سرم دکستروز

سرم دکستروز

سرم دکستروز

دکستروز شکلی از گلوکز است. دکستروز5% در آب به صورت وریدی تزریق می شود تا مایعات از دست رفته بدن را جایگزین و برای بدن کربوهیدرات فراهم کند.

محلولهاي 5 و 10 درصد دكستروز از طريق انفوزيون وريدي محيطي براي تأمين كالري در مواردي كه درمان جانشيني مايع و كالري لازم است، مصرف مي شوند. محلولهاي 20 درصد دكستروز در مواردي كه تأمين كالري كافي در حداقل حجم آب ضروري باشد، مصرف مي شود. محلول هاي 50 درصد دكستروز در درمان كمي قند خون ناشي از مصرف مقدار زياد انسولين مصرف مي شود.

سرم دکستروز سالین

سرم‌های قندی محلول‌های حاوی گلوکز هستند که در موارد مختلفی تجویز می‌شوند. سرم دکستروز (Dextrose) معمولا در زمان‌هایی که بدن بیمار با کم آبی مواجه شده است تجویز می‌شود. درواقع زمانی که بیمار به دلیل داشتن اسهال و استفراغ آب زیادی را از دست داده باشد این محلول تجویز می‌شود. عفونت در محل تزریق از عوارض سرم دکستروز می‌باشد.

سرم دکستروز و سدیم کلراید

دکستروز (Dextrose) از سرم‌هایی است که در زمان‌هایی که بدن بیمار با کم آبی مواجه شده است تجویز می‌شود. این سرم آب و الکترولیت مورد نیاز بدن را تامین کرده و بیشتر در مواردی که بیمار به دلیل داشتن اسهال و استفراغ آب زیادی را از دست داده باشد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع زمانی كه انسان نمی‌تواند به صورت خوراكی مایعات دریافت كند یا دچار افت قند خون است استفاده از این سرم توصیه می‌شود.
سرم دکستروز با درصدهای مختلفی وجود دارد که هرکدام برای کاربرد خاصی تجویز می‌شود. دکستروز ۵ درصد حاوی ۵% قند و ۹۵% آب می‌باشد و به دفع مواد زاید از کلیه‌ها کمک می‌کند. جهت تامین نیازهای کالری بدن از دکستروزهای غلیظ استفاده می‌شود.

سرم دکستروز 5 درصد

عوارض جانبی سرم دکستروزسایر عوارض (درصد نامشخص):
قلبی عروقی: فلبیت موضعی، فلبیت، ترومبوز وریدی
سیستم اعصاب مرکزی: گیجی، کاهش هوشیاری
غدد درون ریز و متابولیسم: کم آبی بدن، پیدایش گلوکز در ادرار، افزایش قندخون، سندرم هایپراسمولار، هایپرولمی (افزایش حجم درون عروقی)، کاهش پتاسیم خون
موضعی: درد موضعی
تنفسی: ادم ریوی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  لاینسترنول

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

زولپیدم چیست x بخوانید...