سفیکسان

سفیکسان

سفیکسان

قرص سفیکسیم یا سفکسیم Cefixime یکی از آنتی بیوتیک های پرمصرف در ایران است که در ادامه ب چزئیات بیشتر به معرفی این دارو پرداخته می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، سفکسیم یا سفیکسیم Cefixime برای درمان انواع عفونت های باکتریایی استفاده می شود. این دارو به عنوان یک آنتی بیوتیک سفالوسپورین cephalosporin معروف است و با متوقف کردن رشد باکتری ها اثر بخشی می کند.

این آنتی بیوتیک فقط عفونت های باکتریایی را درمان می کند و برای درمان عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا موثر نیست. مصرف هر نوع آنتی بیوتیک زمانی که نیاز به آن نیست، باعث ایجاد مقاومت در بدن شده و در نتیجه هنگام بروز عفونت به خوبی اثر نکند.

سفیکسان ۴۰۰

قرص سفیکسیم باید به طور کامل بلعیده شود. این دارو همراه با غذا یا بدون غذا – طبق دستور پزشک عمل کنید – و معمولا یک بار در روز مصرف می شود. در کودکان ممکن است قرص سفکسیم دو بار در روز مصرف شود. اگر قرص جویدنی سفکسیم را مصرف می کنید، آن را به طور کامل جویده و سپس ببلعید.

میزان مصرف دارو به شرایط بیماری و پاسخ بدن به دارو بستگی دارد. در کودکان میزان مصرف سفکسیم بر اساس وزن کودک تعیین می شود.

برای اینکه دارو به بهترین شکل اثر بخشی خود را داشته باشد، دارو را به طور منظم و سر وقت مصرف کنید. تا اتمام میزان تجویز شده از دارو مصرف آن را ادامه دهید، حتی اگر علائم شما بهبود پیدا کرده باشند. متوقف کردن زودهنگام مصرف سفکسیم منجر به رشد رشد باکتری ها و عود بیماری می شود. اگر با وجود مصرف دارو شرایط شما ادامه پیدا کرده یا بدتر شده است، به پزشک اطلاع دهید.

عوارض قرص سفکسیم

در زمان مصرف سفکسیم مشکلات زیر ممکن است رخ دهند:

دل پیچه
دل درد
اسهال
تهوع
گاز معده
سردرد
خواب آلودگی

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تلفست قرص

اگر هر یک از این علائم ادامه پیدا کرده یا بدتر شدند، به پزشک اطلاع دهید.

1 Comment

    • دیدگاهتان را بنویسید

      نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

      زولپیدم چیست x بخوانید...