سگ آلابای

سگ آلابای

سگ الابای


سگ آلابای ( سگ آسیای مرکزی)

سلام عزیزان . امروز هلث کده قصد داره شما رو با یه سگ ار نژاد روس آشنا کنه.. سگ آلابای (آسیای مرکزی)

تاریخچه 

شپرد آسیای مرکزی (به انگلیسی: Central Asian Shepherd Dog)، یا سگ آلابای (به انگلیسی: Alabai) نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به ترکمنستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی بازمی‌گردد. وزن جنس نر شپرد آسیای مرکزی ۵۰ کیلوگرم (۱۱۰ پوند) است و وزن جنس مادهٔ آن ۴۰ کیلوگرم (۸۸ پوند). قد جنس نر شپرد آسیای مرکزی ۷۰ سانتیمتر (۲۸ اینچ) است و قد جنس مادهٔ آن ۶۵ سانتیمتر

منبع:ویکی پدیا

نژاد سگ آلابای 

آلابای یا سگ چوپان آسیای مرکزی یک سگ چند منظوره، بومی روسیه و جمهوری های شوروی سابق آسیای مرکزی است.

نژاد سگ آلابای 

نژاد سگ آلابای

جدول معرفی سگ آلابای

نام نژاد آلابای – سگ چوپان آسیای مرکزی
کشور مبدا روسیه
اندازه بزرگ
عمر 12-15 سال
قابلیت آموزش سخت آموزش میپذیرد
نیاز به مراقبت بسیار کم
توانایی های محافظتی و نگهبانی بسیار عالی (این سگ به صورت اصیل ک نگهبان است )
فضای مورد نیاز جهت نگهداری نیاز به مقدار زیادی فضا آزاد دارد
مناسب جهت نگهداری در منزل مناسب نگهداری در منزل نیست
سازگاری با دیگر حیوانات خانگی به عنوان سگی متهاجم شناخته میشود و با دیگر حیوانات خانگی سازگاری خوبی ندارد.میتواند سبب کشتن حیوانات دیگر شود

برای خانه هایی که از نژاد های دیگر سگ نیز نگهداری میکنند ، توصیه نمیشود.

میزان زاد و ولد 4-10 توله
نام ها چوپان آسیا مرکزی ،گوسفند آسیا مرکزی ،CAO ،بانوی آسیای مرکزی ،آلابای ترکمن ،سگ سنگ شکن ،سگ مازندرانی ،سگ تایبادی
قد/وزن نر: 25 اینچ / 120-175 پوند
ماده: 23.2 اینچ/ 90-145 پوند
ضریب هوشی آلابای دارای هوش بالا ، حس ششم و غریزه قوی می باشد، این سگ همیشه در قلمرو خود در حال انجام وظیفه و پرسه زدن و دیدبانی است. (توصیه می شود حیوان را در جایی مستقر کنید که دید خوبی نسبت به اطراف داشته باشد.)
سازگاری با گربه ها ندارد.
مشکلات مربوط به سلامتی سگ چوپان آسیای مرکزی بیماریهای ژنتیکی کمتری نسبت به اکثریت نژادهای ساخته شده انسان دارد اما هم چنان نیاز به غربالگری و درمان دیسپلازی هیپ دارند چون شایع ترین اختلال انهاست. مهمترین مشکلاتی که شناخته شده است اختلالات اسکلتی و مشکلات بصری در این نژاد است.
ریزش مو آلابای نیاز به مراقبت بسیار کمی نسبت به پستانداران هم رده خود دارد، اما یکبار در سال ریزش موی زیادی دارد که “طوفان خزنده” نامیده می شود. ریزش مو در این نژاد به جزء در فصل بهار کم است.
سازگاری با کودک آلابای ها سگهای خانواده خوبی می باشند ولی مانند دیگر سگهای بزرگ جثه برای کودکان توصیه نمی شوند زیرا به دلیل جثه بزرگ و عکس العمل سریع و قدرت فوق العاده ای که دارد امکان وقوع خطر برای کودکان وجود دارد
رنگ سفید وکرم و دارای لکه های قهوه ای وسیاه.90% سگ های این نژاد سفید رنگ هستند .

مطالب تصادفی برای شما:

ظاهر کلی سگ آلابای

آلابای دارای اندامی عضلانی و قوی بوده و استخوان بندی درشتی دارد. همچنین این سگ اصیل ترکمنی دارای سری بزرگ ولی متعادل با بدن و دارای پوزه کوتاه با لب‌های آویزان و افتاده و ارواره‌های قدرتمند است. سگ گله مازندرانی(آلابای) سگ بسیار مقاوم در برابر شرایط سخت آب و هوایی و زیستی است.

دارای جثه متوسط تا بزرگ و با بدنی تنومند و قوی ، عریض ، عضلانی می باشد. سر حیوان چهارگوش ، بزرگ و متقارن ، فک و آرواره ها قوی ، لبها کمی آویزان ، پیشانی بدون زاویه ، پوست صورت و گردن ضخیم و دارای چینهایی است ، گردن قوی و نسبتاً کوتاه ، طول بدن بلندتر از ارتفاع آن است.

پاها راست ، محکم و قوی است. این نژاد توانایی بالایی در راهپیمایی و دویدن دارد. گوش های این نژاد آویزان ، دم پرمو است. بریدن گوش و دم در سگهای که برای امرخواصی مانند سگ گله استفاده می شوند مرسوم است ولی به طور کلی سگ های آلابای با گوش و دم طبیعی قابل قبول است.

  1. وزن نر ها :79 – 55 کیلوگرم
  2.  وزن ماده ها: 65 -40 کیلوگرم

ارتفاع در نرها و ماده ها: 78 – 65 سانتیمتر.

پوشش بدن و رنگ سگ آلابای

در دو نوع موصاف و موبلند موجود است ، تنوع رنگ در این نژاد زیاد بوده و در انواع رنگهای سیاه ، سفید حنایی ، راه راه ، قرمز ، انواع رنگها با ماسک سیاه یا سفید در صورت و یا ترکیب چند رنگ و … می باشد ، رنگ سفید و یا ترکیبی از رنگ سفید بیشتر در این نژاد وجود دارد.

طول عمر سگ آلابای

به طور میانگین ۱۴ سال ولی در سگهایی که در شرایط سخت و بد تغذیه ای زندگی می کنند طول عمر در حدود ۱۰ سال است.

خلق و خوی سگ آلابای

آلابای “سگ گله مازندارنی” بسیار شجاع ، بی باک ، نترس ، درنده در برابر بیگانگان ، عاقل و مسئولیت پذیر ، نیرومند و نسبت

به صاحب خود و اعضای خانواده وی بسیار مهربان و مطیع و با روحیه محافظت از آنها است.

آلابای ها سگهای خانواده خوبی می باشند ولی مانند دیگر سگهای بزرگ جثه برای کودکان توصیه نمی شوند زیرا به دلیل جثه بزرگ و عکس العمل سریع و قدرت فوق العاده ای که دارد امکان وقوع خطر برای کودکان وجود دارد ، اما به طور کلی نسبت به

کودکان علاقمند می باشند.

در خارج از محیط منزل سگی است حکم فرما نسبت به سایر سگها و نسبت به افراد غریبه مهاجم می باشد. معمولاً در طول شب پارس می کنند و این ممکن است برای همسایه ها ایجاد مزاحمت نماید. باید از تولگی به خوبی اجتماعی شود. با سایر حیوانات (به غیر از سگها) رابطه خوبی دارد.

از زندگی در میان افراد خانواده لذت می برد. در گذشته به عنوان سگ گله از آن بهره گرفته می شد. سگی نیست که به همگان پیشنهاد گردد. این نژاد به صاحبی نیاز دارد که به خوبی با رفتارهای سگهای گله آشنا باشد و نیاز به آموزش دقیق و با پشتکار دارد.

این نژاد نیاز به یک رئیس و رهبر دارد تا از او اطاعت کند. این اصل را به خاطر داشته باشید که برای ایجاد یک رابطه موفق باید همیشه انسان به عنوان رئیس گروه باشد و انسان است که همیشه تصمیم گیرنده است نه سگ.

آلابای دارای هوش بالا ، حس ششم و غریزه قوی می باشد، این سگ همیشه در قلمرو خود در حال انجام وظیفه و پرسه زدن و دیدبانی است. (توصیه می شود حیوان را در جایی مستقر کنید که دید خوبی نسبت به اطراف داشته باشد.)

انواع نژاد این سگ

در حال حاضر چهار نوع عمده از این نژاد وجود دارد که هر کدام از آنها تغییرات قابل ملاحظه ای در خلق و خوی داشته اند.
شما در انتخاب یک الابای باید به شدت مراقب باشید زیرا برخی انواع ان مستعد ابتلا به پرخاشگری و بی ثباتی شدید هستند.
هرچند به طور کلی این نژاد تمایل دارد تا در خلق و خو بسیار پایدار باشد.

حتی نمونه هایی که به دقت پرورش داده می شوند معمولا بسیار آزمایش می شوند .

همه این سگ ها در اندازه های بزرگ، بسیار قدرتمند و اغلب بیش از حد محافظ و مهاجم هستند. این عوامل باعث می شود تا این نژاد احتمالا بدترین انتخاب برای یک صاحب سگ تازه کار باشد بنابراین سگ های چوپان آسیای میانه واقعا نیاز به صاحبان با

تجربه زیاد دارند.

رفتار سگ آلابای

سگ چوپان آسیای مرکزی به شدت وابسته به استاد خود است و اغلب اعضای این نژاد رفتارهای منفی نسبت به هر کسی

غیر از استاد خود دارند.

بسیاری از سگ های این نژاد حتی با دیگر اعضای خانواده صاحب خود مثل هم اتاقی یا همسرانشان هم ارتباط مناسبی را

برقرار نمی کنند.

به همین دلیل این نژاد احتمالا انتخاب خوبی برای یک سگ خانوادگی نیست، مخصوصا برای خانواده هایی که  کودک دارند.
برای جلوگیری از مسائل جدی تهاجم و حمله این سگ ،آموزش مناسب و اجتماعی شدن از سن بسیار کم برای این سگ چوپان آسیای مرکزی ضروری است. آموزش و اجتماعی شدن به شدت باعث کاهش موارد تهاجمی او می شود. صاحبان انها باید آگاه باشند که حتی کوچکترین تهاجم در این نژاد به دلیل قدرت بالای آن بسیار خطرناک است. این سگ به شدت محافظ، شدیدا سرزنده و همیشه آماده است و این ویژگی آن را یک نگهبان بی نظیر می کند.

آلابای سگ نگهبان

شاید بهترین سگ نگهبان در سراسر جهان  آلابای باشد.

در طی قرن های گذشته، این نژاد به تنهایی با ببرها و خرس ها جنگیده و این بدان معنی است که هیچ انسان غیر مسلحی شانسی در برابر آن ندارد.

این نژاد به موجودات دیگر حمله می کند تا از گله / خانواده / قلمرو خود دفاع کند و احتمالا آنها را در این فرایند میکشد، حتی اگر

بزرگترین گرگها یا شیرهای کوهستانی باشند.

آموزش یک سگ آلابای می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. این بدان معنا نیست که آموزش یک سگ آلابای غیرممکن است، بلکه بدان معناست که تمرین و آموزش آن نیاز به زمان، تلاش و صبر از طرف صاحب آن دارد.

این سگ ها در فعالیت شدید رشد می کنند و هر روز باید حداقل 45 دقیقه تا یک ساعت ورزش داشته باشند.

سگ هایی  که فعالیت کافی نداشته باشند، تقریبا قطعا مسائل رفتاری مانند فعالیت بیش از حد، تحریک پذیری، لرزیدن بیش از

حد و تهاجم را ایجاد خواهند کرد.

به دلیل اندازه بزرگ و شرایط لازم برای ورزش، نمیتوان از سگ آسیای میانه یک سگ آپارتمانی ساخت زیرا بسیار ضعیف و ناکارامد می شود.

همچنین بیشتر اوقات در شب به صدا در می آید و باعث شکایت همسایه ها می شود.
آموزش و تمرین مناسب باعث کاهش مشکلات بالقوه می شود، اما نمی توان این مشکلات را به طور کامل از بین برد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ ویزلا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...