زیتروماکس

زیتروماکس

زیتروماکس

زیتروماکس نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها مانند عفونت های تنفسی، عفونت های پوستی، عفونت گوش و بیماری های منتقل شونده از راه جنسی مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی موارد استفاده از این دارو شامل برونشیت، سینوزیت، پنومونی، فارنژیت، عفونت لوزه، عفونت پوست و عفونت ناحیه تناسلی می شود. توجه داشته باشید که شربت زیتروماکس، عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی را درمان نخواهد کرد. این دارو به صورت قرص و با نام دیگر آزیترومایسین در دسترس است.

زیتروماکس برای کودکان

عفونت مشکل شایعی است که در قسمت های مختلف بدن و در هر سنی ممکن است بروز کند. یکی از عفونت های شایعی که معمولا در فصول سرد سال افراد زیادی را درگیر می کند، عفونت ریه است. این بیماری در تنفس طبیعی اختلال ایجاد کرده و موجب بروز سرفه های شدید و تنگی نفس می شود.

به جز دستگاه تنفسی، عفونت های باکتریایی دیگر ارگان های بدن مثل گوش، دستگاه تناسلی، پوست و… را هم می توانند درگیر کنند. در برخی مواقع عفونت تا حدی پیشرفت کرده است که بدون استفاده از آنتی بیوتیک های مربوطه قابل درمان نیست. در این شرایط پزشک با توجه به ضعف و شدت بیماری، داروی مناسب را برای بیمار تجویز می کند. یکی از این آنتی بیوتیک ها شربت زیتروماکس است که در ادامه قصد داریم با موارد مصرف و همچنین عوارض احتمالی آن آشنا شویم

زیتروماکس 300

موارد کاربرد داروی شربت زیتروماکس ۲۰۰ (آزیترومایسین )

عفونت مجاری تنفسی فوقانی شامل اوتیت مدیا ،سینوزیت ، فارنژیت

عفونت مجاری تنفسی تحتانی شامل برونشیت و پنومونی

عفونتهای حفره دهان و دندان ها

عفونت های پوست و بافت نرم

برونشیت

سینوزیت

پنومونی سرپایی ( سینه پهلو )

فارنژیت

عفونت لوزه

عفونت پوست

عفونت بافت نرم

عفونت ناحیه تناسلی ناشی از کلامیدیا

زیتروماکس برای نوزادان

برای اطفال کمتر از پانزده کیلو ده میلی گرم به ازای هر کیلو روزانه یک بار تا سه روز

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نی نی سایت گلیسیرین

برای پانزده تا بیست و پنج کیلو ٢٠٠ میلی گرم معادل ۵ میلی لیتر روزانه یک بار تا سه روز

برای بیست و شش تا سی و پنج کیلو ٣٠٠ میلی گرم معادل ٧/۵ سی سی تا سه روز روزی یک بار

برای ٣۶ تا ۴۵ کیلو وزن ۴٠٠ میلی گرم معادل ١٠ سی سی به مدت سه روز هر روز یک وعده

با توجه به کاهش جذب دارو با یون کلسیم و سایر املاح بهترین زمان مصرف یک ساعت قبل غذا یا دو ساعت بعد از غذا می باشد

نکته قابل توجه در خصوص اشکال شربت زیتروماکس ۲۰۰ (آزیترومایسین ) دو شکل ٢٠٠ و ٣٠٠ است

اما دوز هر دو یکی هست و فقط حجم پودر و سوسپانسیون حاصله یکسان است به زبان دیگر تنها تفاوت زیتروماکس ٢٠٠ و ٣٠٠ در حجم نهایی سوسپانسیون حاصله است به طوریکه زیتروماکس ٢٠٠ حاصل ١۵ سی سی سوسپانسیون است شامل سه دوز پنج سی سی و درنمونه ٣٠٠ حاوی سه دوز ٧/۵ سی سی است

زیتروماکس ۳۰۰

آزیترومایسین در درمان عفونت های مجاری تنفسی، التهاب گوش میانی، عفونت های پوست و بافت های نرم، عفونت های تناسلی بدون عواقب کلامیدیایی و التهاب غیر گنوکوکی پیشابراه مصرف می شود.

مکانیسم اثر:
سنتز پروتئین وابسته به RNA در مرحله افزایش طول زنجیره را مهار می کند؛ به زیرواحد ۵۰S ریبوزومی متصل می شود که باعث مهار ترانس پپتیداسیون می شود. این دارو روی سنتز نوکلئیک اسید اثری ندارد. در فاگوسیت ها و فیبروبلاست ها غلظت پیدا می کند؛ مطالعات in vivo نشان می دهد این افزایش غلظت در فاگوسیت ها می تواند در توزیع دارو به بافت های دچار التهاب کمک کند.

زیتروماکس اس دی

این دارو برای تمام دوره تجویز شده ، مصرف کنید . علائم شما ممکن است قبل از اینکه عفونت به طور کامل از بدن شما پاک شود ، بهبود یابد پس به محض احساس بهبودی مصرف دارو را قطع نکنید . نیمه تمام گذاشتن دوره درمان ممکن است خطر ابتلا به عفونت مقاوم به آنتی بیوتیک را افزایش دهد . زیترومکس یک عفونت ویروسی مانند آنفلوآنزا یا سرماخوردگی را نمی تواند درمان کند.

زیتروماکس 200

برای درمان جوش معمولا درمان با استفاده از زیتروماکس 500 میلی گرم در روز اول آغاز شده و در روزهای بعدی به 250 میلی گرم کاهش می یابد.در صورت مقاومت جوش به درمان می توان این میزان را به 500 میلی گرم روزانه به مدت 5 روز ادامه داد . در هر صورت افزایش دوز زیتروماکس تاثیر محسوسی در درمان جوش صورت نداشته و بهتر است از دوزهای پایین استفاده شود . در صورتی که جوش های صورت در زمان مصرف زیتروماکس بهبود یافت ، مصرف دارو را قطع نکنید و دوره درمان را تا آخر ادامه دهید .

زیتروماکس ویکی پدیا

اگر شما نشانه هایی از یک واکنش آلرژیک به آزیترومایسین مانند : راش پوستی یا کهیر ( با یا بدون تب یا درد مفاصل ) ؛ اشکال در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو ، را مشاهده کردید، با اورژانس پزشکی تماس بگیرید .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سن یائسگی نی نی سایت

در موارد نادر، ممکن است آزیترومایسین باعث یک واکنش شدید پوست شود که اگر به دیگر قسمت های بدن گسترش یابد ، می تواند کشنده باشد . اگر شما یک راش یا بدتر شدن پوست را با تب، تورم غدد، علائم آنفلوانزا، یا سوزن سوزن شدن شدید یا بی حسی داشتید ، برای درمان به متخصص مربوطه مراجعه کنید .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فواید کاکوتی x بخوانید...