رفتینگ چیست

رفتینگ چیست

رفتینگ چیست

فتینگ یا قایق سواری در رودخانه های خروشان، یک ماجراجویی گروهی است که توسط یک راهنما در رودخانه های روان و خروشان سراسر جهان برگذار می شود. این ورزش معمولا چیزی بین دو تا سه ساعت به طول می انجامد که در آن شما گاهی به پارو زدن نیاز پیدا می کنید اما در بیشتر مواقع این جریان آب است که شما را به جلو می کشاند.

رفتینگ چیست

به طور ساده می توان گفت که قایق رفتینگ یا رفت یک قایق بادی بزرگ است. آنها در اندازه های مختلف ۴ تا ۱۸ نفره وجود دارند، در بعضی از رفت ها بر اساس رودخانه و شدت خروشانی آن افراد معمولا، ۶، ۸ و ۱۰ نفره تقسیم می شوند اما بعضی از آن ها نیز هستند که قایق هایی با ظرفیت بیشتر را استفاده می‌کنند. رفت های مدرن معمولا طوری ساخته می شوند که به خودی خود آب ریخته در قایق را بر اثر تکان های شدیدی که در طول مسیر اتفاق می افتد بیرون بریزند. آن ها همچنین از جنس های مقاومی ساخته می شوند که وقتی با سنگ ها و صخره ها برخورد می کنند، صدمه نبینند

معنی رفتینگ چیست

در ورزش رفتینگ عوامل یک تیم واحد هستند که آنها مسئول هماهنگی حرکت قایق هستند. هر یک از اعضا معمولا متخصص ورزش های آبی است. آن ها معمولا به رودخانه بسیار مسلط هستند و نقاطی را که به پارو زدن یا کارهای تخصصی دیگر نیاز است را به خوبی می شناسند.

۲- در سفرهای رفتینگ، عوامل گاهی فقط برای آموزش می آیند و مسافرانی که به آب وارد می شوند نیاز به یک راهنمای با تجربه یا کاپیتانی که قایق را در اختیار بگیرد دارند. مسافران به هم کمک می کنند تا دستورات راهنما را انجام دهد. اصطلاحات خاصی در رابطه با راندن قایق وجود دارد که همگی قبل از شروع رفتینگ، آموزش داده می شوند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت طلا بخرم

ورزش رفتینگ چیست

وظیفه اصلی راهنما، برقراری امنیت است. کار آن ها راهنمایی مسافران برای انجام مجموعه ای از نکات امنیتی در داخل قایق و در رودخانه مانند طریقه شنا در آب در صورت افتادن داخل رودخانه، به خاطر سپردن نحوه پارو زدن و دستورات دیگر می باشد. راهنما همچنین وظیفه دارد که به اصطلاح رودخانه را زودتر بخواند و در جا تصمیم بگیرد که کدام مسیر ها بهتر است و از چه مسیرهایی می توان هیجان بیشتر و البته امن تری تجربه کرد. راهنمایان رفتینگ معمولا بسیار خلاق هستند و شخصیت مهربان و البته پر جذبه ای دارند.

تجهیزات قایقرانی برای مسافران شامل جلیقه نجات، لباس های مخصوص، کلاه ایمنی و یک پارو می شوند. تجهیزات مورد نیاز راهنما نظیر قایق، طناب، دستگاه ارتباطی، سوت، چاقوی رودخانه، جلیقه نجات، کیف کمک های اولیه و پاروی بزرگی می باشند.

رفتینگ ارمند چیست

افرادی که به رودخانه خوانی واقف هستند

یا به اصطلاح عامیانه تر به آن ها بلد رودخانه می گویند

دارای مهارت هایی هستند که با تمرین مداوم به دست آورده اند.

رودخانه دارای ویژگی های بسیاری (حجم آب،

فرود عمودی، موانع، آوار، سنگ ها، سنگ های کم عمق،

سوراخ ها، امواج و غیره) است که امواج را تشکیل می دهند.

رودخانه های مناسب رفتینگ دارای موج هایی هستند که از ۱ تا ۶ درجه بندی می شوند

که کم خطر ترین آن ۱ و پرخطرترین ۶ است.

کار راهنمای این است که در رودخانه به طوری حرکت کند که

علاوه بر هیجانی که مسافران انتظار دارند، بتواند امن ترین مسیر را انتخاب کند.

قایق رفتینگ چیست

رفتینگ زیر شاخه گردشگری هم قرار می‌گیرد، بنابراین می‌تواند از فعالیت‌هایی باشد که افراد به خاطرش سفر کنند. در ایران هم مثل باقی نقاط جهان، چند سالی است تورهای رفتینگ برگزار می‌شود. لازم است بدانیم که رفتنیگ فعالیتی نیست که خودمان بدون تخصص و مهارت لازم قادر به انجام آن باشیم و حتما نیاز به راهنمای متخصص دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ضایع شدن شوهر نی نی سایت

در سفرهای ماجراجویانه، تخصص اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا کوچک‌ترین بی‌احتیاطی‌ها و ناآگاهی‌ها ممکن است به قیمت جان انسان‌ها تمام شود.

در تور رفتینگ، ممکن است راهنما به مسافران نکات ابتدایی و کلی را بگوید

ولی به هر حال مسافرند و در شرایط بحرانی،

مهارت نجات خود و دیگران را ندارند بنابراین حساسیت بیشتری دارد.

منظور از رفتینگ چیست

راهنمای تخصصی رفتینگ باید بداند چه زمانی در چه مکان و فصلی تور را اجرا کند، زیرا در همه آب‌های خروشان و همه فصل‌ها این کار ممکن نیست. لذا باید بتواند رفتار آب را پیشبینی کند و مسیرها را بشناسد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

لازم است قبل از ثبت نام در تور رفتینگ، حتما نسبت به دانش و مهارت راهنما اطمینان حاصل کنید، زیرا به دلیل هیجان‌انگیز بودنش عده‌ای حاضرند پول کمتری پرداخت کنند امّا حتما آن را تجربه کنند! در چنین سفرهایی باید جانب احتیاط را رعایت کرد تا هنگام سفر خیالتان از همه چیز راحت باشد. پس اگر قصد داشتید این فعالیت هیجان انگیز را تجربه کنید، حتما در تورهای مراکز معتبر و افراد متخصص شرکت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جراحی اسلیو معده x بخوانید...