درد غدد لنفاوی نی نی سایت

درد غدد لنفاوی

درد غدد لنفاوی نی نی سایت

غدد لنفاوی در توانایی بدن برای مقابله با عفونت ها نقش اساسی دارند. آن ها به عنوان یک فیلتر در بدن عمل می کنند و در به دام انداختن ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا موثر هستند. به غدد لنفاوی متورم که معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود، لنفادنیت گفته می شود. التهاب غدد لنفاوی در برخی قسمت های بدن از جمله گردن، زیر چانه، زیر بغل و کشاله ران دیده می شوند.

التهاب غدد لنفاوی معمولاً در نتیجه عفونت ناشی از باکتری یا ویروس رخ می دهد. در برخی موارد ممکن است التهاب غدد لنفاوی ناشی از سرطان باشد، البته این موارد به ندرت دیده می شود. در بعضی موارد التهاب ناشی از این غدد ممکن است با گذشت زمان و استفاده از کیسه های آب گرم، به خودی خود برطرف شود. اما در صورتی که التهاب ناشی از عفونت باشد، درمان به علت اصلی و نوع عفونت بستگی دارد.

غدد لنفاوی ساختارهای کوچک، نرم، گرد یا بیضی هستند که در سراسر بدن وجود دارند و به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند. لنف یک مایع آبکی است که در رگ های لنفاوی جریان دارد و غدد لنفاوی در نزدیکی این عروق یافت می شود.

غدد لنفاوی حاوی انواع خاصی از سلول های ایمنی هستند. این سلول ها عمدتاً لنفوسیت ها می باشند، پروتئین هایی را تولید می کنند که ویروس ها و میکروب های دیگر را ضبط و با آن می جنگند و ماکروفاژها را از بین می برد. غدد لنفاوی در سراسر بدن قرار دارد. بعضی از آن ها مستقیماً در زیر پوست و برخی دیگر در اعماق بدن هستند. حتی غدد لنفاوی سطحی نزدیک به پوست، معمولاً قابل مشاهده نیستند، ولی با لمس شدن احساس می شوند. غدد متورم یا بزرگ قابل لمس  و مشاهده هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص عرق کشمش برای بدن

تورم غدد لنفاوی گردن با درد نی نی سایت

در واقع آنچه که درباره ورم کردن گردن بایستی بدنید این است که اگرچه بزرگی و تورم اجزای سیستم لنفی، ارتباطی به فوق تخصص غدد ندارد.

علل بزرگی این غده‌ها بسیار زیاد هستند:

هرگونه عفونت میکروبی دهان و دندان‌ها می‌تواند باعث بزرگ شدن گره‌های لنفی در منطقه زیر فک‌ها شود. عفونت‌های حلق و حنجره هم براحتی موجب بزرگ‌شدن گره‌های اطراف گردن شده و بیمار در بسیاری موارد نگران می‌شود و به پزشکان مختلف از جمله فوق‌تخصص غدد مراجعه می‌کند. گره‌های لنفاوی زیر بغل نیز در اثر عفونت‌های دست و پستان بزرگ می‌شوند.

گاهی برخی بیماری‌های میکروبی یا بعضی ویروس‌ها می‌توانند گره‌های لنفی مناطق وسیعی از بدن را متورم کنند. به عنوان مثال تب مالت و سل و ویروسی به نام سیتومگال، توانایی وسیعی در تورم گره‌های لنفی دارند.

بیشترین علت ورم غدد لنفاوی، ابتلا به یک بیماری عفونی به خصوص یک عفونت ویروسی مثل سرماخوردگی است.

از جمله بیماری‌هایی که باعث بزرگ شدن گره‌های لنفی می‌شود، بدخیمی‌ها است. البته توجه به این نکته بسیار مهم است که این بیمارها به عنوان علت بزرگی غده‌های لنفی بسیار کمیاب و در مقابل بیماری‌های خوش‌خیم خیلی شایع هستند.

درد غدد لنفاوی گردن نی نی سایت

برخی بدخیمی‌ها مثل بدخیمی دستگاه لنفاوی و سلول‌های سفید خون موجب بزرگی گره‌های لنفی در خیلی از قسمت‌های بدن شده و این در حالی است که بدخیمی اندام‌های خاص موجب بزرگی غده‌ها در مناطق خاص که شامل ورم کردن گردن نیز می‌شود. به عنوان مثال بدخیمی‌های پستان باعث بزرگی گره‌های زیر بغل می‌شوند و بزرگی گره‌های گردن در اثر بدخیمی حنجره و تیروئید رخ می‌دهد.

عفونت‌های پوست سر، شقیقه، و صورت و نیز عفونت‌های سینوس و گوش باعث تورم غدد لنفاوی می‌شوند. یک جراح سرو گردن همه ی اینها را معاینه کرده و در صورت یافتن عفونت، با آنتی‌بیوتیک مناسب آن را درمان می‌کند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص انتریک کوتد

ورم کلی غدد لنفاوی در سرتاسر بدن می تواند نشان دهنده ابتلا به یک بیماری عفونی مثل ایدز، مونونوکلئوز و یا یک اختلال خودایمنی مثل لوپوس یا آرتریت روماتوئید باشد.

در مجموع باید گفت بزرگی غده‌های لنفی خود خطری ندارد و مهم علت آن است. وظیفه پزشک، پیدا کردن علت بزرگی این اعضاست و با مشخص شدن علت بزرگی این غده‌ها راه درمان نیز مشخص خواهد شد.

درد غدد لنفاوی زیر بغل نی نی سایت

غدد لنفاوی زیر بغل از نظر آناتومیکی در سرطان پستان از اهمیت بالایی برخوردارند. این غدد اغلب در بیمارانی که تحت بررسی سرطان پستان قرار می گیرند، شناسایی می شوند. آن ها همچنین نقش مهمی در مرحله بندی (تعیین میزان) و پیش بینی نتیجه سرطان پستان در حین برداشتن بافت سرطانی از پستان دارند. بسیاری از سرطان ها از جمله لنفوم و لوسمی می توانند باعث بزرگ شدن این غدد لنفاوی شوند. همچنین غدد لنفاوی نیز به دلیل تروما یا عفونت بازو در یک طرف، می توانند واکنش پذیر و بزرگ شوند.

درد غدد لنفاوی کشاله ران نی نی سایت

غدد لنفاوی متورم در کشاله ران ممکن است در افراد جوان طبیعی باشد اما ممکن است این بیماری ناشی از برخی بیماری های مقاربتی، عفونت های موضعی، عفونت های اندام تحتانی (شامل پا و انگشتان پا) یا سرطان های دستگاه تناسلی باشد.

سیستم لنفاوی بدن شبکه ای از اندام ها، عروق و غدد لنفاوی است که در سراسر بدن به خصوص در ناحیه سر و گردن قرار دارند که غدد لنفاوی زیر بغل و ناحیه کشاله ران در بیشتر مواقع ملتهب می شوند. غدد لنفاوی متورم نشان دهنده این است که در جایی از بدن مشکلی وجود دارد.

التهاب غدد لنفاوی ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

 • تب
 • عرق شبانه
 • تورم به اندازه نخود یا لوبیا
 • حساسیت و درد در غدد لنفاوی
 • آبریزش بینی، گلودرد، تب و سایر نشانه های عفونت تنفسی فوقانی
 • تورم عمومی غدد لنفاوی در بدن که می تواند نشان دهنده عفونت مانند HIV یا مونونوکلئوز یا اختلال در سیستم ایمنی بدن مانند لوپوس یا آرتریت روماتوئید باشد.
 • توده های سخت، ثابت، به سرعت در حال رشد، که ممکن است نشان دهنده سرطان یا لنفوم باشد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  مرد قد کوتاه نی نی سایت

در برخی موارد التهاب غدد لنفاوی وقتی که ناشی از یک عفونت جزئی باشد به حالت عادی برمی گردد. اما در صورت بروز علائم زیر بهتر است به پزشک مراجعه کنید:

 • التهاب غدد که با بزرگ شدن آن ها همراه باشد.
 • التهابی که در دو تا چهار هفته از بین نرفته است.
 • التهاب غیرمتحرک که سفت یا لاستیک مانند شده باشد.
 • با تب مداوم، عرق شبانه کاهش وزن غیر قابل توضیح همراه است.

در صورت مشکل در بلع یا نفس کشیدن، سریعا به پزشک مراجعه کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکسترومتورفان x بخوانید...