می کنند. موسیلاژ در اثر هیدرولیز، قندهای رامنوز، گالاکتوز و اسید گالاکتورونیک، ایجاد می کنند ترکیبات دیگر، شامل: فلاونوئید، پکتین، قندها، آسپاراژین و کمی استرول هستند. اثرات مهم ختمی به عنوان ضد سرفه به ویژه برای سرفه های حاصل از تحریکات التهابات غشاء مخاطی و یا تورمی گلو (نزله ای) که دارای ترشح می باشند بسیار موثر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  عسل قنقال

خواص دارویی گل ختمی قرمز

طریقه و مقدار مصرف ریشه ی خشک شده ی ختمی را ابتدا باید با آسیاب به صورت پودر تبدیل کرد؛ سپس بر روی 3 تا 10 گرم از این پودر، یک استکان یا لیوان آب سرد اضافه نمود و به مدت نیم ساعت خیساند. (البته هر چه بیشتر خیسانده شود، بهتر است)؛ آن گاه با همزن، آن را به خوبی هم زد و سپس صاف کرد. حاصل صاف شده را می توان به طور مستقیم و یا با یک قاشق عسل، مخلوط کرده و میل نمود.

چون عسل، خود دارای اثرات ضدسرفه و گرفتگی صدا است، لذا در صورت مخلوط کردن این دو، اثر آن ها تقویت شده و کارایی بهتری را ایجاد می کند. مهم ترین اثرات گزارش شده ریشه ختمی ضددرد، ضدباکتری، ضدسم، ضد التهاب، ضدسرفه، ضدعفونی کننده، ضداحتقان، ضد کرم، ادرارآور، خلط آور، کاهش دهنده ی قند خون، محرک سیستم ایمنی بدن، ملین و مسهل. ریشه ی ختمی ناراحتی های پوستی را برطرف می کند و پوست را نرم می سازد، سرفه های خشک را از بین می برد، تب را پائین می آورد، اسهال خونی را شفا می دهد و ادرار را زیاد می کند گل و برگ ختمی گل ختمی چند نوع است از جمله “ختمی بنفش” ، “ختمی سفید” و “ختمی سیاه” که خواص ختمی بنفش بیشتر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عرق بومادران x بخوانید...