سگ قطبی

سگ قطبی

سگ قطبی

در این پست قصد داریم شما رو با سگ قطبی آشنا کنیم. مطمئنم از خوندن مقاله سگ قطبی لذت میبرین. با هلث کده همراه شوید…

نژاد های سگ قطبی

نژاد سگ شیبا اینو | Shiba Inu

شیبا اینو سگی کوچک جثه و جمع و جور است. سر در تناسب مناسبی با بدن قرار دارد. لب ها و بینی مشکی رنگی دارد، دندان های منظم همانند قیچی روی یکدیگر قرار دارند. چشم ها عمیق و مثلثی شکل و به رنگ تیره می باشد. چشم ها معمولا سیاه رنگ هستند. گوش ها مثلث شکل و نسبت به سایر اعضای بدن کوچک می باشد. پاهای جلو صاف هستند و ناخن ها ممکن است با جراحی بیرون کشیده شوند. دم حلقوی و بر پشت حمل می شود و در ابتدا ضخیم می باشد.

پوشش خارجی دولایه دارد که لایه زیرین نرم و ضخیم و لایه خارجی صاف. در رنگ های پرتقالی، سفید، قرمز، مشکی – بلوطی یافت می شود. سفیدی در نوک پاها و دم قابل قبول است. معمولاً دارای مارک هایی در قسمت ابروها، گونه، چانه و سینه می باشد.

شیبا اینو سگی هوشیار، با اعتماد به نفس و شجاع است. دوست داشتنی، مهربان و آموزش پذیر است. سگ های تمیزی هستند و بسیار کم پارس می کنند و همیشه در کنار و نزدیکی صاحبش می ماند. بازیگوش و سرزنده، با استقامت و پر سرعت است. یک شیبااینوی اجتماعی شده با کودکان، گربه ها و سایر سگ ها رابطه خوبی دارد. این نژاد را باید از سنین پایین اجتماعی نمود و کاملا او را متوجه نمود که آلفا (رئیس) کیست. ذاتاً از آن به عنوان سگ شکاری بهره گرفته می شد. نباید شیبااینو را در مکانی با حیوانات کوچک تنها رها کرد (خرگوش، خوکچه هندی و پرندگان کوچک). همیشه در بیرون از منزل از قلاده استفاده کنید چراکه این نژاد به دویدن و تعقیب و گریز علاقه مند است.

نژاد سگ سیبرین هاسکی | Siberian Husky

هاسکی سگی قدرتمند و کاری می باشد. در همه رنگ ها از سیاه یک دست تا سفید یافت می شود. معمولاً بصورت دو رنگ سیاه وسفید، طوسی و سفید، قرمز و سفید و نارنجی و سفید یافت می شود. در اکثر سگ ها صورت و زیر بدن سفید می باشد. گوش ها حالت برافراشته و نوک تیز دارند و همانند سایر نژادهای سگ در سیبری دارای چشمان آبی رنگ می باشند.

چشم ها گاهی اوقات نیز دو رنگ است (آبی – قهوه ای). در بین پنجه ها دارای مو می باشد که این امر راه رفتن حیوان را بر روی برف و یخ آسان می سازد. لایه زیرین موها زبر و ضخیم و لایه بیرونی صاف و نرم می باشد. هاسکی قادر است تا در دمای ۶۰- درجه به راحتی زندگی کند.

سگی آرام و بازیگوش می باشد. مشتاق و گاهی اوقات لجباز. به اعضای خانواده ای که در آن بزرگ می شود بسیار علاقه مند است. باهوش، اجتماعی و با محبت می باشد. اگرچه انرژی زیادی خصوصاً در تولگی دارد اما سگ سر براه و مطیعی می باشد. رابطه خوبی با کودکان دارد. بسیار کم پارس می کند بنابراین دیدبان خوبی نمی باشد. استعداد خوبی در آموختن دارد اما این کار را باید با صبر و حوصله انجام داد، چرا که هاسکی می تواند گاهی اوقات لجباز شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  خواص پیاز و سرماخوردگی

اگر بیکار بماند خیلی زود حوصله اش سر می رود. از تنهایی بیزار است، بنابراین اگر ساعات زیادی را بیرون از خانه سپری می کنید حتماً یک جفت و هم بازی برای سگ خود پیدا کنید. به غذای کمتری نسبت به آنچه به نظرمی رسد نیاز دارد. اگر از سنین پایین اجتماعی شود با سایر حیوانات مشکلی ندارد.

نژاد سگ سیبرین هاسکی

نژاد سگ سیبرین هاسکی

نژاد سگ اسچیپرکی | Schipperke

اسچیپرکی سگی است کوچک، بدون دم، دارای پوشش خارجی مضاعف و زبر که در اطراف گردن پرپشت می شود. تنها رنگ مشکی براق در مسابقات قابل قبول است، گرچه گاهی نیز در رنگ های برنز تیره یافت می شود. جثه اش کوتاه و گرد است. سینه پهن است و تقریباً تا آرنج حیوان می رسد. سرش به شکل روباه است، پیشهانی پهن، گرد و جلو آمده می باشد. چشم ها بیضی شکل به رنگ قهوه ای تیره، بینی همیشه سیاه رنگ، دندان ها منظم، گوش ها مثلثی شکل و تیز می باشد. اگر با دم به دنیا آید باید دمش جراحی شود.

اسچیپرکی سگی است کوچک، سریع و پر انرژی. دارای خصوصیات یک نژاد بزرگ در یک جثه کوچک. دارای خلق و خوی گرم، اعتماد بنفس و مدافع می باشد. از غریبه ها خوشش نمی آید. بسیار فداکار و باوفا است خصوصاً با کودکان. واقعاً به صاحبش وابسته می شود. هشیار است و از قلمرواش حتی اگر یک آپارتمان کوچک باشد با جدیت محافظت می کند. با گربه ها و سایر حیوانات خانگی رفتا خوبی دارد. اگر غریبه ای وارد قلمرواش شود پارس می کند. دوست خیلی خوبی برای کودکان است.

بیشتربخوانید بیشتر بدانید

نژاد سگ ساموید | Samoyed

این نژاد بدن عضلانی، قوی، پوشش خارجی مضاعف دارد و دم پر پشت و فر خورده (برای محافظت از پنجه ها و بینی در مواقع استراحت) این حیوان را قادر می سازد تا شرایط آب و هوایی سرد را تحمل کند. این نژاد از تیپ اشپیتسز می باشد که می تواند به منظور نگهبانی و همچنین شکار جوندگان کوچک مورد استفاده قرار گیرد. حتی موهای ضخیم و متراکم آن را می تنند و از آن لباس های گرم می بافند. در سیبری از آن برای مسابقات، شکار، سورتمه کشی و چوپانی گوزن استفاده می شود. حس بویایی قوی و قدرت بدنی زیاد آن را به یک سگ ناجی کوهستان تبدیل کرده است. سگهای ساموید Nansen کاشف قطب شمال را همراهی می کردند.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  وفاداری سگ

ساموید نژاد آرام و صلح طلب و بسیار فداکار است. همه را دوست دارد اما تنها از یک نفر حرف شنوی دارد. خیلی زود با همه خو می گیرد و بازیگوش است. دیدبان خوبی است و ورود غریبه ها را با پارس کردن اطلاع می دهد. سگ مناسبی برای اعضای خانواده است و رفتار مهربانی با کودکان دارد. استعداد یادگیری خوبی دارد و باید از سنین پایین مورد آموزش قرار گیرد. سرزنده و احتماعی است اما اگر برای مدت طولانی تنها بماند کلافه شده و شروع به جویدن اجسام در اطرافش می کند. زیاد پارس می کند و نگهداری آن در کنار سایر حیوانات خانگی توصیه نمی شود.

نژاد سگ نروجین الکهاند | Norwegian Elkhound

الکهاند نروژِی سگی است دلیر با جثه ای متوسط، از سگ های گونه اشپیتز. سگی است قوی هیکل به شکل چهار گوش که دارای استقامت زیادی می باشد و می تواند چندین روز تمام وقت به شکار بپردازد. دارای پوشش دو لایه به رنگ خاکستری و خاکستری کمرنگ در زیر می باشد. پوزه، گوش ها و نوک دم مشکی رنگ می باشند. دارای سری پهن و سه گوش است. آرواره های او بسیار قوی هستند. چشم ها قهوه ای تیره، دوستانه و باهوش می باشند.

دم در پشت حیوان پیچ خورده است. بدن نسبتاً کوتاهی دارد. دارای سینه عمیق و نسبتاً پهنی است. دست های جلویی صاف و موازی یکدیگر هستند. دارای پنجه ای کوچک و کلفت می باشد. الکهاند مشکی نیز وجود دارد که به عنوان نژاد دیگری شناخته شده است. اما فقط مطالب کمی راجع به این نژاد در بیرون از اقامتگاهش، نروژ آشکار شده است.

تربیت سگ الکهاند

الکهاند نروژی نترس است و رفتار دوستانه ای دارد. اما برخی از آنها ممکن است تا حدی با غریبه ها محتاط باشند. او با خانواده و دوستانی که می شناسد با اشتیاق رفتار می کند. آنها همراهانی قابل اطمینان، پر انرژی و با کودکان گوش به زنگ هستند و می توانند سگ های نگهبان معقولی باشند. آنها تمیز و مطیع، خون گرم و باوفا، سرگرم کننده و حساس هستند. مانند سایر نژاد سگ های قطبی الکهاند نروژی مستقل است. او ممکن است تاحدی به طور پایدار به آموزش فرمانبرداری کردن احتیاج داشته باشد. بسیار مهم می باشد که با این سگ سفت و سخت رفتار شود اما به او مهربانی و عاطفه هم نشان دهید. باید با توله های این نژاد سفت و سخت با تربیت کردن ملایم رفتار کرد. با لطافت کافی این نژاد را تربیت کنید.

شما با تنبیه کردن نامنصفانه می توانید او را برای مدت زمان طولانی ناراحت کنید. آنها برای نگه داشتن شکار پرورش داده شده اند. آنقدر پارس می کند تا شکارچی برسد. برخی از الکهاندهای نروژی به میزان بسیار زیادی پارس می کنند. آنها همچنین علاقه به پرسه زدن دارند. بهترین راه برای بستن سگهای سورتمه، گذاشتن آنها بصورت جفت (یک نر، یک ماده) است. اگر هر دو با هم افسار شده باشند، سگ نر گرایش بیشتری به جنگیدن پیدا می کند. همچنین آنها ممکن است که با هم جنس خود در یک خانه پرخاشگری کنند. در برخی از منابع آمده است که الکهاند نروژی معمولاً با سایر حیوانات رابطه خوبی دارد اما برخی دیگر می گویند که آنها غیر قابل اطمینان هستند و باید محتاط بود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  چگونه سگ شاد داشته باشیم؟

نژاد سگ لابرادور هاسکی | Labrador Husky

لابرادور هاسکی شباهت بسیار زیادی به گرگ دارد. کمی از سگ اسکیموی کانادایی (Canadian Eskimo Dog) و مالاموت آلاسکایی (Alaskan Malamute) کوچک تر است ولی از ساموید (Samoyed) و سیبرین هاسکی (Siberian Husky) بزرگ تر می باشد.

لابرادور هاسکی یک نژاد شناخته نشده است. او مخلوط لابرادور با هاسکی نمی باشد، او یک نژاد خالص از سواحل لابرادور می باشد. آنها از جهت های مختلفی شبیه به گرگ می باشند، آنها پارس نمی کنند، اما مانند گرگ می توانند زوزه بکشند.

نژاد سگ کیزهاند | Keeshond

کِیزهاند سگی کوچک و قدرتمند به همراه پوشش بلند و مضاعف می باشد که خصوصیات رفتاری آن شبیه به سامویدها است. چشم ها به رنگ بلوطی و گوش های مثلثی شکل برافراشته دارد. دم پر پشت و فر خورده می باشد. به رنگ های طوسی و کرم و مخلوط چند رنگ یافت می شود. موهایش همیشه تمیز و برس کشیده شده نشان می دهد.

دوست و همراه خوبی برای کودکان می باشد. سر زنده، باهوش و بسیار هوشیار است. آموزش ها را به سرعت فرا می گیرد اما باید توجه داشت تا آموزش ها با آرامش و دقت انجام شوند. همه را دوست دارد و ترجیح می دهد تا همیشه در کنار اعضای خانواده باشد. اصولاً با سایر حیوانات به خوبی کنار می آید. علاقه زیادی به پارس کردن دارد و دیدبان خوبی می باشد. تقریباً می توان کِیزهاند را جهت انجام هر کاری تربیت کرد. این نژاد برای سال های متوالی در کشتی های یونانی (Dutch) برای مقاصد مختلف مورد استفاده قرار می گرفت.

نزاد سگ سورتمه

سگ سورتمه (انگلیسی: Sled dog‎) یک نوع خاص از سگ هستند که اغلب برای حمل و نقل در نقاط قطبی مورد استفاده قرار می‌گیرند یا مناطقی که دسترسی به آنها به روش‌های دیگر غیرممکن باشد، این نوع سگ‌ها با موفقیت در اکتشافات هر دو قطب شرکت داشته‌اند و همین‌طور در طول دوران تب طلای آلاسکا مشارکت عمده داشتند، تیم‌هایی از این سگ‌های سورتمه در مناطق سخت و روستاهای شمال آلاسکا و کانادا مشغول به کار رساندن مرسولات پستی هستند

منبع:ویکی پدیا

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ در خواب x بخوانید...