سگ عراقی

سگ عراقی

سگ عراقی


سگ عراقی

سلام دوستان.یکی از نژادهای سگ، سگ عراقی است. شاید براتون جالب باشه از ویژگی های اون بدونین. باهلث کده همراه بشین.

نژاد سگ عراقی

سگ پشدر (Pshdar) یک نژاد سگ کردی کردستان که با نام های مختلفی زبان زد عام و خاص است، یکی از بهترین و قوی ترین نژاد های سگ نگهبان در دنیا به حساب می آید.

این سگ با نام های سگ عراقی، سگ پژدر و سگ پشدر معروف است. نژاد این سگ مخصوص کردستان ایران و عراق می باشد و در مناطقی از ایران مثل آذربایجان و کردستان به راحتی یافت می شود.

قدرت بدنی و شجاعت این سگ باعث شده است که این نژاد طرفاداران زیادی در بین سگ های نگهبان داشته باشد. این سگ نیز همانند سگ سرابی اغلب مورد استفاده چوپانان قرار می گیرد و گله را از حمله هرگونه حیوان وحشی مثل گرگ ، خرس و پلنگ در امان نگه می دارد.

سگ کردی پشدر یکی از قوی ترین سگ های نگهبان در دنیا محسوب می شود، که جزو نژادهای گم نام محسوب می شود  زیرا نتوانسته است جایگاه اصلی خود را در بین نژادهای سگ در جهان پیدا کند. این سگ تمامیت خصوصیات و مشخصات یگ سک نگهبان را دارد.

پیشنهاد شده از سراسر وب

تاریخچه نژاد سگ کردی پشدر (عراقی)

سگ پشدر یکی از قدیمی ترین نژاد های سگ در خاورمیانه و حتی در دنیا می باشد. با توجه به گفته باستان شناسان پیدایش این سگ به هزاره سوم میلادی برمیگردد. در گذشته دور این سگ نیز جزو سگ های وحشی و خطرناک به حساب می آمد تا زمانی که توسط انسان ها اهلی شد و کنار چوپانان به کار گرفته شد.

کرد های عراق و ایران در گذشته و حتی الان این سگ را نگهداری می کنند ولی ماهیت نگهداری و تربیت سگ پشدر در طول تاریخ به طور کلی تغییر یافته است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  نژاد سگ

در گذشته سگ پشدر اغلب برای نگهبانی از گله ، خانه و حتی برای شکار گوزن و آهو استفاده می شد ولی الان این سگ توسط مربی هایی در سرتاسر ایران اهلی شده و با شیوه خاصی تربیت شده اند که برای نگهبانی از باغ ، کارخانه و شرکت آموزش دیده اند.

گفته های زیادی در مورد پیدایش این سگ نگهبان است، برخی از باستان شناسان بیان کرده اند که تخته سنگ هایی را در مناطق کردستان یافته اند که نقش هایی شبیه به سگ پشدر دارد و همچنین اظهار داشته اند که این نژاد به چند هزار سال پیش (۵۰۰۰ سال) به دوره آشوریان در این منطق برمیگردد.

مشخصات و خصوصیات نژاد سگ پشدر (عراقی)

با توجه به اطلاعاتی که تا الان بدست آوردید، فهمیدید که این سگ یک سگ جسور ، شجاع ، قدرتمند ، جنگی ، وفادار و مستقل می باشد، که دارای هیکل و اندازه بزرگی است.

باتوجه به این که این نژاد سگ اغلب در عراق و کردستان ایران در مناطق کوهستانی و سرسخت تربیت و پرورش یافته است، دارای استخوان بندی و پوست بسیار محکم و ضخیمی است.

پوست سگ پشدر کردستان دولایه می باشد بطوریکه لایه زیرین یک عایق قوی در مقابل سرما و گرما می باشد و پوست خارجی یک عایق در مقابل برف و باران می باشد و استحکام خوبی در درگیری و زخم های بین جنگ سگ ها دارد و مانع از آسیب بیش از حد به سگ می شود.

سگ پشدر (عراقی) دارای نوع های مختلفی است که هر نوع دارای رنگبندی و موهای متفاوتی هستند، برخی ها دارای موهای بلند و برخی دیگر دارای موهای کوتاه هستند.

این سگ ها توانایی این را دارند که خود را با شرایط و محیط های گوناگون وفق دهند.

سگ پشدر با اینکه یک سگ قدرتمند و خطرناک است ولی در عین حال بسیار باهوش و فداکار است. این نژاد دارای قدرت غریزه بالایی دارد و می تواند آدم های خوب را از آدم های بد تشخیص دهد. ( منظور از آدم های بد افرادی که قصد صدمه زدن و آسیب زدن را دارند یا افرادی مثل دزد )

بیشتر بخوان بیشتر بدان  تعبیر خواب سگ

رابطه این سگ با دیگر سگ ها اصلا خوب نیست و دوست دارند که همیشه لیدر باشند و قدرت در دست آنها باشد. همچنین افراد خانه را می شناسند و رابطه خوبی با آنها دارند ولی در مقابل افراد غریبه بسیار محتاط و جدی عمل می کنند که باعث ترس آن ها می شود.

مشخصات و خصوصیات نژاد سگ پشدر (عراقی)

سگ پژدر به انگلیسی

سگ پژدر یا سگ کوردی (به انگلیسی: Pshdar Dog،Kurdish Shepherd dog, Kurdish Mastiff) یک نژاد سگ نگهبان احشام بزرگ از شهرستان پشدر است. این نژاد جزو سگهای ماستیف قرار دارد.از جثه بزرگ، استخوان بندی قوی و بدنی عضلانی برخوردار است و بشدت نترس و شجاع می‌باشد و در برابر گرگ ها و گراز ها و… هیچ کم نمی آورد. سگ پژدر یک نژاد اصیل است و یک پژدر اصیل به راحتی از پژدر دورگه قابل شناسایی است.

سگ کوردی ، قدیمی‌ترین سگ گله آسیاست که سابقه ۵۰۰۰ ساله دارد. این نژاد از زمان تمدن بابلیان و آشوریان در منطقه بین‌النهرین که اولین تمدن‌های بشری در آنجا شکل گرفت، دارای اهمیت بوده و در کتیبه‌های به جا مانده از این تمدن‌ها، تصاویر نژاد کردی یا همان پژدر که برای شکار و محافظت از آنها استفاده می‌کردند نقش شده‌است.

سگ کوردی به دلیل قدرت بدنی بسیار بالا و جنگاوری در مسابقات جنگ سگها و همچنین برای محافظت از گله‌ها ، احشام و خانه ها مورد استفاده قرار میگیرد و در امر حفاظت از گله ،سگی کاملا بی نظیر است.

این سگ در ایران در شهرهای بوکان، پیرانشهر سردشت،مهاباد،و بخش‌هایی از کردستان مثل شهرستان سقز و سنندج، و همچنین در قسمت کوردستان عراق مانند شهرستان پشدر، سلیمانیه و کرکوک وجود دارند و بعضی هم این سگ را به اشتباه عراقی می‌خوانند.که ارتباطی تاریخی و فرهنگی با عراق نداشته ، و اعراب عراق هیچگونه کاربری را در جهت پرورش و تکثیر این نژاد نداشتند و ندارند.

منبع: ویکی پدیا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...