سن یائسگی نی نی سایت

سن یائسگی نی نی سایت

سن یائسگی نی نی سایت


سن یائسگی

یکی از مواردی که در مورد یائسگی ممکن است سوال برانگیز باشد سن یائسگی است.هلث کده این بار در مورد این مبحث مطالب جالبی دارد…

 

یائسگی چیست؟

یائسگی به معنی قطع دائمی قاعدگی است. آیا زن یائسه حامله می شود ، این سوالی است که زیاد پرسیده می شود، زنان بعد از یائسگی توانایی باردار شدن را از دست می دهند و به دلیل تغییرات شدید هورمونی علائم خفیف تا شدیدی را تجربه می‌کنند. سن یائسگی معمولاً بالای ۴۰ سالگی است ولی در صورتی که قبل از چهل سالگی اتفاق بیفتد به آن یائسگی زودرس می‌گویند.

علت یائسگی نارسایی اولیه تخمدان است که در نتیجه آن هورمون استروژن که از تخمدان ترشح میشود، کاهش می یابد و میزان fsh افزایش می یابد و همین تغییرات هورمونی سبب ایجاد یک سری علایم و عوارض در دوران یائسگی می شود.

یائسگی بخشی طبیعی از بالا رفتن سن است و درواقع به 12 ماه بعد از آخرین قاعدگی گفته می شود. چند سال قبل از رسیدن به یائسگی، تغییراتی در چرخه ی قاعدگی، گر گرفتگی و علائم دیگر رخ می دهد. به این وضعیت تغییرات یائسگی یا پیس از یائسگی گفته می شود.

به گفته ی جاناتان اسکافیر، متخصص زنان در مرکز پزشکی وکسنر در دانشگاه اهایو : “در مرحله ی پیش از یائسگی، تعداد تخمک های بانوان در تخمدان بسیار اندک می شود. از آن جایی که تخمک گذاری یا رهاسازی تخمک باعث قاعدگی م شود، با کم شدن تعداد تخمک ها، فاصله ی قاعدگی بیشتر و درنهایت کاملا متوقف می شود”.

NIA توضیح می دهد که پیش از یائسگی تولید استروژن و پروژسترون (دو هورمونی که توسط تخمدان تولید می شود) متغیر است. تراکم استخوان بانوان کم تر می شود و مصرف انرژی او را دستخوش تغییر می کند. سلول های چربی هم تغییر م کند بنابراین وزن زنان سریع تر از قبل بالا می رود.

آریانا شولز داگلاس، نویسنده ی کتاب افسانه ی یائسگی: چیزهایی که مادر، پزشک و دوستانتان درمورد زندگی بعد از 35 سالگی به شما نگفته اند، موسس مرکز درمانی تولا در توسان، آریزونا، می گوید: درحالی که یائسگی معمولا با بالا رفتن سن به طور طبیعی اتفاق می افتد، اما ممکن است با برداشتن تخمک ها هم رخ دهد. او در ادامه می افزاید: “حتی اگر بدون دست زدن به تخمک ها تنها رحم برداشته شود، باز هم ممکن است علائمی رخ دهد.”

 

مراحل یائسگی

یائسگی دو مرحله دارد:

۱- مرحله اول یا مرحله گذر از یائسگی یا مرحله پیش یائسگی : که در آن به دلیل اینکه آهسته آهسته هورمون استروژن کاهش می‌یابد، سیکل قاعدگی نامنظم می شود. ممکن است قاعدگی در بعضی ماه ها اتفاق نیفتد. این مرحله ادامه پیدا می کند تا آخرین پریود اتفاق بیفتد و بعد از آن دیگر قاعدگی رخ ندهد و فرد وارد مرحله یائسگی کامل شود.

۲- مرحله یائسگی کامل : از هنگام آخرین پریود قاعدگی اگر به مدت یک سال هیچ قاعدگی و پریود دیگری رخ ندهد یعنی فرد وارد یائسگی کامل شده و دیگر پس از یک سال پریود نشدن، نباید خونریزی پریودی رخ دهد. علائم دراز مدت تر یائسگی شامل ، پوکی استخوان و بیماری های قلبی هستند.

مراحل یائسگی

مراحل یائسگی

علائم پیش یائسگی

۱- گرگرفتگی و تعریق شبانه

۲- مشکلات خواب و نوسانات خلقی

۳- خشکی واژن و بی اختیاری ادرار

این علائم معمولا ۴ تا ۵ سال قبل از یائسگی کامل اتفاق می‌افتد و با یائسگی کامل از شدت بعضی از این علایم کاسته می‌شود.

۱- گرگرفتگی و تعریق شبانه : احساس گرمای شدید به خصوص در صورت و بالاتنه که گاهی چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد و ممکن است چندین بار در طول شبانه روز و به خصوص شب ها رخ دهد که این علائم می‌تواند با تجویز داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز می شود کنترل شود. این داروها شامل داروهای هورمونی و غیر هورمونی هستند.

۲- مشکلات خواب و نوسانات خلقی : که به دلیل گرگرفتگی و تعریق شبانه ممکن است اختلالات خواب رخ دهد و افسردگی های خفیف در این دوران ایجاد می‌شود که می‌توان موارد زیر را جهت کاهش اختلال خواب امتحان کرد:

بیشتر بخوان بیشتر بدان  علائم سوزاک

– از خوردن وعده های سنگین غذایی در شب خودداری کنید.

– از سیگار کشیدن اجتناب کنید.

– قهوه و کافئین را در بعد از ظهر کم کنید.

– در طول روز چرت نزنید.

– قبل از خواب از شیر یا ماست استفاده کنید.

– در اتاق ساکت و خنک بخوابید.

– برای بهتر کردن کیفیت خواب، گرفتگی را درمان کنید.

۳- خشکی واژن و بی اختیاری ادرار : خارش، و درد موقع نزدیکی، احساس سوزش ادرار و بی اختیاری ادرار از مشکلات شایع زنان در زمان یائسگی است.

این خانم ها احساس ناراحتی در طول رابطه جنسی دارند که البته می توان از روان کننده ها و مرطوب کننده های واژن جهت خشکی واژن استفاده کرد ولی امروزه از لیزر واژینال جهت رفع خشکی و درد موقع نزدیکی و بی اختیاری ادراری استفاده میشود که ۲ تا ۳ جلسه لیزر واژن می‌تواند این علائم را بهتر از کرم ها و روان کننده ها کاهش دهد.

درمان علائم یائسگی

۱- درمان غیر هورمونی :
– استفاده از داروها

– استفاده از لیزر واژینال

۲- درمان های هورمونی : استفاده از داروهای هورمونی که می تواند علائم یائسگی را کاهش دهد. داروهای هورمونی یکسری عوارض ایجاد می‌کند :

– تغییرات خلقی

– نفخ شکم

– تورم شدید سینه ها

– سردرد

– خونریزی های واژینال

-مطالعات نشان داده زنانی که از هورمون درمانی استفاده می‌کنند در معرض بیشتری برای حمله قلبی و سکته های مغزی و لخته شدن خون قرار دارند و همچنین ممکن است مصرف مداوم هورمون درمانی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.

* توصیه می شود جهت بهبود و کنترل علائم پیش یائسگی و یائسگی با پزشک متخصص زنان مشورت کنید تا بهترین و کم عارضه ترین درمان ها را برای شما جهت کنترل علائم تجویز نماید.

سوال شایعی که همیشه مطرح می شود این است که آیا می توان سن یائسگی را به تعویق انداخت ؟

خیر. یائسگی نیز مرحله ای از زندگی است که قابل به تعویق انداختن نیست، ولی می توان با درمان مناسب تا حد زیادی علائم آن را کنترل کرد.

چه زمانی افرادی که در مرحله پیش یائسگی یا یائسگی قرار دارند باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند :

۱- اگر پریود تان به طور ناگهانی شدید و حاوی لخته های خون باشد.

۲- اگر بعد از نزدیکی دچار خونریزی می شوید.

۳- اگر پریودتان بیشتر از حد معمول طول بکشد.

۴ – اگر لکه بینی بعد از پریود داشتید.

۵- اگر فاصله بین دو پریودتان کم شده باشد.

 

خطرات بلند مدت تر یائسگی

پوکی استخوان و بیماری های قلبی ، خطرات بلندزمدت تر مربوط به یائسگی هستند. دلیل آن این است که استروژن نقش مهمی در محافظت از استخوان ها و قلب دارد ، کاهش استروژن که به دلیل یائسگی رخ می دهد ، بدن را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری پوکی استخوان و بیماری های قلبی قرار می دهد. بهتر است در مورد گزینه های درمانی موجود برای محافظت در برابر این بیماری ها با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

 

یائسگی از آن دسته مواردی است که همه تا حدودی از آن مطلع هستند اما تعداد کمی درمورد آن صحبت می کنند. در نتیجه، سوالات و سوءتفاهمات بسیاری در این زمینه وجود دارد.

مثلا این سوال که یائسگی از چه زمانی شروع می شود را در نظر بگیرید: بسیاری می دانند که خودشان (یا مادرشان) چه زمانی دچار یائسگی شده اما پاسخ ها متعدد و متفاوت است (چون زمان هر شخص متفاوت است). همین موضوع درمورد تداوم یائسگی هم صادق است.

این مقاله درک بهتری از زمان شروع یائسگی، مدت زمان تداوم آن و راهکارهای کمک به این تغییر به دست می دهد، چون تنها چیزی که از تعرق شبانه بدتر است این است که ندانید این وضعیت تا چه زمانی ادامه دارد.

یائسگی معمولا از چه زمانی شروع می شود؟

هر زن با دیگری فرق می کند اما معمولا تغییرات یائسگی بین سنین 45 و 55 سال شروع می شود. ماری جین مینکین، پرفسور بالینی مامایی و بیماری های زنان و علوم باروری در دانشگاه پزشکی ییل، می گوید: “یائسگی در بعضی زنان از 35 سالگی شروع می شود درحالی که بعضی دیگر تا 60 سالگی دستخوش این تغییر نمی شوند.”

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص رامبوتان

به گفته ی او : “سابقه ی خانوادگی عامل پیش بینی کننده معقولی است. اگر تمام اعضای خانواده دچار یائسگی زودهنگام شده باشند، به احتمال زیاد برای شما هم همین طور است.”

زمان اولین قاعدگی نیز می تواند در پیش بینی زمان پیش از یائسگی موثر باشد. طبق تحقیقی که در سال 2017 در روزنامه ی تولید مثل بشر به چاپ رسید، زنانی که در 11 سالگی یا قبل از آن اولین قاعدگی خود را تجربه کرده باشند، 80 درصد بیشتر از کسانی که در 12 یا 13 سالگی پریود شده باشند، قبل از 40 سالگی یائسه می شوند.

علائم یائسگی تا چه مدت ادامه دارد؟

تغییرات یائسگی فرایند سریعی نیست. معمولا تا 7 سال ادامه دارد اما به گفته ی NIA ممکن است تا 14 سال طول بکشد.

لازم به تاکید است، تا زمانی که یک سال کامل پریود نشوید، یائسگی به طور رسمی آغاز نمی شود. دکتر مینکین م گوید: “اگر شش ماه پریود نشوید و بعد دوباره پریود شوید، محاسبه دوباره از نو آغاز می شود پس باید 12 ماه دیگر بدون قاعدگی بگذرد تا یائسه محسوب شوید.”

علائم یائسگی چیست و در این باره چه کار می توان انجام داد؟

در مرحله ی پیش از یائسگی، زنان متوجه به هم خوردن نظم قاعدگی می شوند. دکتر مینکین می گوید: “ممکن است فاصله ی هر دوره کوتاه یا طولانی شود و خونریزی شدید یا ضعیف تر باشد.” به علاوه، به گفته ی NIA علائمی از قبیل گر گرفتگی، خشکی واژن، بی اختیاری، بی میلی به رابطه ی جنسی و اختلال در خواب هم به وجود می آید.

درمجموع، می توان علائم پیش از یائسگی را با استروژن تراپی تسهیل بخشید. دکتر اسکافیر می گوید: “این اولین راه درمان است.” به گفته ی دکتر مینکین: “این روش خطری ندارد و در زمینه های دیگر هم یاری رسان است. مثلا قرص های ضد بارداری در دوز پایین تاثیر خوبی دارد و افرادی که از خونریزی شدید رنج می برند می توانند از آی یو دی حاوی پروژسترون استفاده کنند.”

دکتر اسکافیر می گوید: “پزشک به زنانی که نمی خواهند تحت استروژن تراپی قرار بگیرند یا به دلایلی نمی توانند از این روش استفاده کنند، داروی ضد افسردگی پاروکستین (همان پاکسیل) تجویز می کند که در تسکین برخی علائم یائسگی موثر است.”

دکتر مینکین از روش های موثر دیگر هم نام می برد: داروهایی که به نسخه نیاز ندارد مانند رمیفمن (کوهوش سیاه آلمانی)، رلیزن (عصاره ی گرده ی سوئدی) و فمارل (محصولی است از عصاره ی سویا که به نسخه نیاز ندارد) برای گر گرفتگی و اختلال در خواب، مرطوب کننده ی واژن تحت عنوان Replens and Revaree که در بهبود خشکی واژن موثر است، تستسترون تراپی یا محصولی به نام ریستلا که به افزایش گردش خون لگن کمک می کند و در افزایش میل جنسی موثر است و تغذیه ی خوب و ورزش که به موارد دیگر کمک می کند. دکتر شولز داگلاس می گوید: “مدیتیشن و یوگا هنگام غروب، کاهش مصرف کافئین طوری که تا 3 بعدازظهر کافئین در بدنتان نباشد، دقت در مصرف شکر و عدم نوشیدن مشروب قبل از خواب به مشکل بی خوابی کمک می کند.

اگر فکر می کنید درحال تجربه مراحل پیش از یائسگی یا تغییرات یائسگی هستید، یا از قبل یائسه شده اید، با پزشک متخصص زنان خود مشورت

کنید. پزشک می تواند به تمام سوالات شما پاسخ دهد و در هر مرحله راهنمای شما باشد.

 

مدیریت دوران یائسگی

از جمله روش‌های درمانی شناخته شده برای رفع علائم یائسگی و نقص‌های هورمونی آن (که منجر به انواع بیماری‌ها می‌شود) ورزش، تغدیه مناسب، هورمون‌تراپی و استفاده از انواع آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی و سنتزی مثل ویتامین‌های C و E ، فیتواستروژن‌ها و غیره می‌باشد. در روش هورمون درمانی، هورمون های طبیعی که در زمان پیش از یائسگی ترشح می‌شوند به صورت خوراکی یا غیر خوراکی به بدن وارد خواهد شد. این روش می‌تواند بسیاری از عوارض یائسگی را از بین ببرد اما در افرادی که مبتلا به میگرن هستند و یا پیش از یائسگی تجربه سردردهای میگرنی را داشته اند ممکن است هورمون تراپی موجب بازگشت سردردها و یا افزایش سردردهای میگرنی شود. هدف از هورمون‌تراپی افزایش مکانیسم‌های دفاعی آنتی‌اکسیدانی و کاهش سطح استرس اکسیداتیو در زنان یائسه می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد هورمون‌تراپی بسیاری از علائم و بیماری‌های مرتبط به یائسگی را در صورت استفاده در زمان مناسب بهبود می‌بخشد. بخصوص در مورد بهبود یادگیری در صورت استفاده در اوایل دوره انتقال یائسگی مفید است و اگر دیرتر استفاده شود اثر خنثی و یا حتی زیان‌آور خواهد داشت. هورمون‌تراپی می‌تواند اثرات جانبی از جمله افزایش ریسک انبولی عروق ریوی، سکته، سرطان‌های وابسته به استروژن تخمدان، اندومتریال و سینه را به دنبال داشته باشد. ویتامین‌ها به عنوان خنثی‌کننده رادیکال‌های آزاد عمل می‌کنند بنابراین می‌توانند استرس اکسیداتیو را برطرف کنند. مطالعات نشان می‌دهد استفاده از دوزهای بالای ویتامین‌های C و E می‌تواند اثرات مخربی بر بدن داشته باشد بنابراین باید از دوز مناسبی از آنها استفاده کرد

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص 9 گیاه

استروژن اثرات عمیقی بر رشد، تمایز و عملکرد بسیاری از بافت‌های تولید مثلی دارد. آنها همچنین بافت‌های دیگر، از جمله استخوان، کبد، سیستم قلب و عروق و مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهند. زمانی که زنان در معرض یائسگی قرار می‌گیرند، غلظت هورمون استروژن در بدن کاهش می‌یابد. محرومیت نسبی استروژن در زنان یائسه با تغییرات فیزیولوژیکی و افزایش سطح گونه‌های فعال اکسیژن و خطر چندین بیماری از جمله بیماری قلب و عروق، پوکی استخوان و فرایندهای تحلیل برنده در سیستم عصبی مرکزی همراه است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که استروژن ممکن است برای محافظت از بیماری آلزایمر و نیز پیشگیری از پوکی استخوان و بیماری قلبی عروقی مورد استفاده قرار گیرد.تحقیقات نشان می‌دهد استروژن بر مورفولوژی مغز و یادگیری تاثیرگذار است. مطالعه ای که در سال 2017 بر روی هیپوکمپ مغز موش هایی که در مراحل اولیه یائسگی بودند انجام شد، نشان داد که تغییرات مورفولوژیک هیپوکمپ در موش های یائسه همراه با آسیب های میتوکندری،رسوب لیپوفاسین و تجزیه میکروتوبول ها است.مکمل‌های استروژن تنها می‌توانند اثراتی پیشگیرانه بر روی آسیب‌های میتوکندری و جلوگیری از افزایش رسوب لیپوفاسین مربوط به ناحیه DG  هیپوکمپ داشته باشند اما تاثیری بر روی آسیب های میکروتوبولی وتغییرات سیناپسی ندارند.

انجام آزمایش‌های دوره‌ای شامل سونوگرافی – ماموگرافی … تحت نظر پزشک اصلاح شیوهٔ زندگی ورزش، کنترل وزن، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و پیشگیری از انزوا، رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای و داشتن رژیم غذایی مناسب را شامل می‌شود؛ که در این میان مسئله تغذیه از اهمیتی خاص برخوردار است.

توصیه‌های تغذیه‌ای:

  1. ترکیبات موجود در سویا و مکمل‌های آن مشابه هورمون استروژن عمل کرده و می‌توانند به کاهش عوارض یائسگی خصوصاً پوکی استخوان و بیماری‌های قلبی کمک کنند. بر خلاف داروهای هورمونی چنانچه سویا و مکمل‌های آن به درستی مصرف شوند، خطرات هورمون درمانی را به همراه نخواهند داشت. سویا دارای مواد مغذی با ارزشی مانند پروتئین است. هنگامی که سویا به همراه برنج مصرف می‌شود، پروتئین آن با پروتئین فراورده‌های حیوانی برابری می‌کند.
  2. به دلیل افزایش نیاز به کلسیم در این دوران مصرف کافی شیر ولبنیات در رژیم غذایی روزانه توصیه می‌شود.
  3. ویتامین دی برای جذب کلسیم ضروری است. این ویتامین از طریق منابع غذایی و هم از طریق تابش نور خورشید به پوست ساخته می‌شود. چنانچه فردی روزانه حدود۲۰ دقیقه در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، جهت تولید ویتامین کفایت می‌کند.
  4. ورزش منظم یکی از عوامل مهم برای افزایش جذب کلسیم و افزایش تراکم استخوان‌ها است.
  5. نوشابه‌های گازدار (حتی انواع رژیمی) از جذب کلسیم غذا جلوگیری می‌کنند. پس بهتر است تا حد امکان از نوشابه‌های گازدار محدود شوند.
  6. استعمال دخانیات و مصرف الکل برای همه افراد، درهرسنی و هر شرایطی ضرر دارد. از جمله عوارض استفاده از این مواد، تشدید پوکی استخوان است؛ بنابراین بایستی ازمصرف آن‌ها خودداری گردد.
  7. غذاهای دریایی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که می‌توانند به سلامتی قلب و عروق کمک کنند. مصرف ماهی حداقل ۲ بار در هفته می‌تواند بسیار سودمند باشد.

درمان خوراکی

شبدر فرمز، یونجه، ریشهٔ شیرین بیان، رازیانه، رازک و سویا.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خواص خارمریم x بخوانید...