سگ ماستیف تبتی

سگ ماستیف تبتی

سگ ماستیف تبتی


سگ ماستیف تبتی

سلام عزیزان. امروز با یه مقاله خاص در خدمت شما هستیم. هلث کده با یه نژاد خاص به نام سگ ماستیف تبتی در خدمت شماست.

جدول معرفی نژاد سگ ماستیف تبت

کشور محل ثبت تبت
اندازه بزرگ و عضلانی
وزن نرها: (50-80) کیلوگرم
ماده ها: (38-63) کیلوگرم
قد نرها: (60-65) سانتی متر
ماده ها: (55-60) سانتی متر
سازگاری
توان زندگی در آپارتمان

این سگ ها برای زندگی آپارتمان توصیه نمی شود. به دلیل ماهیت آنها و اندازه بزرگ شان زندگی در مکان کوچکی برای آنها دشوار است و باید در خانه های بزرگ با حیاط مناسب و حصار کشی شده زندگی کند.

میزان سر و صدا

از سگ های بسیار پر سر و صدا است.

سازگاری با کودکان

ماستیف تبتی نژاد خوبی برای ارتباط برقرار کردن با کودکان است هرجند میتوانید آن ها را از تولگی با کودک خود بزرگ کنید تا به نهایت سازگاری خوذ برسند .

سازگاری با گربه ها
سازگاری با دیگر سگ ها
نیاز به فعالیت روزانه

این سگ نیاز به فعالیت بدنی زیادی ندارد ولی هر روز باید او را به یک پیاده روی طولانی ببرید.

نیاز به رسیدگی های بهداشتی

در معرض چاقی و مشکلات چشم و صرع و بیماری های تیرویید هستند .

نیاز به مراقبت و نگهداری

ماستیف تبتی نیاز های مراقبتی و ارایشی بهداشتی بسیار زیادی دارد. پوشش آن ها نیاز به این نو رسیدگی ها را زیاد میکند. حمام را میتوانید حتی هر ماه یک بار نیز انجام دهید. هر هفته با یک برس میتوانید بدن او را شانه کنید.مو های بلند جلو صورت باید مدام کوتاه شوند تا به چشم ها نرسند زیرا باعث عفونت چشم میشوند.

هیپوآلرژیک ندارد
نیاز به بازی و توجه
ریزش مو

ریزش مو در این نژاد زیاد است. 

یادگیری و هوش
غریبه دوستی
توانایی سگ نگهبان شدن
مدت زمان عمر به صورت متوسط 10-14سال

تاریخچه سگ نژاد ماستیف تبت

همان طور که از نام آن پیداست پیشینه این نژاد به کشور تبت برمیگردد.

مشکلات ژنتیکی و آلرژی‌های این نژاد باعث شده است که این گونه جانوری کمیاب باشد. پیشینه این نژاد را سگهای تبتی همانند ماستیف ها و مولوسرها تشکیل می دهند. منشا پیدایش ماستیف تبتی به 1100 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد.این سگ جز گروه سگ های کاری می‌باشد و از گذشته از ان برای نگهبانی استفاده می شده است.نگهبانی از خانواده،گله و….

در سال 1800 میلادی یک قلاده از این نژاد به ملکه ویکتوریای انگلستان اهدا شد و باعث شد این نژاد به اروپا راه یابد.

ماستیف تبتی در سال 1970 میلادی از هندوستان، نپال و افغانستان به ایالات متحده آمریکا برده شد. جالب است که امروزه این نژاد در تبت کمیاب است و در انگلستان و آمریکا جمعیت آن رو به رشد است. انجمن ماستیف تبتی در آمریکا در سال 1974 شروع به فعالیت نمود و در سال 2006 برای اولین بار در کنل کلاب امریکا به ثبت رسید.

تاریخچه سگ نژاد ماستیف تبت

تاریخچه سگ نژاد ماستیف تبت

ماستیف

تبتی این سگ بزرگ نگهبان در افسانه ها همیشه همراه با مردم هیمالیا و در کوه ها و دشت های آسیای مرکزی بوده است. سوابق دقیقی از پیشینه او وجود ندارد ولی جایگاه ویژه ای برای این سگ تبتی قائل می شوند. آنها توسط بسیاری به عنوان پایه و اساس پیدایش مدرن ترین و بزرگ ترین نژاد های کاری در نظر گرفته شده اند

اولین نوشته ها در مورد این سگ بزرگ در حدود 1100 سال قبل از میلاد در چین وجود داشته است. جمجمه این سگ های بزرگ تاریخ از سنگ و برنز ساخته شده است. طی نظریه هایی امروزه بر این باورند که اجداد امروز ماستیف به همراه ارتش آشوریان و ایرانیان و یونانیان و رومیان در طی جنگ ها جا به جا شده است و بعد از آن در طی سفر چنگیز خان مغول به غرب و اروپا راه یافته است.

در طول این قرن ها اعتقاد بر این بوده است که این سگ تبتی در دره کوه های هیمالیا به توسعه و رشد خود ادامه داده و در انجا به حیوانات بسیار با ارزشی توسط مردم تبت تبدیل شده است.

امروزه در تبت و نپال و هیمالیا پیدا کردن یک سگ ماستیف تبتی خالص سخت است .در کاروان های تبتی و هم چنین معامله گران سگ از این نژاد برای دفاع در برابر شکارچیانی مانند گرگ و پلنگ استفاده می کنند.برخی دیگر هم به عنوان سگ نگهبان از ان استفاده می کنند.

نقل مکان سگ تبتی

در سال 1847 نایب السلطنه هند با ارسال یک “سگ بزرگ از تبت” به نام “Siring” به ملکه ویکتوریای انگلستان باعث گسترش این نژاد در اروپا شد و در سال ۱۸۷۳ اولین باشگاه مربوط به این نژاد در اروپا تشکیل شد.
دو سگ تبتی دیگر در سال 1874 توسط سپس شاهزاده ولز (بعدها شاه ادوارد هفتم) به انگلستان اورده شدند و در کاخ الکساندرا در دسامبر 1875 به نمایش گذاشته شدند.

از آن پس تا سال 1928  واردات این نژاد به انگلستان و اروپا خیلی کم بود و در سال 1928 سرهنگ بیلی به همراه همسرش چهار ماستیف تبتی را با خود به اروپا اوردند. سرهنگ بیلی به عنوان افسر سیاسی در هند و نپال و تبت در حال انجام وظیفه بود و بعد از مهاجرت شان به اروپا با خود این سگ ها را اوردند. در سال 1931 خانم بیلی انجمن سگ ماستیف تبتی را در انگلستان ثبت کرد و رسما این نژاد را استاندارد سازی کرد.

از جنگ جهانی دوم

تا سال 1976 ظاهرا هیچ واردات شناخته شده ای از این نژاد از نپال و یا هند به انگلستان انجام نشده است. پس از سال 1976 چند ماستیف تبتی وارداتی به انگلستان از کشورهای مختلف وارد شدند و این نژاد به رسمیت شناخته شد.

همان طور که در ابتدا ذکر کردیم در اواخر سال 1950 دو ماستیف تبتی از تبت به رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا تقدیم شد. سپس در سال 1970 چندین ماستیف تبتی از نپال و هند به ایالات متحده آمریکا وارد شدند. این نژاد به خوبی به زندگی در آب و هواهای مختلف عادت کرده و در ایالات متحده آمریکا نیز به خوبی به رشد و توسعه خود ادامه داد. ماستیف تبتی به عنوان یک همدم و محافظ خوب برای خانواده ها به

زندگی خود ادامه داد.

ماستیف تبتی

در طول سال ها ارتباط نزدیکی با انسان ها داشته است و در کارها همیشه کمک خوبی برای انسان ها بوده! از او به عنوان یک نگهبان گاو و گوسفند استفاده می شده !

انسان همیشه نیاز به یک محافظ داشته و ماستیف یک قاتل برای دشمنان بوده است. این نژاد با خلق و خوی خوب خود ،قدرت ابتکار و شهامت و بی باکی ، صبر و وفاداری و نجابت زیادش جای خود را در قلب انسان ها باز کرده است.

خصوصیات ظاهری سگ نژاد ماستیف تبتی

وزن در نرها: (۵۰-۸۰) کیلوگرم و در ماده ها: (۳۸-۶۳) کیلوگرم است .
ارتفاع در نرها: (۶۵) سانتی متر و در ماده ها: (۶۰) سانتی متر است.
ماستیف تبتی سگی غول پیکر است به طوری که در نگاه اول شاید نتوانید تشخیص دهید که او یک سگ است یا شیر!

ماستیف تبتی سگی سنگین وزن و پوشیده از مو است که همین پوشش زیاد او باعث می شود که ابهت این نژاد چندین برابر شود . این نژاد غول پیکر و تنومند است. سر او پرچین و چروک و پهن و گردنش عضلانی است. است. ماستیف تبتی پوزه ای پهن داشته و دارای بینی بزرگ و سیاه رنگ است. معمولاً لب بالا، لب پایین را می پوشاند. رنگ چشم های این نژاد در رنگ های قهوه ای تیره تا روشن دیده می شود.

ماستیف تبتی

در لایه رویی دارای پوشش موی بلند و ضخیم و در زیر دارای لایه نرم و پشمی است. پوشش موی او صاف است و هرگز به صورت مجعد و موج دار دیده نمی شود.

در قسمت گردن و شانه و دم موهای ضخیم یال مانند دارد که او را شبیه شیر می کند و به همین دلیل لقب شیر سگ به او داده اند. گوش های این نژاد افتاده و آویزان هستند. کمر او صاف و دم به صورت حلقه بر پشت قرار دارد. پنجه ها در این‌نژاد گرد و مانند پنجه گربه می باشد و معمولاً در بین پنجه ها مو وجود دارد.

رنگ هایی که در این نژاد دیده می شود عبارت اند از: مشکی، قهوه ای، طلایی و آبی، با یا بدون خال قهوه ای !
برخی از سگ ها در این نژاد دارای خال های کوچک سفید در قفسه سینه و پا ها هستند اما نباید در قسمت های دیگر بدنش خال ببینیم.

نیازهای آراستگی ماستیف تبتی:

ماستیف تبتی ریزش موی کمی دارد و ممکن است مانند نژادهای دیگر در برخی فصول ریزش مویش متفاوت باشد. برس زدن موهای او یک تا سه بار در هفته برای حذف موهای مرده و یا سست شده ضروری است. استحمام معمولا ماهی یک بار نیاز است.

مسواک زدن برای ماستیف تبتی دو یا سه بار در هفته توصیه می شود.

بررسی گوش سگ باید به صورت هفتگی انجام شود و با مشاهده هر گونه نشانه ای از التهاب و عفونت و یا تجمع موم باید سریعا به ان رسیدگی شود. تمیز کردن گوشه داخلی چشم به صورت روزانه و با یک لیف حمام مرطوب برای به حداقل رساندن عفونت های چشم ضروری است.

تمیز ماندن پوست اطراف مقعد نیز ضروری است.

نظافت سگ

شما به شما کمک می کند تا به بررسی پوشش سگ خود و سلامت دندان و چشم و گوش و ناخن های او بپردازید.

هم‌چنین شما باید دهان و بینی و چشم او را به دقت نگاه کنید و اگر علایمی هم‌چون زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم او دیدید ان را به دقت بررسی کنید و در صورت لزوم به دامپزشک اطلاع دهید.

مطالب تصادفی برای شما:

خصوصیات اخلاقی سگ نژاد ماستیف تبتی

این نژاد بسیار باهوش، مستقل ، باوفا و وابسته به انسان است. ماستیف تبت با توجه به اندازه اش می تواند در آپارتمان هم نگه داری شود. این‌نژاد در داخل خانه سگی  آرام می باشد،اما شما نباید او را در خانه تنها بگذارید .

این نژاد به ورزش و فعالیت روزانه اختیاج دارد و اکر شما نمی توانید او را برای این کار همراهی کنید، ممکن است این نژاد برای شما مناسب نباشد.
پیاده روی های روزانه می تواند بهترین انتخاب برای او باشد اما شما باید حتما در هنگام پیاده روی و بیرون از منزل او را با قلاده کنترل کنید تا به غریبه ها آسیبی نرساند.

ماستیف تبتی

هم باید از سنین پایین اجتماعی شود در غیر این صورت او می تواند نسبت به سگ های دیگر و غریبه ها حالت تهاجمی به خود بگیرد.

ماستیف تبتی با کودکان رابطه خوبی دارد و اگر با آنها بزرگ شده باشد، به خوبی با آنها رفتار می کند. اما همان طور که ذکر شد این نژاد به دلیل ماهیت محافظی که دارد ممکن است به بچه های کوچک آسیب برساند، بنابراین شما نباید آنها را در خانه با فرزندان کوچک تان تنها بگذارید.

مهم است که شما وقتی یک توله سگ می خرید،آن را از یک پرورش دهنده مطمئن که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای والدین او دارد ،خریداری کنید. قیمت سگ ماستیف تبتی بسته به اصیل بودن آن تا ۱۲۰ میلیون تومان هم قیمت گذاری شده است! شما برای فهمیدن اصیل بودن نژاد خریداری شده باید ان را به کارشناس مربوطه در دامپزشکی نشان دهید و با او مشورت کنید.

شجاع، نترس و آرام است.

او به دنبال جلب رضایت صاحبش است.ماستیف تبتی یک سگ چوپان و نگهبانی ایده آل برای شما

است. توانایی مقابله با حیوانات وحشی مانند گرگ، پلنگ و …را دارد.
صاحب ماستیف تبتی باید با اراده و با اعتماد به نفس باشد و بتواند نقش رهبری خودش را به او بفهماند در غیر این صورت او به سگی لجباز و تهاجمی تبدیل می شود .

ماستیف تبتی

به یک صاحب با تجربه نیاز دارد. این نژاد به دلیل ویژگی های خیلی خوبش محبوب شد و اکنون نوع خالص آن کمیاب است و بسیار گران قیمت می باشد. ماستیف تبتی سگی قد بلند با وزنی حدود ۵۰-۸۰ کیلوگرم دارای ظاهری غول پیکر و با شکوه است. اگر شما می خواهید یک سگ آرام و صبور داشته باشید که آماده برای انجام بسیاری از تکالیف باشد این نژاد انتخاب بسیار خوبی می باشد.

ماستیف تبتی سگی آرام است که مراقب و محافظ خانواده و دیگر حیوانات خانگی آنها می باشد. او دارای یک ماهیت مستقل بوده و نسبت به غریبه ها مشکوک است و این بخاطر ویژگی نگهبان بودن اوست که تمایل دارد از خانواده خود محافظت کند. این نژاد به اندازه کافی مستقل است و می تواند در خانه تنها بماند و در حالی که صاحبان در محل کار هستند او با سگ دیگری به عنوان یک همراه و همدم در خانه می ماند.

سازگاری با کودکان و دیگر سگ ها در ماستیف تبتی

ماستیف تبتی برای خانواده هایی مناسب تر است که کودکان کوچک در خانه ندارند زیرا ممکن است ناخواسته در حین بازی به کودک شما صدمه بزند.

هم چنین اگر شما در خانه کودک دارید باید او را درست آموزش دهید تا رفتار مناسب با سگ داشته باشد و او را تحریک نکند مثلا از کشیدن داد و فریاد در کنار او خودداری کنند.
شما باید همیشه هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال را کنترل کنید.

ماستیف تبتی نسبت به سگ های دیگر حالت تهاجمی ندارد، ولی ممکن است گاهی نسبت به سگ های کوچکتر از خودش گارد بگیرد،این نژاد اگر درست آموزش ببیند حتی می تواند با حیوانات دیگر مانند گربه

ها هم همبازی شود.

ماستیف تبت (به انگلیسی: Tibetan Mastiff) یک سگ عظیم‌الجثه متعلق به فلات تبت می‌باشد که دارای موی فراوانی است و می‌تواند در محیط‌های سرد به راحتی زندگی کند.

از این نژاد برای نگهبانی، شکار و گله داری استفاده می‌شود و در بعضی محافل به شیر سگ معروف است. نژاد معروف گریت دین از لحاظ گیرندگی در مقایسه با این ماستیف حرفی برای گفتن ندارد. اما مشکلات ژنتیکی و آلرژی‌های این نژاد باعث شده تا این گونه جانوری کمیاب باشد. ماستیف تبت گران‌ترین سگ دنیا است. قد این سگ از ۶۱ تا ۷۱ سانتیمتر و وزنش از ۶۴ تا ۹۹ کیلوگرم متغیر است این سگ برای شکار

حواناتی از قبیل خرس بز کوهی نیز استفاده میشود.

منبع:ویکی پدیا

بیشتر بخوان بیشتر بدان  سگ عراقی

حیوانات

آشنایی با سگ ماستیف تبتیآشنایی با ماستیف تبتیتاریخچه سگ ماستیف تبتیتاریخچه ماستیف تبتیتاریخچه نژاد ماستیف تبتیتربیت سگ ماستیف تبتیتربیت ماستیف تبتیتربیت نژاد ماستیف تبتیتربیت و نگهداری سگ ماستیف تبتیتغذیه سگ ماستیف تبتیتغذیه ماستیف تبتیتغذیه نژاد ماستیف تبتیخصوصیات سگ ماستیف تبتیخصوصیات ماستیف تبتیخصوصیات نژاد ماستیف تبتیخلق و خوی سگ ماستیف تبتیخلق و خوی ماستیف تبتیراهنمای تربیتی سگ ماستیف تبتیراهنمای تغذیه سگ ماستیف تبتیسایز سگ ماستیف تبتیسایز ماستیف تبتیسایز نژاد ماستیف تبتیسگ ماستیف تبتیسگ ماستیف تبتی در ویکی پدیاطول عمر سگ ماستیف تبتیطول عمر ماستیف تبتیطول عمر نژاد ماستیف تبتیقد انواع سگ ماستیف تبتیقد سگ ماستیف تبتیقد ماستیف تبتیقد نژاد ماستیف تبتیماستیف تبتیمشخصات سگ ماستیف تبتیمشخصات ظاهری ماستیف تبتیمشخصات ماستیف تبتیمعذفی ماستیف تبتیمعرفی سگ ماستیف تبتیمعرفی ماستیف تبتیمعرفی نژاد ماستیف تبتینژاد سگ ماستیف تبتینژاد ماستیف تبتینگهداری سگ ماستیف تبتینگهداری ماستیف تبتیوزن سگ ماستیف تبتیوزن ماستیف تبتیوزن نژاد ماستیف تبتیویژگی نژاد ماستیف تبتیویژگی های ظاهری ماستیف تبتیویژگی های ماستیف تبتی

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سگ گردانی x بخوانید...