سگ قفقازی | سگ شاهسون

سگ قفقازی | سگ شاهسون

سگ قفقازی | سگ شاهسون


سگ قفقازی | سگ شاهسون

سلام عزیزان با یه نژاد اصیل دیگه از سگ ها به نام سگ قفقازی | سگ شاهسون د رخدمت شماییم. هلث کده را همراهی کنید.

 

نژاد سگ قفقازی

سگ قفقازی که در بازار خریدوفروش سگ‌های گله و نگهبان طالب و مشتریان خاص خود را دارد یک سگ گله آسیایی که زادگاه آن گرجستان است. این سگ عمدتا در ایران به‌عنوان سگ گله‌ی عشایر و در مواردی نیز به‌عنوان سگ نگهبان استفاده می‌شود.

از خصوصیات این نژاد نگهبان غول‌پیکر می‌توان به جثه‌ی بسیار بزرگ آن‌ که حتی در دوران تولگی که تقریباً مانند یک بچه خرس می‌ماند اشاره کرد که آن‌ها را از دیگر سگ‌های نگهبان متمایز می‌سازد. سگ قفقازی، سگی نترس، بسیار قوی و با اعتماد به‌ نفسی بسیار بالا است. اما اگر درست تربیت نشود می‌تواند خودمختار و آسیب‌رسان شود بخصوص برای افراد غریبه و دیگر سگ‌ها. این نژاد یک سگ تهاجمی است، به‌طوری‌که همیشه آماده درگیری با افراد متجاوز است.

به دلیل جثه‌ی بسیار بزرگ و خلق‌وخوی تهاجمی می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی و حتی غیرقابل جبرانی را وارد کند.سگ قفقازی نیاز به صاحبی دارد تا به او ثابت کند که رهبر کیست. کسی که می‌خواهد سگ قفقازی را برای نگهبانی انتخاب کند، باید حوصله و وقت کافی را برای آموزش آن داشته باشد تا وقتی حیوان به بلوغ کامل رسید، با یک سگ غیرقابل‌کنترل آن‌هم با جثه‌ی بسیار بزرگ و حالت‌های تهاجمی مواجه نشود.

تاریخچه

به دلیل پراکندگی که در این نژاد وجود دارد و در مناطق مختلف شرایط زیستی مختلفی حاکم است، این نژاد خود را با شرایط مختلف وفق داده و بنابراین دارای انواع گوناگون است، به‌طوری‌که گونه‌های مختلفی از سگ‌های نژاد قفقازی به وجود آمده و تکامل‌یافته‌اند و هرکدام با نام‌های خاص خود خوانده می‌شوند.

سگ چوپان قفقازی درگذشته برای محافظت از گله‌ها و خانه‌ها از تهدیدات و شکارچیان استفاده می‌شده است. اغلب برای محافظت از گرگ‌ها، خرس‌ها و سایر حیوانات درنده مورد استفاده قرار می‌گرفت. تصور بر این است که تاریخچه این سگ به دوران باستان برمی‌گردد اما این نژاد در سراسر اروپا در سال 1920 موردتوجه بوده است. سگ‌ قفقازی توسط اتحاد جماهیر شوروی سابق برای محافظت از کارخانه‌ها و امکانات دولتی استفاده می‌شده است.

سگ قفقازی

روشن نیست که این سگ چه زمانی برای اولین بار وارد آمریکا شده است اما انجمن سگ‌های ایالات‌متحده نام آن‌ها را به‌عنوان یک نژاد در سال 1995 به ثبت رسانده است. نام‌هایی که در کشور خودمان روی این نژاد گذاشته‌شده است عبارت‌اند از: سگ شاهسون، سگ قفقازی شاهسون، سگ سنگسری و… .

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ آلابای

باید دقت داشت که سگ سرابی موبلند را به‌اشتباه جزء این نژاد تقسیم‌بندی نکنیم. سگ سرابی موبلند جز نژاد سرابی است که درنتیجه آمیزش (سگ شاهسون) با نژاد (سگ سرابی) به وجود آمده است. متأسفانه پیشینه این نژاد در سازمان‌های جهانی به‌اشتباه به نام کشور روسیه ثبت‌شده است.

سگ قفقازی

خصوصیات ظاهری

 اندازه و وزن در نرها: ۶۸ تا ۷۵ سانتیمتر قد و حدود ۵۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم وزن

وزن و اندازه در ماده‌ها: از ۶۴ تا ۷۰ سانتیمتر قد و وزن حدود ۴۵ کیلوگرم تا ۱۴۰ کیلوگرم

این نژاد دارای جثه بزرگ و عضلانی با جمجمه‌ای بزرگ و پهن است. پوزه‌کوتاه و جمجمه مخروطی این نژاد باعث‌ می‌شود که به خرس‌ها شبیه باشند. چشم‌های این سگ تیره و کوچک و تخم‌مرغی شکل است و حتی در برخی از گونه‌های قفقازی چشم قرمز هم دیده‌شده است. دم این نژاد بلند و پرپشت است که با موهای زیادی پوشیده شده است. گوش‌های این نژاد نیز بلند است.

این نژاد از تنوع رنگی زیادی برخوردار است و به رنگ‌های سفید، خاکستری، قهوه‌ای مایل به قرمز، خال‌خالی یا راه‌راه دیده می‌شوند. پوشش بدن این‌ نژاد پراز موهای بلند و ضخیم است و این به سگ کمک می‌کند که بتواند دماهای خیلی پایین را تحمل کند حتی ۳۷ تا ۴۵ درجه. به‌طور متوسط طول عمر آن‌ها بین ۱۰-۱۲ سال است.

نظافت سگ قفقازی

سگ چوپان انواع مختلفی از پوشش مو را دارد. از پوشش بسیار بلند گرفته تا پوشش کوتاه، که باید به‌طور مرتب و روزانه شانه شوند. رعایت نظافت برای حفظ سلامت او می‌تواند فوق‌العاده کمک‌کننده باشد. گوش‌های او را باید به‌طور منظم برای جلوگیری از تجمع موم و عفونت چک کنید و مرتباً آن را تمیز کنید.

مسواک زدن برای دندان‌های او نیز بسیار مفید است تا سلامت دندان‌های او حفظ شود. برس زدن موهای او نیز علاوه بر این‌که پوشش موی او را حفظ خواهد کرد و او را تمیز نگه خواهد داشت؛ ماساژی که به‌وسیله برس در پوست او انجام می‌شود، باعث تحریک گردش خون و حذف تکه‌های شوره از سرش می‌شود.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ های روسی

ناخن‌ها باید کوتاه نگه‌داشته شوند تا سالم باقی بمانند. ناخن‌های بلند با راه رفتن سگ ممکن است آسیب ببیند و برای او ایجاد درد کنند. ناخن‌های سگ می‌توانند به‌راحتی بشکنند و این شکستگی معمولاً در پایه ناخن که در آن عروق خونی و اعصاب قرار دارد اتفاق می‌افتد که بسیار دردناک است. هم‌چنین وقتی ناخن‌ها بلند هستند میکروب بیشتری در زیر آن جمع می‌شود و مستعد عفونت می‌شود.

پاک کردن ترشحات چشم نیز با یک پارچه مرطوب یا توپ پنبه‌ای باید انجام شود.

خصوصیات اخلاقی سگ قفقازی

این نژاد سگی جسور، قدرتمند، فعال، قابل‌اعتماد، مناسب برای نگهبانی، شجاع، نترس، سرسخت، باوفا، مهربان با صاحب خود و مهاجم و هشیار نسبت به غریبه‌ها است. بنابراین مانند اکثر نژادهای دیگر این سگ نیز باید از سنین پایین تحت آموزش قرار بگیرد. این سگ در برخورد با غریبه‌ها حساس است. اعتماد به‌ نفس خوبی دارد و بی‌باک و شجاع و محافظ خوبی برای شما است. شخصیت او آرام است و خودش را در قلب شما جا می‌کند.

این نژاد به خانه‌های روستایی با حیاط مناسب برای بازی در آن، نیاز دارد. این سگ در طول تاریخ در سرزمین‌هایی بوده است که فضای زیادی برای قدم زدن داشتند. شما باید بسیار مراقب کودکان خود در ارتباط با این سگ باشید و آن‌ها را کنار هم تنها نگذارید.

این نژاد نسبت به سگ‌های دیگر هم روحیه تهاجمی وبرتری طلبی دارد که شما باید با اجتماعی کردن او از سنین پایین این مشکل را حل کنید. هنگامی‌که آن‌ها پیاده‌روی روزانه‌شان را انجام می‌دهند، انرژی‌شان تخلیه‌شده و روحیه بهتری پیدا می‌کنند.

این نژاد بیش‌ازحد پارس نمی‌کند و بنابراین پارس بیش‌ازحد این سگ به صاحبان خود این هشدار را می‌دهد که یک تهدید بالقوه وجود دارد. آن‌ها با مهربانی با غریبه در خانه برخورد می‌کنند ولی شما باید پس از معرفی افراد جدید کمی صبر کنید و به آن‌ها زمان دهید.

نژادی باهوش

سگ قفقازی سگی باهوش است. این نژاد برای کسانی که برای اولین بار صاحب سگ می‌شوند مناسب نیست و یا کسانی که تجربه کمی از رفتار و برخورد با سگ‌ها دارند. آموزش به این نژاد می‌تواند برای شما چالش‌برانگیز باشد اما غیرممکن نیست. اجتماعی کردن این سگ از سن جوانی ضروری است.

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ ظالم

نحوه‌ی مراقبت از سگ قفقازی

مکان‌های مناسب برای نگه‌داری از این نژاد نقاط روستایی با یک‌خانه بزرگ و حیاط مناسب جهت پرسه زدن و فعالیت در اطراف آن است. ازنظر مواد غذایی و نیازهای غذایی سگ قفقازی هم مانند بزرگ‌ترین نژادهای سگ است، هم‌چنین این نژاد نیز در معرض خطر ابتلا به نفخ است. به همین دلیل شما باید وعده‌های غذایی او را تقسیم کنید و آن را به 2 وعده در روز کاهش دهید.

کیفیت خوب مواد غذایی برای نژادهای بزرگ خیلی مهم است و اینکه مواد غذایی خشک یا مرطوب یا خام انتخاب کنید بستگی به سگ شما دارد و باید با یک دامپزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید.

می‌دانید که ورزش بیش‌ازحد می‌تواند برای سگ شما مضر باشد و سلامت او را تحت تأثیر قرار دهد. دقت کنید فشار غیرضروری به مفاصل و استخوان‌های سگ وارد نشود. شما نباید به سگ خود اجازه دهید که زیاد از پله‌ها بالا و پایین برود تا زمانی که آن‌ها به‌طور کامل بالغ شوند (به‌طورمعمول دوسالگی به بلوغ می‌رسند). همه این خطرات می‌تواند منجر به اختلالاتی هم چون دیسپلازی مفصل ران و آرنج شود که معمولاً در نژادهای بزرگ خیلی شایع است.

مطالب تصادفی برای شما:

ایجاد فضای باز برای این نژاد

در یک مطالعه موردبررسی بین 446 سگ قفقازی نشان داده شد که 23 درصد از این سگ‌ها نشانه‌های بالینی دیسپلازی هیپ را دارند. این مسئله قابل‌توجه صاحبان سگ است تا بهترین راه‌حل مناسب را برای جلوگیری از آن پیدا کنند که پیشنهاد ما زندگی در یک مکان روستایی با مقدار زیادی فضا و یک حیاط محصور است تا سگ شما بتواند به‌راحتی در آن محوطه پرسه بزند.

هنگامی‌که شما برای پیاده‌روی به بیرون می‌روید بهتر است آن را با قلاده کنترل کنید زیرا آن‌ها می‌توانند برای دیگران تهدیدآمیز باشند.

 

سگ قفقازی یک سگ گله آسیایی است و همان‌طور که از اسمش پیداست متعلق به شمال قفقاز، گرجستان، ارمنستان و آذربایجان می‌باشد. زادگاه اصلی این سگ کشور گرجستان است.همچنین نژاد گرجی سگ قفقازی جسه بزرگ تری دارد این نژاد در ایران به سگ شاهسون نیز معروف است.

 

منبع : ویکی پدیا

 

حیوانات

آشنایی با سگ قفقازیآشنایی با قفقازیتاریخچه سگ قفقازیتاریخچه قفقازیتاریخچه نژاد قفقازیتربیت سگ قفقازیتربیت قفقازیتربیت نژاد قفقازیتربیت و نگهداری سگ قفقازیتغذیه سگ قفقازیتغذیه قفقازیتغذیه نژاد قفقازیخصوصیات سگ قفقازیخصوصیات قفقازیخصوصیات نژاد قفقازیخلق و خوی سگ قفقازیخلق و خوی قفقازیراهنمای تربیتی سگ قفقازیراهنمای تغذیه سگ قفقازیسایز سگ قفقازیسایز قفقازیسایز نژاد قفقازیسگ شاهسونسگ قفقازیسگ قفقازی اصیلسگ قفقازی تولهسگ قفقازی جنگسگ قفقازی جنگیسگ قفقازی خرسیسگ قفقازی در ویکی پدیاسگ قفقازی دیوارسگ قفقازی فروشیسگ قفقازی قیمتسگ قفقازی و گرگشاهسونطول عمر سگ قفقازیطول عمر قفقازیطول عمر نژاد قفقازیقد انواع سگ قفقازیقد سگ قفقازیقد قفقازیقد نژاد قفقازیقفقازیمشخصات سگ قفقازیمشخصات ظاهری قفقازیمشخصات قفقازیمعذفی قفقازیمعرفی سگ قفقازیمعرفی قفقازیمعرفی نژاد قفقازینژاد سگ شاهسوننژاد سگ قفقازینژاد قفقازینظافت ظاهسوننگهداری سگ قفقازینگهداری قفقازیوزن سگ قفقازیوزن قفقازیوزن نژاد قفقازیویژگی نژاد قفقازیویژگی های ظاهری قفقازیویژگی های قفقازی

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بهترین نکات تقویت سگ x بخوانید...