خواص منداب

خواص منداب

خواص منداب

خواص منداب گیاهی علفی و یکساله بوده، متعلق به تیره شب بویان است. شکل ظاهری این گیاه شبیه به ترب و شلغم بوده ولی بر خلاف آنها اگر برگهايش در بين انگشتان فشرده شود، بوي نامطبوع متصاعد میسازد و از آن جهت به آن شلغم روغنی نیز گفته میشود. این گیاه سرشار از انواع ویتامینها به ویژه ویتامین A، C و K است و همچنین شامل مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و فسفر و سرشار از مواد آنتی اکسیدانت است. برای آشنایی بیشتر با خواص دارویی منداب در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

خواص منداب چیست

منداب، مانند بسیاری از سبزیجات دیگری که در خانواده cruciferous جای دارند، حاوی گلوکوزینولات است که مهمترین ماده مغذی می باشد که به نوعی شبیه به داروهای طبیعی سرطان عمل می کند. هنگامی که این گیاه را می خورید، این ترکیبات با آنزیم گوارشی به نام میروسیناز ترکیب شده و به سایر مواد مغذی ضد سرطانی معروف به ایزوتیوسیانات ها تبدیل می شوند.
منداب حاوی مقدار زیادی گوگرد حاوی ایسوتیوسیانات، از جمله سولفورفان و eryucin می باشد. این مواد، مواد گیاهی مشابه چیزی هستند که در کلم قمری و کلم چینی یافت می شوند. این ترکیبات مسئول فعالیت های مبارزه کننده با سرطان هستند. مطالعات بسیاری نشان داده اند که مصرف زیاد سبزیجات خام حاوی این ترکیبات خاص با کاهش خطر ابتلا به سرطان ارتباط قوی دارد.

خواص روغن منداب

ایزوتوسیانات رادیکال های آزاد و سرطان زاهای خطرناک را خنثی می کند. این دو عامل می توانند منجر به آسیب DNA و جهش سلولی شوند. این ترکیبات همچنین مانع تکثیر سلولی و جلوگیری از رشد تومورهای سرطانی می شوند. مطالعات نشان می دهند که خواص منداب و سایر سبزیجات برگ دار سبز ممکن است به خصوص در جلوگیری از سرطان های موثر در مسیر گوارشی مانند سرطان روده بزرگ و مثانه، همراه با سرطان سینه، ریه، مری و پروستات نقش داشته باشند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  گیاه خارمریم

خواص گیاه منداب

خواص منداب می تواند به محافظت از چشم در برابر اختلالات مربوط به سن نقش داشته باشد. زیرا این گیاه یک منبع عالی از آنتی اکسیدان های کاروتنوئیدی محافظتی است. توانایی این ترکیبات ویژه برای جلوگیری از دژنراسیون ماکولا، که یکی از علل اصلی نابینایی در افراد مسن است، مورد بررسی گسترده قرار گرفته است.
منداب یک نوع درمان طبیعی برای دژنراسیون ماکولا است. زیرا حاوی کاروتنوئید هایی مانند بتا کاروتن، لوتین و زاکسنتین است. این ترکیبات برای محافظت از شبکیه، قرنیه و سایر قسمت های ظریف چشم از آسیب UV مفید هستند. بر اساس مطالعات انجام شده، لوتئین و زاکسنتین نور آفتابی که به چشم وارد می شود را جذب می کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

روغن بنفشه پایه زیتون x بخوانید...