دوران یائسگی نی نی سایت

دوران یائسگی نی نی سایت

دوران یائسگی نی نی سایت


دوران یائسگی

یکی از دوران های مهم و حساس زندگی خانم ها دوران یائسگی است. که با علایم و شرایط متفاوتی بروز می کند. با هلث کده باشید تا بیشتر راجع به این مطلب بدانیم.

 

یائسگی چیست؟

یائسگی به معنای قطع سیکل قاعدگی به مدت ۱۲ ماه می باشد، که معمولا در دهه چهل و یا پنجاه زندگی خانم ها اتفاق می افتد.یائسگی، روند طبیعی و بیولوژیکی بدن است و با علائمی مانند گرگرفتگی، اختلال خواب و کاهش انرژی همراه می باشد. ایجاد تغییر در سبک زندگی و یا هورمون درمانی به تسکین علائم یائسگی کمک می کند.

پساقاعدگی یا منوپوز یکی از دوره‌های طبیعی زندگی اغلب زنان است که در آن قاعدگی برای همیشه متوقف می‌گردد و آنان دیگر قادر به بچه دار شدن نخواهند بود. پساقاعدگی معمولاً در حدود سن ۴۹ تا ۵۲ سالگی آغاز می‌شود.ولی میتواند در هر سنی اتفاق بیفتد در این زمان تخمدانها به میزان کمتری هورمونهای زنانه، به خصوص استروژن را ترشح کرده و سبب بروز علائم پساقاعدگی می‌شوند. درابتدا عادت ماهیانه نامرتب شده و سپس به‌طور کامل قطع می‌شود. زنانی که به مدت یک سال عادت ماهیانه نداشته باشند پساقاعده محسوب می‌شوند.تغییرات هورمونی در پساقاعدگی ابتدا با افزایش هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) همراه است که در سال‌های بعد منجر به افزایش هورمون لوتئینه کننده (LH) می‌شود مطالعات نشان می‌دهد افزایش FSH در طی یائسگی منجر به کاهش تولید inhibin B (گلیکوپروتئین دایمری که FSH را مهار می کند) می‌شود. بنابراین افزایش FSH به عنوان شاخص اولیه یائسگی (پیری باروری) شناخته می‌شود. علاوه بر تغییرات در سطوح FSH و LH، میزان استروژن تولید شده در دوران یائسگی کاهش چشمگیری دارد .یائسگی با یک سری تغییرات جسمی و روحی همراه است. برخی از علائمی که با یائسگی به وجود می‌آیند مانند گرگرفتگی، تپش قلب، تعریق، اضطراب و بی خوابی در ابتدای یائسگی شدت بیشتری داشته، ولی با گذشت زمان بهبود می‌یابد. بعد از یائسگی خطر ابتلا به مشکلاتی از قبیل پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی وعروقی، بی‌اختیاری ادرار، کم شدن ترشحات زنانه و افسردگی افزایش می‌یابد برداشت تخمدان‌ها طی عمل جراحی منجر به ایجاد یائسگی زود هنگام می‌شود .

یائسگی طبیعی فرایندی تدریجی و شامل چهار مرحله زیر می‌باشد:

1)    پیش از یائسگی: علائم فیزیکی یائسگی سال‌ها قبل از آخرین دوره قاعدگی شروع می‌شود. دوره پیش از یائسگی مرتبط به زنی است که قابلیت باروری، از اولین تا آخرین دوره قاعدگی، دارد.

2)      نزدیک یائسگی یا انتقال یائسگی: این دوره اشاره به سال‌های بلافاصله قبل از یائسگی دارد که متوسط مدت زمان این دوره تقریباً چهار سال است. در طی این مدت، تخمدان‌ها به تدریج آزاد کردن تخمک و تولید استروژن و هورمون های دیگر (پروژسترون، آندروژن، تستوسترون) را متوقف می‌کنند. در سال‌های قبل از قاعدگی آخر نوسانات هورمونی و بی نظمی در قاعدگی اتفاق می‌افتد. در بعضی موارد، میزان استروژن ممکن است بالاتر باشد، که ممکن است علائم مشابه سندرم پیش از قاعدگی (PMS)را ایجاد کند. در قبل و بعد از آخرین قاعدگی زمانی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، ممکن است نشانه هایی از قبیل گرگرفتگی، خشکی واژن و نوسانات خلقی مشاهده شود. اگرچه این دوره متمرکز بر تغییرات عملکردی در سیستم تولیدمثلی می‌باشد ولی با این حال، علائم این دوره به طور عمده به صورت طبیعی عصبی هستند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  قرص انتریک کوتد

3)    یائسگی : یائسگی به یک رویداد خاص یعنی زمان آخرین قاعدگی فرد، اشاره می‌کند. یائسگی را زمانی که قاعدگی به مدت ۱۲ ماه متوالی در صورتی که در غیاب علل دیگر اتفاق نیفتد می‌توان تایید کرد.

4)    یائسه شدن یا پس از یائسگی: این دوره بعد از آخرین قاعدگی شروع می‌شود و تا آخر زندگی فرد ادامه می‌یابد. اگرچه علائم یائسگی پس از یک یا دو سال به تدریج کاهش می‌یابد اما فرد یائسه در معرض خطر عوارض طولانی مدت یائسگی مرتبط با سطوح پایین‌تر استروژن می‌باشد. از جمله این عوارض بالقوه در زنان بعد از یائسگی پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی عروقی می‌باشد.

 

تعریف بالینی دوره نزدیک یائسگی

تعریف بالینی دوره نزدیک یائسگی متمرکز بر تغییرات عملکردی در سیستم تولیدمثلی می‌باشد ولی با این حال، علائم این دوره به طور عمده به صورت طبیعی عصبی هستند. شرایط چندگانه‌ایی که در طول دوره نزدیک یائسگی ظاهر می‌شوند مانند بی‌خوابی، افسردگی، شکایت‌های ذهنی و کاهش شناختی با افزایش خطر بیماری‌های عصبی، به خصوص بیماری آلزایمر همراه است. بیماری های چندگانه تحلیل برنده عصبی، از جمله بیماری آلزایمر و مالتیپلکس اسکلروزیس (MS)، در زنان یائسه نسبت به زنان در قبل از یائسگی شایع‌تر می‌باشد. اکثر زنان از دوره نزدیک یائسگی بدون اثرات نامطلوب دراز مدت عبور می‌کنند؛ با این حال، بخش قابل توجهی از زنان از این گذار با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های عصبی روبه‌رو می‌شوند. دوره نزدیک یائسگی با تغییرات شدید در علائم عصبی شناخته شده است که این امر با کاهش متابولیسم گلوکز در مغز همراه می‌باشد.

کاهش استروژن در یائسگی و به تبع آن افزایش استرس اکسیداتیو در بدن از جمله مغز ریسک ابتلا به بیماری‌های اختلال عصبی مختلف از جمله بیماری آلزایمر را در زنان یائسه افزایش می‌دهد.

 

تعریف بالینی دوره نزدیک یائسگی

تعریف بالینی دوره نزدیک یائسگی

مطالب تصادفی برای شما:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت علائم بارداری پوچ

علائم  یائسگی

معمولا پیش از شروع یائسگی، شاهد بروز علائم زیر خواهیم بود:

 • سیکل قاعدگی نامنظم
 • خشکی واژن
 • گرگرفتگی
 • تعریق شبانه
 • اختلالات خواب
 • تغییرات خلق و خو
 • افزایش وزن و کاهش سرعت متابولیسم
 • نازک شدن تارهای مو
 • خشک شدن پوست
 • کاهش حجم سینه ها

تغییر در میزان خونریزی در هر خانمی متفاوت است.

قطع خونریزی قبل از یائسگی کاملا طبیعی است و معمولا به این صورت است که عادت ماهانه نامنظم و یک ماه در میان و یا چند ماه در میان اتفاق می افتد. فاصله بین هر سیکل کوتاه و نزدیک به هم می باشد. جالب است بدانید که در چنین شرایطی، احتمال بارداری نیز وجود دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بهتر است در دوران یائسگی و پیش از آن تحت نظر متخصص زنان باشید. معمولا با افزایش سن، تست های غربالگری مانند کولونوسکوپی، ماموگرافی و اندازه گیری سطح تری گلیسیرید نیاز می باشد. ممکن است تست های دیگری مانند تست تیروئید (در صورت داشتن سابقه)، معاینات سینه و لگن نیز از سوی پزشک تجویز شود.

در صورت مشاهده خونریزی از واژن بعد از یائسگی حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

علت یائسگی

 • کاهش طبیعی سطح هورمون ها. معمولا از سی سالگی به بعد، تولید هورمون های استروژن و پروژسترون در بدن کاهش می یابد، این دو هورمون مسئول تنظیم سیکل قاعدگی هستند. با کاهش سطح این هورمون ها از قدرت باروری نیز کاسته خواهد شد.

در چهل سالگی، ممکن است سیکل قاعدگی کوتاه، بلند و یا سنگین تر از قبل شود.

از پنجاه سالگی به بعد، تولید تخمک از تخمدان و در نتیجه، سیکل قاعدگی نیز  متوقف خواهد شد.

 • هیسترکتومی. در هیسترکتومی، رحم برداشته می شود. با این که سیکل قاعدگی قطع می شود، اما آزاد شدن تخمک از تخمدان ها و تولید هورمون های استروژن و پروژسترون ادامه دارد.

اما در صورتی که با انجام جراحی، تخمدان و رحم در آورده شود، یائسگی اتفاق خواهد افتاد. سیکل قاعدگی قطع، و علائمی مانند گرگرفتگی و یا سایر علائم یائسگی ظاهر می گردد.

 • شیمی درمانی و یا رادیوتراپی. شیمی درمانی و رادیوتراپی که راه های درمان سرطان هستند، می توانند باعث یائسگی و بروز علائم مربوطه مانند گرگرفتگی در طول درمان شوند. قطع خونریزی در طول درمان دائمی نیست و احتمال باروری وجود دارد، به همین خاط پیشگیری از بارداری توصیه می شود.
 • نارسایی تخمدان ها. حدود یک درصد خانم ها قبل از چهل سالگی یائسه می شوند. یائسگی ناشی از نارسایی تخمدان ها، زمانی اتفاق می افتد که تخمدان ها قادر به تولید سطح کافی و طبیعی هورمون های جنسی نیستند. در اکثر خانم ها، هورمون درمانی تا زمان سن واقعی یائسگی و جهت محافظت از مغز، قلب و استخوان ها توصیه می شود.
قطع خونریزی قبل از یائسگی کاملا طبیعی است و معمولا به این صورت است که عادت ماهانه نامنظم و یک ماه در میان و یا چند ماه در میان اتفاق می افتد.

عوارض یائسگی

بعد از یائسگی، احتمال بروز برخی شرایط پزشکی افزایش می یابد، از جمله:

 • بیماری های قلبی و رگ های خونی. با کاهش سطح هورمون استروژن، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی افزایش می یابد. بیماری قلبی، عامل اصلی مرگ و میر در مردان و زنان می باشد. به همین خاطر، پرداختن به ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم و وزن بدنی متعادل بسیار تاکید می شود.
 • پوکی استخوان. یائسگی باعث می شود تا استخوان ها ضعیف، شکننده و حساس در برابر شکستگی شوند. اوایل یائسگی، از چگالی استخوان ها کاسته می شود و احتمال پوکی استخوان نیز افزایش می یابد.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  ضد آفتاب چی خوبه نی نی سایت

پوکی استخوان عمدتا در نواحی مانند کمر، ستون فقرات و مفصل ران مشاهده می شود.

 • بی اختیاری ادرار. با کاهش الاستیسیته بافت واژن و پیشابراه، نیاز فوری فرد به دفع ادارار که اصطلاحا بی اختیاری ادارار نام دارد، افزایش می یابد. بی اختیاری در شرایطی مانند سرفه، عطسه و یا بلندکردن اجسام سنگین تشدید می یابد.

انجام تمرینات کگل و استحکام عضلات کف لگنی، از جمله روش های موثر در تسکین علائم بی اختیاری می باشد. هورمون درمانی، از دیگر درمان های موثر در تغییرات واژن است که بر روی بی اختیاری نیز تاثیر می گذارد.

 • عملکرد جنسی. خشکی واژن، نتیجه کاهش رطوبت و الاستیسیه بافت می باشد که می تواند منجر به بروز درد و خونریزی حین رابطه جنسی شود. کاهش میزان حساسیت می تواند باعث کاهش میل جنسی نیز شود.
 • افزایش وزن. معمولا بعد از یائسگی و با کاهش سرعت متابولیسم بدن، شاهد افزایش وزن در خانم ها هستیم. به همین دلیل بهتر است خانم ها در این دوران وعده های غذایی کمتر و در مقابل تحرک بدنی بیشتری داشته باشند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نی نی سایت یائسگی زودرس x بخوانید...