زولپیدم چیست

زولپیدم چیست

زولپیدم چیست

زولپیدم چیست یا امبین نوعی داروی خواب‌آور و آرام‌بخش است که در دسته داروهای غیر بنزودیازپین قرار می‌گیرد، و بیشتر در درمان کوتاه‌مدت بی‌خوابی استفاده می‌شود. تأثیر پزشکی مشابه با داروهای بنزودیازپین‌ها دارد ولی خطرات و عوارض آنها را ندارد.

با این‌حال خود زولپیدوم نیز می‌تواند موجب اعتیاد مصرف‌کننده شود.

اعتیاد به دارو در کمتر از دوهفته ایجاد می‌شود ولی زمانی فرد متوجه اعتیاد خود می‌شود که دارو را قطع کرده و دیگر نمی‌تواند

بخوابد و با عوارض آن مواجه می‌شود.

زولپیدم چیست

قرص زولپیدم برای درمان برخی اختلالات خواب (بی‌خوابی) در بزرگسالان تجویز می‌شود. این دارو به بیمار کمک می‌کند تا سریع‌تر به خواب برود و در نتیجه استراحت شبانه بهتری را تجربه کند.

زولپیدم جزء دسته دارو‌های آرام‌بخش و خواب آور است که تاثیر آن بر سیستم عصبی مغز به گونه‌ای است که باعث کاهش

اضطراب و ایجاد حس آرامش در فرد می‌شود.

قرص زولپیدم چیست

افرادی که مدت زیادی قرص زولپیدم مصرف می‌کنند، در ابتدا تحمل بدنشان نسبت به اثر آن بالا می‌رود و مجبور می‌شوند مقدار بیشتری از دارو را برای تجربه همان اثر قبلی مصرف کنند. همچنین مصرف‌کنندگان بعد از مدتی دیگر نمی‌توانند مصرف آن را به راحتی ترک کنند و در صورتی که دارو را برای مدتی مصرف نکرده باشند، دچار علائم ناخوشایند و آزاردهنده خماری می‌شوند.

بیشتر بدان، بیشتر بخوان

عوارض زولپیدم چیست

یکی از نشانه‌های اعتیاد به زولپیدم این است که بیمار پس از قطع مصرف، در چند شب نخست توقف مصرف دارو با عوارض ناخوشایندی روبه‌رو می‌شود. از عوارض قطعی آن این است که فرد به سختی به خواب می‌رود یا در طول شب از خواب بیدار

می‌شود.

قطع مصرف این دارو با طیف وسیعی از علائم دیگر نیز همراه است؛ این علائم نشان دهنده ایجاد وابستگی به دارو است. شایع‌ترین علائم ناشی از قطع مصرف زولپیدم به شرح زیر است:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  شربت پدی کاف چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ترک ناگهانی قرص زولپیدم نیز مانند قطع مصرف بنزودیازپین با خطر تشنج همراه است.

تشنج عارضه بسیار خطرناکی است، بنابراین بیمارانی که مدتی طولانی زولپیدم مصرف کرده‌اند، باید ترک اعتیاد به این داروی

خواب‌آور را تحت نظر پزشک انجام دهند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زولپیدم چیست x بخوانید...