سگ شیانلو

سگ شیانلو

سگ شیانلو


سگ شیانلو

سگ شيانلو شپرد که در ايران با نام شيانلو شناخته می‌شود، یک همراه غول‌پیکر، آرام و خانوادگی است که شما را در اطراف پنجه نسبتاً بزرگ خود می‌پیچد!هلث کده با این مقاله جذاب در مورد این سگ اصیل درخدمت شماست.

ویژگی‌های شيانلو شپرد

 • نوع نژاد: گله‌داری
 • هدف: همدم
 • اندازه نرها: 28-30 اینچ و ماده‌ها: 26-28 اینچ
 • وزن: نرها بین 140-160 پوند و ماده‌ها بین 100-120 پوند
 • طول عمر: 9-14 سال
 • رنگ: مشکی و برنزه، برنزه طلایی، برنزه مایل به قرمز، نقره‌ای، سنگي، طلایی، قهوه‌ای قرمز یا خاکستری تیره
 • خوی: وفادار، مطمئن، ملایم، دوست‌داشتنی، باهوش، صبور و مطیع
 • ورزش روزانه: بالا – حداقل 60 دقیقه در روز
 • سطح فعالیتمتوسط است، اما اگر دوز روزانه ورزش آن‌ها برآورده شود، می‌تواند تنبل باشد.
 • مصرف روزانه مواد غذایی: رژیم‌های غذایی متناسب با وزن فردی آن‌ها – به‌طورمعمول بین 2800 تا 3200 کالری
 • مشکلات شناخته‌شده سلامت: دیسپلازی مفصل ران، پیچ خوردگی معده، میلوپاتی دژنراتیو، نارسایی لوزالمعده خارج از رحم، آریتمی های بطنی و پانوستئیت در سگ‌های جوان

بررسی اجمالی نژاد شيانلو شپرد

در دهه 1970 دو نگرانی در رابطه با سگ ژرمن شپرد وجود داشت:
موضوعات نگران‌کننده بهداشتی در رأس ذهن مربیان بود.
نگرانی‌هایی که بسیاری از خانواده‌ها آن‌قدر باتجربه نبودند که بتوانند آن‌ها را به‌خوبی مدیریت کنند.

تولد شيانلو شپرد یک سگ خانوادگی مطیع اما باهوش ایجاد کرد. ریشه‌های گله‌داری آن‌ها به آن‌ها انرژی و هوش برای کار می‌دهد. ایده‌آل برای چابکی یا دارای ظرفیت برای جستجو و نجات هستند.

هدف از ايجاد این نژاد یک همراه قدرتمند اما فداکار بود. کمرویی یا شرارت در استانداردهای نژاد به‌شدت سرکوب می‌شود.

شما می‌توانید از سگ شيانلو شپرد، انتظار یک غول بی‌سروصدا با مشکلات کمتری در مقايسه با یک ژرمن شپرد داشته باشید. آن‌ها همچنین پراکندگی کمتری در بین نژادهای شپرد دارند. آن با کودکان و حیوانات آرام خواهد بود اما محافظ نهایی شما نيز است.
برای ریشه‌یابی ايجاد اين نژاد به اواسط دهه 1970 برمی‌گردیم، تینا باربر مشغول آموزش سگ‌های ژرمن شپرد در نیویورک بود.

تينا ضمن تأیید خصوصیات نژاد فوق‌العاده، متوجه شد که این سگ‌های قدرتمند و فعال بیش‌ازحد توانایی اداره اکثر خانواده‌ها رادارند.

او متوجه مشکلات سلامتی سگ شيانلو شپرد شد، به‌ویژه دیسپلازی مفصل ران و همچنین طرفدار تغییر ظاهر آن‌ها نيز نبود.
او سگی مانند سگ‌هایی که در ابتدا از کودکی در آلمان عاشقش شده بود را می‌خواست. شپردی سالم و خانوادگی.

بررسی اجمالی نژاد شيانلو شپرد

بررسی اجمالی نژاد شيانلو شپرد

توسعه خط خون سگ شيانلو

اصل و ريشه سگ شيانلو شپرد، ژرمن شپرد است. تا سال 1989 بود که خطوط مالاموت در آلاسکا معرفی شد (این خطوط به‌اندازه خوبشان معروف بودند). سپس در سال 2001 یک شپرد سفید کانادایی به صفوف معرفی شد. او را دوباره برای اندازه و تنوع ژنتیکی آوردند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  توله سگ

در اواسط سال 2000 میلادی شاهد معرفی نهایی یک سگ گرگ چک بود، بازهم برای تنوع ژنتیکی. این پرورش انتخابی در کیفیت نژاد و اطمینان از سلامتی بسیار مهم بوده است، اما نگرانی‌هایی وجود دارد که به دلیل محدودیت تنوع ژنتیکی، این امر درواقع می‌تواند منجر به سایر نگرانی‌های سلامتی، به‌ویژه بیماری‌های خود ایمنی شود.

رفتار سگ شيانلو شپرد

 • دوستی: رتبه 5 ستاره برای دوستی
 • مراقبت: امتیاز 5 ستاره برای سهولت مراقبت
 • قابلیت آموزش: 3 ستاره رتبه‌بندی برای قابلیت آموزش
 • الزامات ورزش: 5 ستاره امتیاز موردنیاز برای ورزش
 • گرایش‌های اجتماعی: امتیاز 5 ستاره برای گرایش‌های اجتماعی

استاندارد نژاد برای سگ شيانلو شپرد او را شجاع و با اعتمادبه‌نفس توصیف می‌کند. غول ملایمی که دارای هوش برتر با قلبی از طلا است. او یک همراه کامل و از صمیم قلب وفادار است.

شرح مزاج

بااین‌حال، مانند هر سگ ديگری، طیف وسیعی از مزاج‌ها و سطح‌های انرژی وجود دارد!
اتحاد بین‌المللی شپردان از همه پرورش‌دهندگان می‌خواهد که ارزیابی توله‌سگ‌ها را انجام دهند، آن‌ها را از توله‌سگ‌های نرم به سخت تقسیم‌بندی کنند.

نرم

توله‌سگ‌های نرم این‌گونه توصیف می‌شوند، آن‌ها ملایم هستند، این بچه توله‌سگ‌ها به یک خانواده آرام‌تر با ساختار و روزمرگی‌های خوب احتیاج دارند تا اطمینان حاصل کنند که ترس یا رفتارهای اضطرابی ایجاد نمی‌کنند.

این‌ها برای یک خانواده آرام‌تر مناسب خواهند بود، اگر شما خود را فردی آرام و ملايم توصیف می‌کنید، این توله‌سگ‌ها برای شما مناسب خواهند بود!

متعادل

توله‌سگ متعادل که معمولاً در بسترها دیده می‌شود. این توله‌سگ‌ها برای خانواده‌ها مناسب هستند، زیرا می‌توان به آن‌ها برای سرگرمی در روزهای شلوغ اعتماد کرد، اما به همان اندازه نيز بايد با روحيات شما نيز همانند باشند.

متوسط – سخت

متوسط – سخت که بچه‌هایی مستقل هستند! آن‌ها غالباً شخصیتی کاملاً قوی دارند. این‌ها برای مالکانی مناسب است که قبلاً نژادهای کاری داشته‌اند. توله‌سگ‌های مطمئن و مستقل به قوانین اساسی احتیاج دارند تا بدانند که از آن‌ها چه انتظاری می‌رود.

سخت

این‌ها بیشتر شبیه اصل و نسب خود، سگ‌های ژرمن شپرد هستند! قوی، مستقل و سخت. این‌ها رفتاری شبيه به نژادهای قبلی که نژادهای مخصوص گله بودند، دارند و اين نوع سگ‌ها به دليل شخصيت سختی که دارند، از انجام کارهای سخت و شدید لذت می‌برند. این توله‌سگ‌ها نادر هستند، زیرا این ویژگی‌ها متعلق به نژاد شيانلو شپرد نبوده است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  انواع سگ

مانند هر سگی، این مزاج‌ها به دلیل محیط و تجربیاتشان می‌توانند تغییر کنند، اما امکان خوبی برای شناخت آن‌ها و طرز رفتار با آن‌ها را برای شروع به شما می‌دهد.

درحالی‌که سگ شيانلو شپرد به داشتن زیرکی، صبوری، ملایمت و هوش شهرت دارند، نباید فراموش کرد که ريشه آن‌ها هنوز از سگ‌های گله و نگهبان سرچشمه می‌گیرد.

همین خصوصیات است که به آن‌ها اجازه می‌دهد زود خسته شده و از رها شدن بدشان بیاید. این سگی نیست که بتوانید در حیاط کناری بگذارید یا سگی باشد که بتوانید در ارتباط با آن از قدم زدن روزانه چشم‌پوشی کرده و بگذرید. در صورت وقوع انتظار پارس و چه‌بسا تخريب را داشته باشید.

مراقبت از سگ شيانلو شپرد

چگونه از یک شپرد شيانلو مراقبت کنیم؟
غول وفادار و ملایمی که با بیشتر خانواده‌ها سازگار است، بیایید نيازهای آن را با توجه به نیازهای مراقبت روزانه خود، بررسی کنيم.

نیازهای تغذیه

توله‌سگ‌ها بر اساس وزن مورد انتظار خود تغذیه می‌شوند، نه وزن واقعی آن‌ها. بیشتر تولیدکنندگان مواد غذایی بیان می‌کنند که شما چه مقدار باید به توله‌سگ خود بدهید. به‌طور متوسط، سگ‌های بزرگ تقریباً به 20 کالری در هر پوند از وزن بدن نیاز دارند.

نکته برتر

هنگام تغذیه توله‌سگ، معمولاً تقسیم خوراک آن‌ها به 4 وعده غذایی در روز است. این برای اطمینان از این است که معده آن‌ها را بیش‌ازحد بزرگ نشود. از 6 ماهگي به بعد، این وعده‌های غذايی می‌تواند به 2 وعده در روز کاهش یابد. بیشتر سگ‌های بالغ با 2 وعده در روز مشکلی ندارند و آرام می‌مانند.

هنگامی‌که سگ شما به‌طور کامل رشد کرد، باید بر اساس وزن ایده‌آل نژاد خاص خود آن را تغذیه کنید؛ بنابراین اگر سگ شما 150 پوند است، باید بین 2800 تا 3200 کالری در روز مصرف کند (150 * 20).

در رابطه با تغذیه سگ در تمامی سنین، خواندن مقاله زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم:

سگ بزرگ‌سال

نر 4700 تا 5400 کالری 2800 تا 3200 کالری
ماده 3،400 تا 4100 کالری 2000 تا 2400 کالری
یک نر کاملاً رشد یافته معمولاً 8 فنجان کیبل باکیفیت بالا مصرف می‌کند که باید برای اين نژادها، بزرگ تهیه شود تا کالری موردنیاز را دریافت کنند.

به‌منظور بررسی اینکه آیا شما با مقدار مناسبی از شیر سگ شيانلو شپرد خود را تغذیه می‌کنید، می‌توانید وزن وی را کاملاً بررسی کنید. شما باید قادر به دیدن دور کمر، احساس کردن دنده‌ها باشید، سگ شما باید یک طرح کلی ساعت شنی را داشته باشد. اگر در مورد تغذیه یا وزن مناسب سگ خودنگرانی دارید، باید با دامپزشک صحبت کنید.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  بهداشت سگ

الزامات ورزشی سگ شيانلو

همان‌طور که گفتیم، نمی‌توانید از پیاده‌روی روزانه با سگ شيانلو شپرد بگذرید. به دلیل پایه‌های گله‌داری و والدین او يعنی سگ ژرمن شپرد، انرژی بالایی دارند.

انتظار داشته باشید روزانه تقریباً 60 دقیقه پیاده‌روی کنید.
غرایز گله‌داری، آن‌ها را به شرکای بسیار خوبی در عرصه چابکی تبدیل می‌کند؛ بنابراین هنگامی‌که آن‌ها به بلوغ کامل (18 ماه تا 2 سال) رسیدند، این نیز کاری است که می‌توانید انجام دهید تا آن‌ها را ازنظر جسمی و روحی لبريز کنید.

ورزش کردن سگ

ازآنجاکه سگ شيانلو شپرد یک نژاد غول‌پیکر است، باید مراقب باشيد تا به استخوان‌های آن‌ها ضربات سختی وارد نشود. در طول 12 ماه اول رشد، توله‌سگ شما نسبت به آسیب‌های جسمی بسیار حساس خواهد بود. ورزش بیش‌ازحد در این مرحله می‌تواند برای رشد جسمی آن‌ها مضر باشد.

قانون 5 دقيقه

قانون پنج‌دقیقه‌ای را به خاطر بسپارید. کل مسیری که توله‌سگ باید طی کند باید پنج دقیقه در ماه از سن او باشد؛ بنابراین اگر توله‌سگ شما شش‌ماهه باشد می‌تواند حداکثر 30 دقیقه راه برود (5 * 6).

آموزش سگ شيانلو شپرد

آن‌ها این توانایی را دارند که به‌عنوان یک سگ سرویس دار منظم یا یک حیوان خانگی دوست‌داشتنی و وفادار در خانواده آموزش ببینند.

سگ‌ها در طول هزاران سال گاهی با تناسل میان هم خط‌های خود و گاهی با غیر هم خط‌ های خود درآمیخته‌اند که این بیشتر اوقات با در هم آمیختن خط‌های مختلف سگ همراه بوده، این روند تا به امروز به همین صورت ادامه داشته‌است، که نتیجه‌اش تنوع وسیع نژادها گروه‌ها و آمیختگی‌ها شده‌است. سگ‌ها تنها جانورانی هستند که این مقدار تنوع را از چی‌واوا تا گریت دین دارند.

این فهرست به نژادهای مختلف سگ می‌پردازد، نژادهای مختلف سگ معمولاً طبق نوع کاربردشان بسته به این که از کدام نژاد مشتق شده‌اند گروه بندی می‌گردند. انواع اصلی سگ‌ها به سگهای نگهبان، سگ شکاری، سگ گله و سگ کاری تقسیم‌بندی می‌شوند، بنا بر این به بسیاری از انواع و زیر انواع تقسیم می‌شوند. نژادهای موجود در این فهرست در حال گسترش است و ممکن است از نژادهای سنتی و با سابقه طولانی یا نژادهای جدید در آن باشد.

منبع: ویکی پدیا 

 

 

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...