سگ سانان

سگ سانان

سگ سانان


سگ سانان

شاید براتون جالب باشه بدونین خانواده سگ یا سگ سانان چه ویژگی هایی دارند .باهلث کده همراه بشین تا در این رابطه بیشتر بدونین .

 

معرفی سگ سانان

سگ‌سانان (نام علمی: Canidae) خانواده‌ای از راستهٔ گوشتخواران پستانداران هستند. این خانواده شامل حیواناتی چون گرگ، روباه و شغال و سگ اهلی می‌شود. سگ‌سانان به دو تبار گرگیان (Canini) و روباهیان (Vulpini) تقسیم می‌شوند. سگ‌سانان در تمام قاره‌های دنیا به جز قطب جنوب حضور دارند. یکی از آنها یعنی سگ اهلی که زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری است از حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار سال پیش نخستین حیوان اهلی شد. سگسانان همگی پنجه‌رو هستند یعنی بر روی انگشتان پا راه می‌روند.

سگ‌سانان بر خلاف گربه‌سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد پای آنان اثر ناخن دیده می‌شود.

منبع: ویکی پدیا

 

سگ سانان گوشتخوارانی پستاندار با بدنی کم و بیش باریک و دراز که برای سریع تر دویدن و تعقیب شکار با محیط سازگاری یافته اند. این حیوانات هم مثل خرگوش پنجه‌ رو هستند یعنی بر روی انگشتان پا راه می‌روند و به جز قطب جنوب می توان آنها را در همه قاره ‌ها پیدا کرد. آنها کاملاً خشکی ‌زی بوده و بیشتر در حفره ‌هایی که در روی زمین برای خودشان می سازند زندگی می کنند.برای آشنایی با برخی از ویژگی های ظاهری این جانوران به طور کلی و برای آشنایی با ۵ گونه از سگ سانان معروف و شناخته شده، ویژگی ها، نحوه تغذیه و نحوه تولید مثل آنها به طور ویژه و همچنین کسب اطلاعاتی در مورد گونه های موجود این جانوران در ایران و پراکندگی جغرافیایی آنها پیشنهاد می کنیم تا انتها ما را همراهی بفرمایید و به گنجینه اطلاعات خود بیفزایید.

آرایه‌شناسی

فرمانرو: جانوران

شاخه: طنابداران

رده: ستانداران

راسته: گوشت‌خوارسانان

زیرراسته: سگ‌واران یا سگ سانان

توصیف برخی از ویژگی های سگ سانان

 • پاهای جلویی سگ‌ سانان (نام علمی: Canidae)  پنج انگشت و پاهای عقبی آنها چهار انگشت دارد.
 • انگشت شست دست سگ‌سانان خیلی کوتاه‌تر از سایر انگشتان بوده و با زمین تماس پیدا نمی‌کند.
 • چنگال های آنها همیشه باز بوده و قابلیت بستن چنگال هایشان را ندارند و نوک آنها کند است.
 • دمی پر مو و کمی بلند دارند.
 • موهای پشت بدن شان رنگ های مختلفی دارد.
 • سگ سانان غده بوداری در پشت دم شان دارند که معمولاً محل آن با یک لکه سیاه مشخص می باشد.
 • دندان های نیش آنها بلند و تیز بوده و رشد دندان های کارناسیل آنها خوب بوده طوری که دندان کارناسیل بالایی سه ریشه داشته و تاج آنها دو تیغه دارد.
 • دندان های آسیای بالای آنها دارای تاجی سه گوش است.
 • گرگیان (Canini) و روباهیان (Vulpini) دو تبار سگ‌سانان می باشند.
 • سگ‌سانان بیشتر غذای خودشان را از راه شکار حیوانات بدست می آورند.
 • معمولاً یک بار در سال زادآوری کرده و بعضی از آنها تک همسری هستند.
بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ افغانی

معرفی چند گونه معروف و شناخته شده سگ سانان

۱- روباه (Fox)

معروف به ثلعب با طول عمر حدوداً ۱۲ سال، حیوانی شبگرد که روزها به استراحت می پردازد و هنگام طلوع و غروب آفتاب و همچنین در نیمه شب فعالیت می کند. فقط گاهی اوقات در فصل جفت گیری، مریض بودن و یا هنگام جستجوی غذا روزها هم می توان روباه را دید.

این گروه از سگ سانان تکی زندگی کرده و اجتماعی نمی باشند و فقط زمانی به صورت گروهی دور هم جمع می شوند که یا هنگام جفت گیری شان باشد یا مشغول مراقبت از بچه هایشان باشند. محل زندگی روباه در جنگل ها و کشتزارها بوده و این مکان ها یک مکان امن و خوبی برای این است که روباه لانه خود را در آنجا بسازد. گرگ، گربه های وحشی، خرس و پرندگان شکاری همچون عقاب و جغد بزرگ از جمله دشمنان طبیعی روباه ها محسوب می شوند.

روباه (fox)

روباه (fox)

 • کاربردهای دم روباه

دم روباه کلفت، بلند و پرمو می باشد که موهای کرکی زیبایی داشته و علاوه بر زیبایی استفاده های دیگری هم دارد که از جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

۱- در هوای سرد روباه با دم خود پاها و بینی خود را می پوشاند تا آنها را در برابر سرما محافظت کند.

۲- با به حرکت درآوردن دمش می تواند به سایر روباه ها پیام بفرستد.

۳- در زیر دم روباه غددی وجود دارد که این غدد ترشحات بدبویی دارند و روباه با دیدن دشمنان خود برای فرار از دست آنها از این غدد استفاده می کند.

 • تغذیه

پرندگان، جوندگان، خرگوش، قورباغه، ماهی، خرچنگ، حلزون، حشرات، کرم ها، گیاهان و میوه جات

 • تولید مثل

در بالا اشاره کردیم که اکثر روباه ها به تنهایی زندگی کرده و شکار می کنند و فقط هنگام جفت گیری و پرورش بچه هایشان زندگی مشترکی دارند. بهتر است بدانید که از اواسط زمستان تا اوایل بهار فصل جفت گیری این گروه از سگ سانان می باشد. دوران حاملگی روباه ماده ۵۱ تا ۶۳ روز طول می کشد و در هر زایمان حدود ۳ تا ۸ توله به دنیا می آورد.

انواع روباه در ایران

 • روباه شنی

در کویرهای جنوب شرقی ایران و مرز افغانستان زندگی می کند و تخریب زیستگاه های کویری و ناامنی در عرصه پراکندگی این گونه روباه آنرا در معرض آسیب پذیری قرار داده است. این گونه از روباه را علاوه بر ایران می توان در شمال آفریقا، عربستان و افغانستان نیز پیدا کرد.

 • روباه ترکمنی

عمدتاً در دشت های گرگان، خراسان و به ویژه در مرز ایران و ترکمنستان می توان این گونه از روباه ها را مشاهده کرد. آنها دم و گوش کوتاه و همچنین رنگ بدن متمایزی از سایر روباه ها دارند.

 • شاه روباه

کمیاب ترین روباه ایران بوده و چون پوست زیبا و گران بهایی دارد متأسفانه توسط شکارچیان پوست شکار شده و نسل آن به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ بورزوی

۲- سگ (Dog)

سگ ها دو نوع دارند: اهلی و وحشی

سگ ها حدود ۲۰ هزار سال قبل در جنوب غربی آسیا اهلی شده اند. آنها هم مثل سایر گونه های سگ سانان گوشتخوار می باشند. طول عمر سگ ها ۱۲ تا ۱۳ سال می باشد، فعال ترین دوره سنی سگ ها در حدود ۳ تا ۵ سالگی و دوره کاهش فعالیت آنها در حدود ۷ تا ۸ سالگی می باشد. سگ ها هنگام دوره سنیِ کاهش فعالیت شان دوست دارند محیطی راحت و آرام داشته باشند و اکثر اوقات در حال خواب باشند. شاید دانستن این موضوع برایتان جالب باشد که شنوایی سگ های پیر کاهش یافته و حتی برخی از آنها ناشنوا می شوند.

 • تغذیه

گوشتخوار بوده و استخوان، گوشت و حتی نان خشک را هم می خورند. سگ ها برای تأمین مواد غذایی و برای سلامتی دندان ها و لثه هایشان حتماً باید از استخوان و مغز استخوان تغذیه کنند. همچنین جویدن استخوان باعث می شود مقدار زیادی از بزاق در دهان سگ ترشح شود که این کار برای هضم غذای آنها بسیار مفید است.

 • تولید مثل

بهترین زمان جفت گیری در سگ های نر بالای ۲ سال و زیر ۷ سال می باشد و سگ های ماده در حدود ۸ تا ۱۲ ماهگی به سن بلوغ می رسند. مدت زمان حاملگی سگ های ماده حدوداً ۲ ماه می باشد.

انواع نژادهای اصیل سگ در ایران

 • سگ سرابی

قویترین سگ موجود در ایران و جهان که زادگاه او در شهرستان سراب می باشد. سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می باشد.

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

 • سگ کردی یا عراقی

بسیار زیبا بوده و زادگاه اصلی این سگِ زیبا شهرستان های مهاباد، سقز، بوکان و سنندج می باشد.

 • سگ تایبادی

به وفور در استان خراسان وجود دارد و متأسفانه فروش توله این سگ در ایران رواج زیادی دارد.

 • سگ قدرجونی

در استان اصفهان وجود دارد و که شهر قهدریجان ( از توابع شهرستان فلاورجان) خواستگاه اصلی پرورش آن محسوب می‌شود. به علت توانایی هایی خاص این سگ، خیلی از گله داران برای مراقبت از دام هایشان از آن به عنوان سگ گله بهره می گیرند.

 • سگ سالوکی (Saluki)

سگ شکار بوده که به تازی ایرانی هم معروف است و در تایباد و کردستان می توان دو گونه از آنرا مشاهد کرد.

معروف به اشپیتز ایرانی که بیشتر در سراب و کردستان ایران وجود دارد. این سگها شکاری هستند و نگهبانان بسیار خوبی میباشند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  توله سگ

۳- شغال (Jackal)

جثه ای شبیه گرگ ولی کوچکتر از آن دارد. طول سر و تنه آنها ۵۰ تا ۱۰۰ سانتی متر، طول دم آنها ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر و وزن آنها حدود ۶ تا ۱۵ کیلوگرم می باشد. رنگ گوش ها، دست و پا و بدن شغال گندمگون و رنگ شکم آن زرد یا تقریباً سفید می باشد. این گروه از سگ سانان هنگامی که می دوند دمشان را پایین و مابین پاهایشان نگه می دارند. بهتر است بدانید شغال ها حدود ۱۶ سال عمر می کنند.

برخی از شغال ها هستند که در نزدیکی مناطق شهری و منازل مسکونی زندگی می کنند که بیشتر شبگرد می باشد ولی گاهی اوقات روزها هم در این مناطق دیده می شوند. معمولاً جایی به نام لانه ندارند و بیشتر در گودال ها، سوراخ های طبیعی، شکاف سنگ ها و لانه متروکه سایر جانوران زندگی می کنند. هنگام غروب آفتاب و حتی شب ها می توان صدای زوزه آنها را شنید که شبیه جیغ انسان می باشد.

 • تغذیه

در مواقع کمبود غذا کاملاً گیاهخوار می باشند ولی در هنگام وفور غذا دست به شکار پستانداران کوچک، پرندگان، خزندگان و حشرات می زنند. حیوانات پیر و نوزادان حیوانات جزو طعمه های شغال ها بوده که با گاز گرفتن گلو یا گردن شان آنها را شکار می کنند.

 • تولید مثل

به صورت انفرادی، جفت و گاهی گروهی زندگی می کنند. در زمستان جفت گیری کرده و ماده شغال بعد از حدود ۲ ماه حاملگی ۳ تا ۸ نوزاد کور و کر به دنیا می آورد. هر دو جنس نر و ماده وظیفه مراقبت از بچه ها را برعهده دارند. بعد از ۱۰ روز نوزادان قادر به دیدن بوده و در ۲۱ روزه گی از شیر گرفته شده و با گوشت نیمه هضم شده ای که توسط پدر و مادر قی می شود، تغذیه می شوند. بچه ها بعد از ۲ ماهگی همراه پدر و مادرشان به شکار می روند و در ۶ ماهگی زندگی مستقل خود را شروع می کنند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...