خواص 4 تخمه

خواص 4 تخمه

خواص 4 تخمه


خواص چهار تخمه

اگر می خواهید با خواص 4 تخمه و آثار و فواید آن بیشتر آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا آخر مطالعه کنید. چهارتخمه یکی از دانه های بسیار مقوی است که در طب سنتی نیز بسیار کاربرد دارد.

پیشنهاد: سنجد چه خواصی دارد؟

خواص چهار تخمه برای سرفه

مصرف 4 تخمه و چهار گل برای درمان سرفه مفید است

ابوالحبیب افزود: برای درمان سرفه معمولاً باید فکر کنیم که فرد دارای سرفه خشک و تر است یعنی در طب سنتی باید هر دو نوع را در نظر بگریم و یک داروی عمومی برای فرد تجویز می‌شود و دارویی باید بدهیم که سردی و گرمی را بپوشاند که برای این کار از چهار گل(گل پنیرک، گل بنفشه، گل ختمی، گل نیلوفر یا گل نسترن) و چهار تخمه(قدومه، اسفرزه، بارهنگ، سه‌پستان و تخم مرو) استفاده می‌‌شود که به بیمار هر دو ساعت یک بار داده می‌شود.

وی گفت: برای سرفه درمان‌های دیگری نیز به کار می‌رود مانند بخور چهار تخمه که شبی پنج دقیقه باید انجام شود تا ریه‌ها کاملاً گرم و مرطوب شود البته بیشتر سرفه‌ها منشأ خشکی و سردی دارند به همین ترتیب داروها باید خشکی و سردی را بپوشانند.

چهار تخمه یکی از مهمترین اجزای مشهور گنجینه دارویی مادربزرگان بوده است و پیش از پیدایش داروهای شیمیایی این دارو در تمام خانه ها موجود بود و به علت آسانی استفاده به عنوان آرام کننده سرفه و بازکننده نفس مورد استفاده قرار می گرفت.
دانه های چهار تخمه پس از خیس کردن لعاب فراوان دارد و برای نرم کردن سینه، رفع گلودرد و صاف کردن صدا مفید است. دم کرده این گیاه برای سرماخوردگی و رفع خشونت حلق و حنجره و گرفتگی صدا سودمند است. ضمن آنکه صدا را صاف می کند و سرفه های خونی و خشک را تسکین می دهد. از نظر طبیعت گرم و تر است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  موتور سیکلت سیاه زیر پل

آیا چهار تخمه فقط برای گلو درد است؟

خلط آور، معرق، رفع گریپ و برونشیت. در بهبود بیماریهای سینه و مجاری تنفسی موثر است و خاصیت ضدسرفه دارد.
اثر التیام دهنده و ضدعفونی کننده بر روی غشاء مخاطی دستگاه تنفسی و دستگاه گوارش دارد.

خواص چهار تخمه چیست

 

چهار تخمه ترکیب گیاهان دارویی قدومه، سپستان، بهدانه و بارهنگ است که از قدیم در طب سنتی و بخصوص تاکید افراد مسن برای درمان سرماخوردگی و سرفه توصیه می شود

گرفتگی صدا

 

چهار تخمه به علت داشتن لعاب به نرمی سینه کمک می کند و تورم و گرفتگی صدا را کاهش می دهد، برای این منظور چهار تخمه را در یک قنجان آب جوش ریخته و درب آن را بگذارید تا دم بکشد و لعاب کند.

 

خواص چهارتخمه برای سرفه

 

چهارتخمه دارای خواص ضد التهابی، آنتی باکتریال و ضد ویروسی  است، ورم گلو و عفونت دستگاه تنفسی را کاهش می دهد و منجر به کاهش سرفه می شود

 

یبوست

 

بارهنگ، به دانه و قدومه موجود در چهارتخمه ملین های طبیعی هستند که با افزایش حرکات روده به درمان یبوست و مشکلات گوارشی کمک می کنند

 

سلامت دهان و دندان

 

چهارتخمه برای از بین بردن بوی بد دهان، عفونت و ورم لثه موثر است، می توانید دم کرده چهار تخمه را غرغره کنید تا عفونت کاهش پیدا کند

 

کبد چرب

 

چهارتخمه به دلیل خاصیت سم زدایی قوی  که دارد به درمان کبد چرب و بهبود عملکرد کبد کمک می کند.

 

سلامت دستگاه گوارش

 

دم کرده چهار تخمه در درمان مشکلات گوارشی از قبیل سوزش سر دل و برگشت اسید معده استفاده می‌شود، به دلیل خواص ضد التهابی چهار تخمه، التهابات دستگاه گوارش نیز کاهش پیدا می کند.

 

کاهش وزن

 

فیبر موجود در چهارتخمه منجر به پایداری سطح انسولین می شود که به کاهش اشتها و احساس سیری در بدن کمک می کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص سلکوکسیب

 

خواص 4 تخمه در بارداری

 

چهارتخمه دارای خواص درمانی و ضد التهابی است اما توجه داشته باشید که ترکیبات موجود در چهار تخمه ممکن است باعث سقط جنین یا ایجاد آلرژی شود بنابراین مصرف آن در دوران بارداری بهتر است زیر نظر پزشک انجام شود.

 

درمان سوزش ادرار

 

چهار تخمه به دلیل خواص ضد میکروبی و ضد قارچی , با عفونت های مجاری ادرار مبارزه می کند و سوزش ادرار را درمان می کند.

 

خونریزی ریه

 

بارهنگ موجود در چهارتخمه سرد و خشک است که می تواند برای خونریزی ریه، تنگی نفس و سل موثر باشد، برگ و ریشه تخم بارهنگ اثر نرم کنندگی دارد

 

صاف کردن صدا

 

در زمان حساسیت و سرماخوردی گلو، حنجره و حلق دچار خشونت و گرفتگی می شود، دم کرده چهارتخمه می تواند صدا راف صاف کند و سرفه خونی و خشک را تسکین دهد

 

طرز تهیه

 

می توانید به اندازه 2 الی 4 گرم از چهارتخمه را در یک فنجان آبجوش ریخته و به مدت نیم ساعت بگذارید تا دم بکشید، سپس آنرا صاف کرده و روزی 3 فنجان گرم میل کنید.

خواص 4 تخمه برای سرماخوردگی

چهار تخمه یکی از مهمترین اجزای مشهور گنجینه دارویی مادربزرگان بوده است و پیش از پیدایش داروهای شیمیایی این دارو در تمام خانه ها موجود بود و به علت آسانی استفاده به عنوان آرام کننده سرفه و بازکننده نفس مورد استفاده قرار می گرفت.

دانه های قدومه پس از خیس کردن لعاب فراوان دارد و برای نرم کردن سینه، رفع گلودرد و صاف کردن صدا مفید است. دم کرده این گیاه برای سرماخوردگی و رفع خشونت حلق و حنجره و گرفتگی صدا سودمند است. ضمن آنکه صدا را صاف می کند و سرفه های خونی و خشک را تسکین می دهد. از نظر طبیعت گرم و تر است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انیسون چیست x بخوانید...