خواص پونه

خواص پونه

خواص پونه

پونه گیاه کمیابی نیست و درغذاهای مختلف استفاده می شود و قرنهاست که این ادویه به

عنوان گیاه دارویی کاربرد دارد ، این گیاه انواع بیماریها بخصوص بیماری های عفونی

را درمان می کند.

طبع پونه کوهی گرم و خشک است. طعم پونه کوهی در ابتدا گرم، کاملاً معطر و تقریباً

گس و تلخ است و پس از مدتی ایجاد احساس خنکی می‌کند. ترکیب اصلی موجود در این

گیاه، اسانس روغنی فرار یا روغن منتول است. به علاوه در اعضای این گیاه مقداری

تانن، مواد رزینی و قند نیز وجود دارد و حاوی مقدار زیادی از ویتامین‌هاست.

خواص پونه دم کرده

خواص چای پونه

یکی از بهترین راه های بهره از خاصیت درمانی نوشیدن یک فنجان چای پونه است چای پونه گلو دردحتی گلودرد میکروبی را درمان و با ویروس و عفونت های بدن مبارزه میکند. آنتی اکسیدان موجود در پونه سیستم ایمنی را تقویت می کند و حاوی رزمارنیک اسید و تیمول است. مطالعات نشان داده ترکیبات موجود درپونه با سلولهای سرطانی مبارزه می کند همچنین پونه حاوی کوئرستین است که رشد سلول های سرطانی را کاهش و مرگ سلولی را بهبود می بخشد. برگ ها و گل های پونه و همچنین ساقه های آن می توانند جایگزین مناسبی برای بسیاری از آنتی بیوتیک ها باشند.

خواص پونه کوهی

مصرف خوراکی پونه به درمان بیماری‌های گوارشی کمک می‌کند. همچنین پونه با دفع گازهای انباشته‌ شده در روده به بهبود نفخ شکم کمک می‌کند.

پونه به‌خاطر داشتن مقدار زیادی منتول خاصیت خلط‌آوری دارد و برای کسانی‌که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، مفید است. پونه به تخلیه‌ی ترشحات انباشته‌ شده در ریه‌ها کمک می‌کند. بنابراین برای درمان برونشیت و نیز درمان سرماخوردگی گزینه‌ای مناسب به‌شمار می‌رود.

خواص پونه برای عفونت

یکی دیگر از خواص پونه مبارزه با عفونت‌هاست. بنابراین مصرف آن برای بهبود عفونت‌های مجرای ادراری، کلیه و رحم توصیه می‌شود. مصرف مقادیر اندک روغن پونه به نابودی میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  طرز تهیه و خواص دمنوش زالزالک

استعمال خارجی پونه با خاصیت التیام‌بخشی و ضدعفونی‌کنندگی‌اش به تمیز‌کردن زخم‌ها، پیشگیری از عفونت‌ها و بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فشار خون x بخوانید...