سگ تیدا

سگ تیدا

سگ تیدا


سگ تیدا

سلام عزیزان. این مقاله در مورد سگ تیدا است. سگ باهوش و فداکاری که در حادثه پلاسکو فداکاری و تلاش زیادی در کشف اجساد انجام داد. با هلث کده همراه شوید.

معرفی سگ تیدا

ماموران پلیس که «تیدا» را صدا کنند و او را به قسمت دیگری از آوار فرا بخوانند فقط نگاه می‌کند ولی اگر از زبان مربی «تیدا» را بشنود بلافاصله گوش‌هایش را تیز می‌کند، دمش را تکان می‌دهد و فرمان می‌برد.

بیش از 24 ساعت است که فضای مجازی پر شده از تصویر سگی که گفته می‌شود در حادثه پلاسکو سوخته و جان باخته است، بعضی‌ها نیز خبر مرگ تیدا را نداده‌اند ولی از وضعیت وخیم او پس از سوختگی در حادثه پلاسکو خبر داده‌اند، این در حالی است که تیدا کف پای چپش به علت حرارت بسیار بالا آسیب دیده و هنوز هم در محل مشغول عملیات است.

تیدا که در مسابقات فرمان که مخصوص سگ‌هاست سه بار قهرمان کشور و یک بار قهرمان جهان شده است در این چهار روز تنها سگی بوده که تمام توقف‌هایش در محل‌های مختلف آوار نتیجه بخش بوده و به کشف پیکر بی‌جان حادثه‌دیدگان منجر شده است. رضوی مربی باهوش‌ترین سگ ایران درباره فعالیت‌های تیدا و سگ‌های دیگر در حادثه پلاسکو می‌گوید.

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

تیدا در پلاسکو

در آن قسمت از آوار که کفش یکی از آتش‌نشانان پیدا شد تیدا زمان زیادی فعالیت داشت. سگ‌های دیگر هیچ یک در آنجا به علت حرارت بالا طاقت نیاوردند. آنها سگ‌های مواد مخدریاب هستند و خیلی از آتش ترس دارند. ولی تیدا زمان زیادی در آنجا بود و کف پای چپش در حرارت حدود 500 درجه دچار سوختگی شد.
سوختگی‌اش تا حدی بوده که دیگر در عملیات نباشد؟
نه کف پا در حال درمان است و همچنان تیدا فعالیت می‌کند. او در میان هفت سگی که در محل حادثه هستند تنها سگی است که تمام توقف‌هایش در محل‌های مختلف آوار نتیجه‌بخش بوده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ توسا اینو

این سگ‌ها متعلق به چه ارگانی هستند؟

سه سگ مال مواد مخدر است و سه سگ نیز برای هلال‌احمر. در مورد تیدا هم باید بگویم سگ همه ارگان‌هاست. در هلال‌احمر او را برده‌ام، برای کشف مواد بوده، برای خیلی از حوادث به‌عنوان سگ زنده‌یاب آن را برده‌ام. در یک فیلم سینمایی و یک سریال نیز فعالیت کرده است.
سگ‌های مواد مخدر در مورد کشف جسد نیز کارآمد هستند؟

تا الان که آن سگ‌ها موفق نشده‌اند. البته درست است سگ‌های پلیس مواد مخدر برای کشف مواد تربیت شده‌اند ولی اگر در منطقه‌ای بوی جسد را حس کنند می‌توانند کمک‌کننده باشند اما نکته اصلی این است که این سگ‌ها معمولا عادت به کشف مواد در شرایط معمولی دارند نه در شرایط آتش‌سوزی و دود شدید و… این سگ‌ها از آتش ترس دارند و کمی مقاومت می‌کنند. البته این حس مشترک بین همه سگ‌هاست اما تیدا نسبت به تمام سگ‌ها بسیار شجاعانه‌تر رفتار می‌کند و همین موضوع متمایزش کرده است.

سگ هایی زنده یاب

گفته می‌شود بوی شدید دود و آن حجم از خاکستر در محل حادثه پلاسکو غالب بر بوهای دیگر است و سگ‌ها نمی‌توانند تشخیص درستی داشته باشند؟

خب از تجهیزات زنده‌یاب هم در محل استفاده می‌شود ولی تا الان که تیدا از تجهیزات و سگ‌های دیگر کارآمد‌تر بوده است.
در چند صد متری محل حادثه بوی شدید سوختگی نفس کشیدن را برای هر کسی دشوار می‌کند. گفته می‌شود کارگران و امدادگرانی که شبانه‌روز آنجا هستند نیز ممکن است دچار مشکلات ریوی شوند. این وضعیت روی سگ‌ها تاثیر زیادی نمی‌گذارد؟

تیدا در پلاسکو

تیدا در پلاسکو

تمام مدت سعی می‌کنیم سگ‌ها را داخل خودرو نگه داریم و دقیقا در محل نگه نداریم. هر وقت لازم به حضورشان باشد دوباره در محل رها می‌شوند اما به هر حال دود و سموم منتشر شده در محل روی سگ‌ها هم می‌تواند تاثیر سوء داشته باشد.

ین نژاد را اکثر افراد به دلیل استفاده در فیلم‌هایی نظیر رکس می‌شناسند و همچنین این سگ حضور مؤثری در صحنه‌های امدادی دارد. در خاورمیانه دسته‌هایی از شپردهای پلاس فراوان هستند اما نژاد ژرمن شپرد بیشتر در اروپا زندگی دیده شده‌است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  ابزار تربیت سگ

تاریخچه تیدا

ژرمن شپرد در تمام ایام به دلیل رفتار و ساختار بدنی ممتازش در بین سایر نژادها مورد انتخاب قرار گرفته‌است و حتی ویژگی‌های دفاعی و تربیت‌های اختصاصی آن نیز به معرض قضاوت گذارده می‌شود. مهمترین ویژگی در این نژاد رفتارهای اشرافی، شهامت و توانایی آموختن رفتارها و فعالیت‌های اختصاصی است. نخستین ویژگی یک جرمن شپرد خوب، قدرت، چالاکی، عضلات مناسب و هوشیاری است. رنگ در سگهای ژرمن شپرد متفاوت است و تقریباً اکثر رنگها قابل قبول هستند. با این وجود رنگهای خیلی کم رنگ یا سفید یک دست قابل قبول نمی‌باشد. البته قابل ذکر است که یک ژرمن اصیل حتماً نباید داری شیب باشد بسیاری از نژادهای اصیل ژرمن که از مولدین اولیه بدون شیب هستند.

منبع:ویکی پدیا

حیوانات

آشنایی با تیداآشنایی با سگ تیداتاریخچه تیداتاریخچه سگ تیداتاریخچه نژاد تیداتربیت تیداتربیت سگ تیداتربیت نژاد تیداتربیت و نگهداری سگ تیداتغذیه تیداتغذیه سگ تیداتغذیه نژاد تیداتیداتیدا در پلاسکوتیدا و پلاسکوخصوصیات تیداخصوصیات سگ تیداخصوصیات نژاد تیداخلق و خوی تیداخلق و خوی سگ تیداراهنمای تربیتی سگ تیداراهنمای تغذیه سگ تیداسایز تیداسایز سگ تیداسایز نژاد تیداسگ پلاسکوسگ تیداسگ تیدا ۱۱۰سگ تیدا اپاراتسگ تیدا اینستاسگ تیدا باهوشسگ تیدا چیستسگ تیدا در اینستاسگ تیدا در فیلم ساموراییسگ تیدا در ویکی پدیاسگ تیدا ژرمنسگ تیدا ویکی پدیاطول عمر تیداطول عمر سگ تیداطول عمر نژاد تیداقد انواع سگ تیداقد تیداقد سگ تیداقد نژاد تیدامشخصات تیدامشخصات سگ تیدامشخصات ظاهری تیدامعذفی تیدامعرفی تیدامعرفی سگ تیدامعرفی نژاد تیدانژاد تیدانژاد سگ تیدانگهداری تیدانگهداری سگ تیداوزن تیداوزن سگ تیداوزن نژاد تیداویژگی نژاد تیداویژگی های تیداویژگی های ظاهری تیدا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین نکات تقویت سگ x بخوانید...