زولپیدم 10

زولپیدم 10

زولپیدم 10

بی خوابی یا کم خوابی مشکلی رایج می باشد که معمولا مقطعی و موقت رخ می دهد.
به صورت عمومی، اختلالات خواب می تواند ناشی از اشکال در به خواب رفتن یا کاهش مدت خواب عمیق و طولانی در شب باشد.
اولین گام در جهت رفع بی خوابی، تغییر سبک زندگی و رعایت بهداشت خواب ( به موقع به رختخواب رفتن، عدم استفاده از وسایلی که نمایشگر نوری دارند مانند موبایل تلویزیون و…) می باشد.

مصرف قرص های خواب آور مانند زولپیدم در مراحل آخر و در صورت عدم رفع مشکل توصیه می گردند و همچنین این داروها معمولا برای مدتی کوتاه جهت تنظیم خواب تجویز می شوند.

زولپیدم متعلق به دسته داروهایی به نام داروهای گروه z می باشد. این دارو با تسریع القای پیام خواب به مغز ، به خواب رفتن فرد را تسهیل می نماید.
زولپیدم با کاهش زمان به خواب رفتن و افزایش زمان خواب شبانه، می‌تواند کیفیت خواب شبانه را بهبود بخشد. این دارو به صورت معمول بیشتر از ۲ تا ۴ هفته تجویز نمی‌شود زیرا در صورت مصرف طولانی مدت در بدن فرد، ایجاد وابستگی می نماید و ممکن است در طولانی مدت اثرات مطلوب دارو بر روی خواب نیز کاهش یابد.

زولپیدم 10 برای چیست

در هنگام مصرف این دارو فرد باید خواب شبانه کامل داشته باشد (۸ ـ ۷ ساعت) تا از بروز مشکلات حافظه‌ای اجتناب شود.

وجود مشکلات پزشکی مانند افراط در نوشیدن الکل، وابستگی یا استفاده نادرست از دارو یا داشتن سابقه آن، ابتلا به آمفیزم، آسم، برونشیت یا دیگر بیماری‌های مزمن ریوی، ابتلا به افسردگی، توقف موقتی تنفس هنگام خواب، بیماری‌های کلیوی یا کبدی ممکن است اثرات زولپیدم را تحت تأثیر قرار دهد. در صورت ابتلا به هر یک از اینها پزشک را مطلع سازید.

زولپیدم را می‌توان با معده پر یا خالی مصرف نمود. چنانچه این دارو با معده خالی مصرف شود سریع‌تر اثر می‌نماید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  آب آوردن ریه

زولپیدم را فقط قبل از رفتن به رختخواب و وقتی آماده خوابیدن هستید مصرف نمایید. این دارو خیلی سریع اثر می‌کند.

چندین شب بعد از قطع مصرف این دارو ممکن است مشکلاتی در به خواب رفتن داشته باشید که بعداً برطرف می‌شود.

زولپیدم 10 عوارض

هر دارو به موازات اثر درمانی مطلوب ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز شود. اگر چه تمام این عوارض در یک فرد دیده نمی‌شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر به پزشک مراجعه کنید:

عوارض با شیوع کم: بی‌قراری، عدم تعادل و لرزش، پریشان حالی (بیشتر در سالمندان) و افسردگی

عوارض نادر: سرگیجه، اغتشاش شعور، ضعف، افتادن (بیشتر در سالمندان)، تپش قلب، خارش پوستی، اثرات روانگردان (دیدن، شنیدن و لمس کردن چیزهایی که وجود ندارند)، پف کردن صورت، ایجاد مشکلاتی در خواب، هیجان غیر معمول، عصبی شدن، کج خلقی، خرخر کردن یا مشکلات تنفسی.

زولپیدم 10 میلی

عوارض جانبی زیر نیز ممکن است رخ دهند که نیاز به توجه پزشکی ندارند. این موارد ممکن است با ادامه مصرف دارو خود به خود از بین بروند اما در صورتیکه ادامه پیدا کردند یا آزار دهنده شدند باید به پزشک مراجعه کرد:

دردهای شکمی یا درد معده، خواب‌آلودگی در طول روز، دوبینی یا مشکلات بینایی دیگر، خشکی دهان، احساس بیماری یا ناراحتی عمومی، سر درد، مشکلات حافظه، حالت تهوع، کابوس شبانه یا خوابهای غیر معمول. بعد از قطع استفاده از دارو ممکن است بدن احتیاج به یک دوره زمانی داشته باشد تا خود را با شرایط جدید سازگار نماید. طول این دوره زمانی بستگی به مقدار داروی مصرفی و مدتی که از این دارو استفاده شده است دارد. در طول این مدت در صورت برخورد با هر یک از عوارض زیر پزشک را مطلع سازید:

احساس ناراحتی یا انقباض در معده یا ناحیه شکمی، آشفتگی و پریشانی، عصبی شدن یا احساس درد، تشنج، گر گرفتگی، اغتشاش شعور، گرفتگی ماهیچه، حالت تهوع، تعرق، لرزش، گریه‌های غیر قابل کنترل، خستگی یا ضعف غیر معمول، استفراغ، بدتر شدن مشکلات روحی و احساسی.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت از خودم بدم میاد

10 قرص زولپیدم

-به طور معمول یک قرص (۱۰ میلی گرم یا ۵ میلی گرم )پیش از رفتن به رختخواب تجویز می‌گردد. از مصرف بیشتر از یک نوبت در یک شب خودداری نمایید. در صورتی که سن شما بالای ۶۵ سال می باشد، احتمالاً پزشک مقدار کمتر (قرص ۵ میلی گرم) را برای شما تجویز می نماید.
-زولپیدم را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. ممکن است این دارو تنها برای ۲ تا ۳ شب در هفته و یا هر شب برای شما تجویز شده باشد. لذا دستور و دوره ی مصرف را دقیق از پزشک یا داروساز خود سوال فرمایید.

قرص زولپیدم 10 میلی گرم

-در صورت بارداری، اقدام به بارداری یا شیردهی پزشک خود را در جریان قرار دهید.
-در صورتی که سابقه هرگونه مشکل تنفسی و یا  قطع تنفس در خواب دارید، حتماً پزشکتان را مطلع نمایید.
-در صورتی که مبتلا به اختلال عضلانی میاستنی گراویس و یا هرگونه ضعف عضلانی خصوصاً ضعف ماهیچه های تنفسی میباشید، پزشک را در جریان قرار دهید.
-در صورت وابستگی به هر نوع دارو یا الکل پزشک را مطلع نمایید.
-در صورت ابتلا به افسردگی یا سابقه ی اختلالات خلقی،مشکلات کلیوی و کبدی حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.
-چنانچه به زولپیدم یا سایر داروهای مشابه آن حساسیت دارید، پزشک را مطلع نمایید.
-لیست کلیه ی داروهای مصرفی خود را در اختیار پزشک داروساز قرار دهید تا در صورت وجود تداخلات دارویی معنی‌دار، اقدامات لازم صورت گیرد.

قرص زولپیدم 10 برای چیست

داروی زولپیدم برای درمان مشکلات خواب در بزرگسالان (بی خوابی) تجویز می شود. اگر برای خوابیدن دچار مشکل هستید، این دارو به شما کمک می کند سریعتر بخوابید.

زولپیدم به گروهی از داروها به نام داروهای آرام بخش – خواب آور تعلق دارد. این دارو روی مغز تاثیر گذاشته و اثرات آرام بخش همراه دارد. داروی زولپیدم معمولا برای دوره درمان کوتاه مدت، 1 تا 2 هفته، مصرف می شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  زاکسیم 400

با مصرف طولانی مدت ، زولپیدم می تواند بر مغز تأثیر بگذارد.

زولپیدم باعث ایجاد مشکلات روانی در طولانی مدت می شود ، از جمله:

  • اضطراب
  • پرخاشگری
  • اختلال در حافظه و گیجی.
  • احساس جدا شدن از بدن.
  • توهم بینایی یا شنوایی
  • تشدید افسردگی.
  • افکار خودکشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زاکسیم x بخوانید...