رژیم کتوژنیک و عوارض آن

رژیم کتوژنیک و عوارض آن

رژیم کتوژنیک و عوارض آن

همانطور که از نام آن پیداست این رژیم سبب تولید کتون در بدن می گردد. کتون ها زمانی در بدن تولید می گردند که مقدار کمی کربوهیدرات وجود دارد و بدن لازم است انرژی خود را از شکستن اسیدهای چرب بدست آورد. رژیم کتو براساس مقدار بسیار کم کربوهیدرات و مقدار زیاد اسید چرب شناخته میشود. به طور تقریبی این رژیم شامل 75 درصد چربی – 20 درصد پروتئین و تنها 5 درصد کربوهیدارت می باشد.

هدف هر رژیم کتوژنیکی این است که بدن از این طریق وارد پروسه تولید کتون گردد. بدن به طور معمول از گلوکز برای دریافت انرژی استفاده می نماید. گلوکز نوعی کربوهیدارت است که از شکر و غذاهای حاوی نشاسته بوجود می آید. وقتی بدن به مقدارکافی برای تولید انرژی گلوکز نداشته باشد فرآیند سوخت و ساز چربی های ذخیره شده آغاز می گردد در نتیجه کتونها در بدن تولید می گردند که نوعی اسید هستند.

نگرانی های تغذیه ای در حوزۀ رژیم کتو چیست؟

1- مهم ترین نگرانی ای که در بین متخصصان بهداشت در حوزۀ رژیم کتوژنیک وجود دارد این است که دریافت این چنینی چربی های ناسالم در طولانی مدت تأثیرات منفی بسیاری بر روی بدن بگذارد.

2- برنامه غذایی در رژیم کتو به گونه ای است که میزان مواد غذایی ای از قبیل میوه ها، سبزیجات، غلات و حبوبات در آن بسیار اندک است. مصرف نکردن طولانی مدت این مواد غذایی موجب می شود بدن به میزان کافی فیبر، ویتامین های معدنی، مواد معدنی و فتوشیمیایی را که فقط در این مواد وجود دارند دریافت نکند و همین مسئله در دراز مدت موجب بروز مشکلات و بیماری هایی مثل ریزش استخوان ها، ضعیف شدن سیستم دفاعی بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های مزمن بشود.

سایر عوارض جانبی رژیم کتوژنیک برای لاغری عبارت است از:

  • بوی بد دهان
  • خستگی های مفرط
  • یبوست
  • چرخه های نامنظم قاعدگی
  • کاهش میزان تراکم استخوان ها
  • بروز مشکلاتی در حوزۀ خواب و اختلال آن
بیشتر بخوان بیشتر بدان  رژیم اتکینز

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کراس فیت چیست؟ x بخوانید...