خواص ویتامین د ۳

خواص د ۳

خواص د ۳


خواص ویتامین د ۳

سلام خدمت همراهان هلث کده، ویتامین د 3 را همه می شناسید. امروز در هلث کده شما را با خواص د ۳ و موارد کاربرد آن آشنا خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

پیشنهاد: خواص خار مریم

خواص د ۳

فواید ویتامین دی ۳ و نقش مهم این ویتامین در اعمال حیاتی بدن با پیشرفت علم و انجام مطالعات بیشتر در حال شناخته شدن است. زمانی که در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، ویتامین D3 به‌طور طبیعی در پوست ساخته می‌شود.

باوجوداینکه این ماده به نام ویتامین شناخته می‌شود، دی ۳ درون بدن به هورمون تبدیل می‌شود و در جریان خون به گردش درمی‌آید تا به جذب کلسیم و فسفری که در منابع غذایی هضم شده درون بدن وجود دارد، کمک کند. اگر دوست دارید با علائم کمبود ویتامین D3 آشنا شوید و بدانید ویتامین D3 در چه مواد غذایی وجود دارد این مقاله را تا پایان بخوانید.

رابطه بین کلسیم و ویتامین D

کلسیم برای ساخت و استحکام‌بخشی به دندان و استخوان‌های به کار می‌رود و برای رشد و تراکم استخوان ضروری است. کلسیم می‌تواند درون بافت‌های بدن ذخیره شود تا در زمان نیاز، مورداستفاده قرار گیرد. همچنین این عنصر با انتقال پیام‌های عصبی به مغز، در تولید هورمون‌های بدن نقش دارد.

تقریباً ۹۹% از ذخیره ویتامین دی بدن شما، برای تنظیم کلسیم بدن استفاده می‌شود و بخش باقی‌مانده آن برای تقویت سیستم ایمنی و قدرت ماهیچه‌های بدن به کار می‌رود.

ویتامین دی به‌غیراز تنظیم میزان کلسیم و فسفر خون، مزایای دیگری نیز در حفظ سلامت کلی بدن دارد.

ویتامین دی در عملکرد صحیح سیستم ایمنی شراکت دارد و در فرآیند تقسیم سلولی نیز نقش مهمی را ایفا می‌کند. همچنین حفاظت از استخوان و دندان‌ها را بر عهده می‌گیرد.

ویتامین دی برای رشد کودکان مفید است و در شکل‌گیری استخوان‌ها و همچنین سیستم ایمنی تأثیرگذار است بنابراین کمبود ویتامین D3 در بدن کودکان اهمیت بسیار بالایی دارد و باید سریع پیگیری شود. همچنین کمبود ویتامین D3 در بارداری علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای مادر، برای سلامت جنین و استحکام استخوان‌های او خطرآفرین است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قارچ دنبلان

خواص قرص ویتامین د ۳

ویتامین D ویتامین آفتاب نیز نامیده می‌شود به خاطر اینکه بدن ما آن را در واکنش به نور آفتاب در بدن می سازد. به دلیل نگرانی‌های علمی و معتبر در مورد سرطان پوست و پیری زودرس ما تمایل به استفاده از کرم‌های ضدآفتاب داریم که از پوست محافظت کنیم که البته این کار توانایی بدن ما برای تولید ویتامین D را محدود می‌کند.

دکتر مایکل هولیک متخصص پوست و استادیار دانشگاه بوستون گفت: اکثر پزشکان توصیه می‌کنند روزانه ۱۵ دقیقه بدون کرم ضد آفتاب در آفتاب بنشینید و آفتاب بگیرید تا دوز روزانه ویتامین D خود را جذب کنید. شما همچنین می‌توانید آن را از انواع دیگر لبنیات و بعضی از غلات صبحانه که با ویتامین D تقویت شده‌اند دریافت کنید.

ویتامین د برای زنان باردار

دکتر هولیک می‌گوید: مادرانی که در دوران بارداری سطح ویتامین D پایین‌تری دارند در معرض خطر مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا (پری کلامپسی)، زایمان پیش از موعد و نوزادانی کم وزن هستند.

و مادرانی که دچار کمبود ویتامین D هستند به احتمال بیشتری نیاز به سزارین پیدا می‌کند و بیشتر در معرض خطر عفونت هستند.

ویتامین D برای مادران حیاتی است زیرا گیرنده‌های D در عضله رحم ممکن است انقباضات رحم را در طول زایمان تقویت کند. وی می‌گوید ویتامین همچنین ممکن است ایمنی مادر و نوزاد را افزایش دهد. بنابراین ویتامین D مورد نیاز برای زنان باردار چقدر است؟

در یک مطالعه زنانی که دوز بالایی از ویتامین D را در دوران باداری مصرف می‌کردند خطر ابتلا به عوارض را به میزان بسیار کمتری داشتند. با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا می‌توانید از مکمل‌ها استفاده کنید یا خیر.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نادر جهانبانی x بخوانید...