سگ تازی پلات

سگ تازی پلات

سگ تازی پلات


سگ تازی پلات

یکی از انواع سگ های آسیایی سگ تازی پلات است.با مقاله هلث کده در مورد این سگ پر سرعت همراه شوید.

تاریخچه

سگ تازی گونه‌ای از سگ‌سانان است که در گذشته و هم‌اکنون در جای‌جای آسیا و خاورمیانه برای شکار پرورش داده می‌شود.این نژاد سگ ، سریع ترین نژاد سگ در جهان است.امروز نیز در ایران به شکار با آن می‌پردازند اما در ایران و بیشتر کشورهای جهان همچنین به عنوان سگ خانگی یا برای شرکت در مسابقه نگه‌داری می‌شود. تازی بسیار تند می‌دود و با کمک آن می‌توان حیوانات تیزپا مانند آهو و خرگوش را شکار کرد. اینگونه سگ‌ها کم‌وبیش در همهٔ مناطق آب و هوایی ایران و جهان می‌توانند زندگی کنند. از این نژاد سگ از شش هزار سال پیش تاکنون در ایران برای شکار استفاده میشود.

عده‌ای می‌پندارند که «تازی» در فارسی از مصدر «تاختن» و «تازیدن» می‌آید که همساز با ویژگی دوندگی این گونه از سگ است.

منبع:ویکی پدیا

نژاد تازی

این نژاد سگ شکاری بیش از ۲۰۰ سال پیش در کارولینای شمالی برای شکار خرس و گراز وحشی پرورش داده شده است. امروزه هنوز هم از نژاد پلات بعنوان سگهای شکاری استفاده می شود و آنها توانسته اند ارزش خود را برای شکارچیان ثابت کنند. آنها همچینن در ردیابی و ورزشهای دیگر سگها نیز شرکت می کنند. پلات ها بهترین گزینه برای زندگی در روستاها هستند، جائیکه اتاقهای زیادی برای پرسه زدن داشته باشند.

آمار حیاتی نژاد پلات | Plott

دسته بندی نژاد: سگهای شکاری
قد: ۵۱ تا ۶۹ سانتی متر
وزن : ۱۸ تا ۳۴ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال
آمار حیاتی نژاد پلات | Plott

آمار حیاتی نژاد پلات | Plott

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

نکات برجسته نژاد پلات هاند | Plott

  • از آنجائیکه پلات ها یک نژاد بسته هستند میانه خوبی با سگهای دیگر دارند و در خانه هایی که یک سگ تنها نباشد بهترین عملکرد را دارند.
  • اجتماعی شدن برای این نژاد یک ضرورت است. آنها بسیار مسلط هستند و باید برای جلوگیری از پرخاشگری در بیرون از خانه اجتماعی شوند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ اسکیموی امریکایی

 

  • پلات هوندها باید در سنین پایین آموزش ببینند. آنها بطور کلی بسیار پر اشتیاق هستند، اما بدون آموزشهای مسلط ممکن با پرخشاگری و مشکلات تجاوزی بزرگ شوند.

 

  • اگرچه آنها با بچه های بزرگتری که درک خوبی از رفتار با سگها دارند، سازگارند، اما برای خانه هایی که بچه های کوچک دارند توصیه نمی شوند. آنها ممکن نسبت به ظرف غذایشان و چیزهای دیگر بسیار حس مالکیت داشته باشند. حتی سگهایی که به خوبی آموزش دیده اند و اجتماعی شده اند هم نباید با بچه های کوچک تنها بمانند.

 

  • سگ پلات هوند یک نژاد نادر است و ممکن است برای خرید یک توله سگ از این نژاد مدتها در لیست انتظار بمانید. اگر نمی خواهید که یک سگ مسن داشته باشید باید تحمل انتظار کشیدن را داشته باشید، ولی برای انتظار نکشیدن به سمت پرورش دهندگان غیرمسئول نروید.

 

  • نژاد سگ پلات هوند به حداقل یک ساعت پیاده روی یا فعالیت های دیگر در روز نیاز دارد. آنها گزینه مناسبی برای زندگی در آپارتمانها نیستند.

 

  • پلات هوند ها به برس زدن هفتگی منظم بعلاوه دیگر مراقبتهای نظافتی مانند کوتاه کردن ناخن ها و مسواک زدن نیاز دارند.

 

  • پلات ها نژاد مناسبی برای صاحبان بی تجربه یا ترسو نیستند. اگرچه بسیار راحت آموزش می بینند، اما شخصیت سلطه جویی دارند و ممکن است صاحب خود را نادیده بگیرند.

 

  • پلات ها را باید در یک حیاط حصار کشی شده یا همراه با قلاده نگه داشت زیرا تمایل زیادی دارند که بدنبال یک بو یا رایحه سرگردان شوند.

 

  • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد، و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

وزن و اندازه نژاد پلات | Plott

وزن در نرها: (۲۳-۳۴) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۸-۲۹) کیلوگرم.
قد در نرها: (۵۱-۶۹) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۱-۶۴) سانتی متر.

شخصیت نژاد پلات | Plott

پلات با عناوینی مثل باهوش، مهربان، با اعتماد به نفس و شجاع توصیف می شود. او نسبت به خانواده وفادار است و با غریبه ها کمی محتاط است هرچند خیلی زود با آنها هم گرم می گیرد. او با سگهای دیگر میانه خوبی دارد، اما نسبت به سگهای شکاری نژادهای دیگر خیلی رفتار خوبی ندارد.
مانند همه سگهای شکاری پلات هم یک ذهنیت از صاحب خود دارد،  نیاز دارد که کنار او باشد و هدایت شود از سمت او، اما بطور کلی نسبت به مردم اشتیاق دارد. او از خانه و خانواده اش محافظت می کند و یک سگ نگهبان فوق العاده است.
خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.
همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.
مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.
ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

حیوانات

آشنایی با تازی پلاتآشنایی با سگ تازی پلاتتاریخچه تازی پلاتتاریخچه سگ تازی پلاتتاریخچه نژاد تازی پلاتتازی پلاتتربیت تازی پلاتتربیت سگ تازی پلاتتربیت نژاد تازی پلاتتربیت و نگهداری سگ تازی پلاتتغذیه تازی پلاتتغذیه سگ تازی پلاتتغذیه نژاد تازی پلاتخصوصیات تازی پلاتخصوصیات سگ تازی پلاتخصوصیات نژاد تازی پلاتخلق و خوی تازی پلاتخلق و خوی سگ تازی پلاتراهنمای تربیتی سگ تازی پلاتراهنمای تغذیه سگ تازی پلاتسایز تازی پلاتسایز سگ تازی پلاتسایز نژاد تازی پلاتسگ تازی پلاتسگ تازی پلات در ویکی پدیاطول عمر تازی پلاتطول عمر سگ تازی پلاتطول عمر نژاد تازی پلاتقد انواع سگ تازی پلاتقد تازی پلاتقد سگ تازی پلاتقد نژاد تازی پلاتمشخصات تازی پلاتمشخصات سگ تازی پلاتمشخصات ظاهری تازی پلاتمعرفی تازی پلاتمعرفی سگ تازی پلاتمعرفی نژاد تازی پلاتنژاد تازی پلاتنژاد سگ تازی پلاتنگهداری تازی پلاتنگهداری سگ تازی پلاتوزن تازی پلاتوزن سگ تازی پلاتوزن نژاد تازی پلاتویژگی نژاد تازی پلاتویژگی های تازی پلاتویژگی های ظاهری تازی پلات

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...