خواص ذكر استغفار

خواص ذكر استغفار

خواص ذكر استغفار


خواص ذكر استغفار

در دین ما بسیار به استغفار سفارش شده است. در این مقاله خواص ذكر استغفار را برای شما عزیزان بازگو می کنیم. امیدواریم از این مقاله استفاده لازم ببرید.

پیشنهاد: سنجد چه خواصی دارد

خواص ذکر استغفرالله

معنی و مفهوم «استغفرالله ربی و اتوب الیه» این است که از خدای مهربان می خواهم که مرا ببخشد و مورد آمرزش خود قرار دهد و به سوی او برمیگردم. براساس روایات،
اولین کسی که از خداوند طلب آمرزش کرد، حضرت آدم (ع) بوده است.

ذکر استغفرالله خواص و برکات بسیار زیادی دارد. برای حاجت، ادای قرض و بدهی، ازدواج، کار، از بین رفتن مشکلات زندگی و … . با توسل به ذکر استغفرالله می توان به تمام حاجات دنیوی و اخروی خود دست یابیم.

همه معصومین علیهم السلام بر طلب آمرزش از خداوند مهربان تاکید زیادی دارند و معتقدند که کلید هر مشکلی در ذکر «استغفرالله ربی و اتوب الیه» است.

ختم سی هزار «استغفرالله ربی و اتوب الیه» یکی از معروف ترین ختومات ذکر استغفرالله است که می توان آن را در مدت یک ماه انجام داد به این صورت که هر روز ۱۰۰۰ مرتبه ذکر استغفرالله گفته شود. به عقیده برخی از مفسران دینی، بین الطلوعین بهترین زمان برای ادای این ختم است. بین الطلوعین به زمان بین اذان صبح و طلوع آفتاب گفته می شود.

نایریکا در این بخش مذهبی ، به معرفی ذکر های مختلفی که دربردارنده معنا و مفهوم ذکر استغفرالله هستند می پردازد و خواص ذکر استغفرالله را برای امور مختلف عنوان می کند.

آثار و فوائد ذکر شیرین استغفار

 

افزایش رزق و روزی

 

گرفتاری های اقتصادی و فقر و تنگ دستی یکی از عقوبت های گناه برای مؤمن در دنیا است . پس گفتن ذکر استغفار و عذرخواهی از خداوند به خاطر گناهان موجب از بین رفتن فقر و بیچارگی ، افزایش رزق و روزی ، برکت در مال و ثروت ، بهره مندی از نعمت های پروردگار و گشوده شدن گره های کور اقتصادی می گردد .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت درمان قطعی شپش

اِستَغفروا ربَّکم اِنَّه کانَ غَفّاراً یرسِلِ السَّماءَ علیکُم مِدراراً ویمدِدکُم بِاَموال وبنین وَیجعَل لَکُم جَنّاتٍ ویجعَل لکم اَنهاراً؛ از پروردگار خود آمرزش بخواهید که او بسیار آمرزنده است؛ تا باران های مفید و پر برکت را از آسمان بر شما پیوسته دارد و شما را با مال بسیار و فرزندان متعدّد یاری رساند و باغ های خرّم و نهرهای جاری به شما عطا فرماید. (نوح، 10- 12)

در بیان امام صادق (علیه السلام) با استناد به آیات 10- 12 نوح می فرمایند:«هنگامی که رسیدنِ روزی ات را همراهِ سختی و کندی دیدی، زیاد استغفار کن، چرا که خداوند عزّوجلّ در کتابش می فرماید:از پروردگارتان، طلبِ مغفرت نمایید که او بسیار آمرزنده است تا از آسمان پیوسته بر شما بباراند و با اموال و فرزندان فراوان یاری تان رساند (یعنی در دنیا) و باغ های خرّم و نهرهای جاری عطایتان فرماید (یعنی در آخرت)» (بحار الانوار، ج78، ص201، روایت29)

 

استغفاری برای دست یافتن به علم یا مال

 

یکی از انواع استغفار که تلاوت آن به تعداد خاصّی برای حلّ مشکلات اقتصادی یا علمی به تجربه رسیده است ، استغفاری است که خواندن آن به مدّت دو ماه ، روزی چهارصد مرتبه سفارش شده است.

امام صادق (ع) می‌فرمایند:

هر کس تا دو ماه روزی چهارصد بار پی در پی بگوید:” أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذی لا إِلـهَ إِلاّ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ، هُو الرَّحْمنُ الرَّحیمُ ،  بَدیعُ السَّماواتِ وَ الأَرْضِ ، مِنْ جِمیعِ ظُلْمی وَ جُرْمی و إِسْرافی عَلی نَفْسی وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ”.

” از خداوند ، طلب آمرزش می‌کنم ، خدایی که معبودی جز او نیست ، زنده‌ای ازلی و ابدی ، سرپرستی بی همتا و پدید آورنده آسمان‌ها و زمین است . از همه ستمی که به خود کرده و جرمی که مرتکب گشته‌ام و اسراف و زیاده‌روی که بر نَفْس خویش روا داشته‌ام ( آمرزش طلبیده ) و به سوی او باز می‌گردم

بیشتر بخوان بیشتر بدان  يائسگي زودرس ني ني سايت

”  یا گنجی از علم و دانش به او داده می‌شود ، یا گنجی از مال و ثروت روزیش می‌گردد. (وسائل الشّیعه ، ج 7 ، ص 225 )

 

 استغفاری برای ثروت بی گمان

 

گفتن استغفار همراه با اذکار دیگر ، بار معنوی آن را بیشتر می‌کند ، به همین خاطر امامان (ع) برای حلّ مشکلات دوستان و شیعیانشان ، گاهی تلاوت استغفار را همراه با اذکار دیگر سفارش می‌نمودند، که این خود یکی از انواع استغفار به شمار می‌آید و نقش به سزایی در روا ساختن خواسته‌های انسان دارد

“ابی جعفر شامی” گوید: در شام مردی به نام هلقام بود ، او این حدیث را برایم نقل کرد :

خدمت مولایم موسی بن جعفر (ع) رفتم و عرض کردم : به من دعایی تعلیم نمایید که جامع دنیا و آخرت باشد و مختصر هم باشد .

امام (ع) فرمودند : بعد از نماز صبح تا طلوع آفتاب این ذکر را بگو:

” سُبْحانَ اللهِ العَظیمِ وَبِحَمْدِهِ ، أَسْتَغْفِرُ اللهَ ، وَأَسْأَلُهُ مِنْ فَضْلِهِ ” : ” منزّه است خدایی که با عظمت است و به حمد و ستایش او مشغولم ، از خداوند آمرزش می‌طلبم و از فضل و عنایتش سۆال می‌کنم “.

هلقام گفت: وضعیّت من در میان خاندانم از همه بدتر بود، نمی‌دانم چه شد که ( بعد از تلاوت این ذکر شریف ) ناگهان ارثی از طرف شخصی به من رسید که فکر نمی‌کردم بین او و من پیوند خویشاوندی باشد ، به حدّی وضع مالی و اقتصادیم رونق یافت که امروز توانگرترین فرد در میان بستگان خود هستم ، این برکات نبود مگر به خاطر آنچه بنده‌ی صالح خدا ، مولایم حضرت موسی بن جعفر (ع) به من آموخت .(کافی ، ج 2 ، ص 550 (

 

استغفاری برای محبوبیّت نزد خدا و استجابت دعا

 

نمونه‌ی دیگر طلب آمرزش از خداوند که در روایات متعدّدی بدان سفارش شده است و فضایل زیادی برایش نقل گردیده است ، گفتن “أَتُوبُ إِلَی اللهِ ” است ، که آثار و برکات فراوانی را برای انسان به ارمغان می‌آورد. پیامبر و امامان معصوم (ع) مواظبت تامّی بر تلاوت این ذکر داشته‌اند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت درمان جای جوش با میکرونیدلینگ

امام صادق (ع) می‌فرمایند :

خدا مۆمنی را دوست دارد که زیرک باشد و زیاد توبه کند . آن گاه فرمودند : رسول خدا (ص) بدون آن که گناهی کرده باشند ، روزی هفتاد بار توبه می‌کردند.

حارث گوید: به امام صادق (ع) گفتم آیا پیامبر (ص) ( ذکر توبه را چنین ) می‌فرمودند:”أَسْتَغْفِرُاللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ ” ؟

فرمودند : رسول خدا (ص) می‌فرمودند : “أَتُوبُ إِلَی اللهِ”. (وسائل الشّیعه ، ج 10 ، ص 511 )

 

 برای گشایش در امور و حلّ مشکلات سخت

 

گفتن این استغفار در حلّ معضلات سخت زندگی به تجربه رسیده است  و گره‌های کور بسیاری از افراد ، با همین ذکر باز شده است ! آنچه مهم به نظر می‌رسد تعداد آن است که در حدیث پر باری سی هزار بار ذکر شده است و اشخاص متعددی با تلاوت آن به این تعداد ، به حوایج خود دست یافته‌اند.

پیغمبر اکرم (ص) در حدیث زیبایی می‌فرمایند : هر کس مشکلی طاقت فرسا پیدا کرد ، یا مصیبتی سخت بر او وارد شد ، یا در زندگی به تنگنا افتاد ، سی هزار بار بگوید:” أَسْتَغْفِرُاللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ ” در این صورت خداوند گره از کارش می‌گشاید و گشایشی در زندگی او قرار می‌دهد .(مستدرک الوسائل ، ج 12 ، ص 143 (

چه زیبا است ! که شیعه گنه‌کاری ، به نیّت بر طرف شدن موانع فرج مولای عزیزش ـ که گناه شیعیان یکی از آن‌ها است ـ همین استغفار را به تعداد مذکور ـ سی هزار بار ـ در اوقات استجابت دعا ، تلاوت کند ؛تا هم گناهش ریخته و غمی از دل مولای غریبش برداشته شود و هم مقدّمات خلاصی یوسف زندانی فاطمه (س) را از زندان غیبت فراهم کرده باشد ! و در ضمن خداوند گره از کارش بگشاید .

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قرص مولتی دیلی x بخوانید...